Spis treści
Uczulenie na jajka to druga najczęstsza alergia pokarmowa
Alergia na jaja kurze należy do najczęstszych, bo po mleku są one drugim najbardziej uczulającym produktem. Dotyka zwłaszcza młode osoby, przy czym może mieć ją nawet 9 proc. niemowląt i 2 proc. dzieci. Objawy, jakie wywołuje ten rodzaj alergii pokarmowej, to m.in. wymioty, skurcze żołądka, zaburzenia oddychania, pokrzywka, opuchlizna. Bywa, że uczulone osoby nie mogą przyjmować niektórych szczepionek, np. przeciwko grypie, gdyż zawierają one śladowe ilości białka jaja kurzego.
I chociaż 7 na 10 małych alergików „wyrasta” z tego uczulenia do czasu ukończenia 16 lat, reszta boryka się z problemem do końca życia. A ponieważ jaja stanowią popularny dodatek do wielu potraw i produktów handlowych, układanie diety bez nich bywa wyzwaniem. By temu zaradzić, zespół naukowców z Uniwersytetu w Hiroszimie stworzył specjalne jajka bez uczulającego białka.
Jajka bez alergenu. Czy transgeniczny produkt jest bezpieczny?
Badacze japońscy uzyskali jajka bez alergenu po tym, jak za pomocą metod inżynierii genetycznej wyhodowali transgeniczne kury. Ptaki znoszą jaja wolne od jednego z białek wywołujących uczulenie, które nosi nazwę owomukoid (OVM). W nowej publikacji przedstawili wyniki dokładnego badania odnośnie bezpieczeństwa zmienionych jaj. Przetestowali je pod kątem ewentualnej obecności tego białka w jakiejkolwiek formie, a także ubocznych i potencjalnie szkodliwych skutków modyfikacji.
Sprawdź też: Insulina w mleku od krowy. Nadchodzi przełom w produkcji leku
Testy nie wykazały śladu jakiegokolwiek zagrożenia. Naukowcy wykorzystali w nich m.in. związane z alergią przeciwciała oddziałujące ze wspomnianym białkiem. Odnotowany brak reakcji wskazuje, że jajka nie zawierają żadnych powiązanych z OVM alergenów.
– Jaja składane przez kury po homozygotycznej eliminacji OVM nie wykazywały żadnych widocznych nieprawidłowości – mówi prof. Ryo Ezaki z Uniwersytetu w Hiroszimie. – Wyniki te wskazują na znaczenie ocen bezpieczeństwa i ujawniają, że jaja składane przez kury z usuniętym OVM rozwiązują problem alergii w żywności i szczepionkach.
Badania bezpieczeństwa jaj będą jednak trwały. To konieczne m.in. dlatego, że niektóre osoby są uczulone nawet na najmniejsze ilości wspomnianego białka. Potrzebne będą także testy kliniczne, czyli z udziałem ludzi, a także analiza fizycznych właściwości jaj istotnych z punktu widzenia kulinarnych zastosowań.
– Będziemy kontynuować badania, mając na uwadze praktyczne zastosowania jaj o zmniejszonej alergenności – mówi prof. Ezaki.
Należy przy tym wspomnieć, że OVM to tylko jedno z uczulających białek jaj. Choć stanowi główny alergen w tym produkcie, są również inne. Należą do nich owoalbumina, owotransferyna i lizozym w białku oraz alfa-liwetya w żółtku.
Polecamy także:
Źródło: Transcription activator-like effector nuclease-mediated deletion safely eliminates the major egg allergen ovomucoid in chickens Food and Chemical Toxicology
(PAP)
Marek Matacz
mat/ agt/ arz
Uzupełnij domową apteczkę
Źródło: