CRP, czyli białko C-reaktywne, należy do grupy białek ostrej fazy. Za jego wytwarzanie odpowiada wątroba. Proces ten jest inicjowany w sytuacji, gdy w ustroju występuje stan zapalny. Poziom CRP u dzieci może wzrosnąć już po kilku godzinach od momentu wystąpienia infekcji. Wysokie CRP u dziecka może przekroczyć normę nawet tysiąckrotnie. W takim przypadku zachodzi podejrzenie wystąpienia silnej infekcji, a nawet choroby nowotworowej.
Białko CRP po raz pierwszy zidentyfikowano we krwi u osoby chorej na zapalenie płuc, wywoływane przez bakterię Streptococcus pneumoniae.
Wskazania do badania CRP u dziecka
CRP u dziecka i u niemowlęcia jest badaniem krwi wykonywanym w procesie diagnostycznym występowania infekcji w organizmie. Badanie powinno być przeprowadzone wówczas, gdy przez kilka dni maluszkowi doskwiera uporczywa i zagrażająca życiu gorączka, a także przy podejrzeniu chorób autoimmunologicznych, bądź nowotworowych. Określenie poziomu CRP u dziecka pozwala stwierdzić występowanie infekcji, a dzięki wykonaniu dodatkowych badań laboratoryjnych lekarz może ustalić jego przyczynę. W zależności od stopnia wzrostu poziomu CRP we krwi specjalista może wstępnie stwierdzić, czy występująca gorączka jest wynikiem infekcji bakteryjnej, czy wirusowej i precyzyjniej ukierunkować dalszą diagnostykę.