Spis treści
Ile jajek dziennie można zjeść? Ekspert wyjaśnia
Jajka to tradycyjnie główny składnik wielkanocnych dań, podawany w najróżniejszych wersjach. To czas, gdy zjadamy ich najwięcej. To oczywiście Święta, ale jak się okazuje, wcale nie musimy ich mocno ograniczać na co dzień, tylko możemy jeść z korzyścią dla zdrowia.
– Osoby zdrowe bez problemów z cholesterolem według wskazań WHO mogą jeść 12 jaj na tydzień – mówi prof. Mariusz Korczyński z Katedry Żywienia Zwierząt i Paszoznawstwa Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. – Dietetycy mówią, że jeszcze więcej: dwa dziennie.
Kurze jajko ważące średnio 60 g zapewnia ok. 90 kcal oraz aż 1/4 codziennej dawki niezbędnych aminokwasów, związków mineralnych i witamin. Profesor wyjaśnia, że są w nim wszystkie substancje niezbędne do stworzenia nowego organizmu.
Sprawdź: Kto nie może jeść jajek?
– W żółtku występują właściwie wszystkie witaminy, jakie zna natura, m.in. B12, ale też A i E oraz kwas foliowy. Są też fosfolipidy, które mają wbudowane długołańcuchowe kwasy tłuszczowe. Dzięki nim dobrze funkcjonują nasze mózgi i serca. Natomiast białko, pod względem zawartości poszczególnych aminokwasów, uznawane jest za jeden z dwóch wzorców białka idealnego – powiedział ekspert.
Jakie jajka kupować?
Wszystkie rodzaje jajek mają podobną wartość odżywczą. Dostępne w sklepach jajka z chowu ekologicznego i od kur z wolnego wybiegu, które są bardziej polecane niż te z chowu ściółkowego i klatkowego ze względu na bezpieczeństwo spożycia oraz dobrostan zwierząt.
Inną kwestią jest wygląd jajek, a dokładniej – kolor ich skorupek oraz żółtek.
– Wokół jaj narosło sporo mitów, dlatego warto wyjaśnić np., że barwa skorupy uwarunkowana jest genetycznie, żywienie kur nie ma nią nic wspólnego. Nie jest prawdą, że jaja w białej skorupie są mniej zdrowe, albo mniej smaczne od tych w brązowej – wyjaśnił prof. Korczyński – Polacy preferują jaja w brązowej skorupie, a np. konsumenci w USA kupują tylko te w białej.
Zobacz także: Jaki kolor żółtka ma dobre jajko?
– Podobnie jest z barwą żółtka. Polscy konsumenci wolą te bardziej wybarwione, choć jasna barwa żółtka również nie oznacza, że w jaju jest mniej składników odżywczych. Zresztą Francuzi preferują wręcz pomarańczowe żółtka i takie dostają. Żółtko wybarwia się bowiem barwnikami roślinnymi dostarczanymi w paszy, jak np. ziarno kukurydzy czy wysuszona i sproszkowana marchew – wyjaśnił naukowiec.
Ekspert przypomniał także, jak można sprawdzić świeżość jaja. Wystarczy do tego szklanka wody: jeśli zanurzone w niej jajko leży na dnie, oznacza to, że jest przydatne do jedzenia. Jeśli wypływa na powierzchnię, lepiej je wyrzucić. (PAP)
Michał Torz
mt/ zan/ arz
Źródło: