Mity o higienie intymnej – czy w nie wierzysz? Popularne przekonania szkodzą kobietom. Co trzeba wiedzieć na temat mycia i płynów intymnych?

Anna Rokicka-Żuk
Anna Rokicka-Żuk
Czy myć się „tam” i czym to robić? Tak podstawowe pytania niestety są wciąż częste, podobnie jak powielane mity na temat higieny intymnej. Tymczasem kwestie te są kluczowe dla kobiecego zdrowia i mogą mieć wpływ na możliwość założenia rodziny. Poznaj mity i fakty na temat podmywania się i dowiedz się, jak prawidłowo dbać o higienę intymną! Zobacz kolejne slajdy, przesuwając zdjęcia w prawo, naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.
Czy myć się „tam” i czym to robić? Tak podstawowe pytania niestety są wciąż częste, podobnie jak powielane mity na temat higieny intymnej. Tymczasem kwestie te są kluczowe dla kobiecego zdrowia i mogą mieć wpływ na możliwość założenia rodziny. Poznaj mity i fakty na temat podmywania się i dowiedz się, jak prawidłowo dbać o higienę intymną! Zobacz kolejne slajdy, przesuwając zdjęcia w prawo, naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE. lindamka/123RF
Kobieca higiena intymna to najważniejszy i niezastąpiony element profilaktyki chorób, które mogą prowadzić do groźnych powikłań, w tym niepłodności. Temat mycia się „tam” budzi jednak liczne kontrowersje, choć to sprawa zupełnie podstawowa. Wokół higieny okolic narządów rodnych narosło wiele mitów, a te najczęściej powielane należą do najbardziej szkodliwych. W te poglądy nie wierz – wyjaśniamy, dlaczego oraz podpowiadamy, jak zadbać o zdrowie intymne.

Kobieca higiena intymna. Jak myć się prawidłowo?

Higiena intymna to kwestia, na temat której wciąż funkcjonuje w społeczeństwie wiele mitów. Niektóre z nich są wręcz szkodliwe dla zdrowia, zwłaszcza kobiecego. Rozpowszechniają je nawet sami lekarze ginekolodzy, choć zwykle mężczyźni, którzy nie znają problemu od strony praktycznej.

O tym, że trzeba myć się co najmniej raz dziennie, nie trzeba nawet dyskutować. W przypadku kobiet to kwestia szczególnie ważna, ponieważ ze względu na budowę anatomiczną żeńskie narządy płciowe są szczególnie narażone na infekcje. Doprowadzić może do nich już samo niewłaściwe podcieranie się – prawidłowe zawsze odbywa się tylko w kierunku od przodu do tyłu.

Głównym czynnikiem ochronnym pochwy jest kwaśne środowisko, które wytwarzają kolonizujące ją probiotyczne bakterie mlekowe, przede wszystkim z rodzaju Lactobacillus (u mężczyzn występują w cewce moczowej). To właśnie one nie dopuszczają do rozwoju chorobotwórczych mikrobów, m.in. wywołujących kandydozę drożdżaków Candida albicans. Choć ma je większość kobiet (a także panów), powodują rozwój grzybicy tylko wtedy, gdy odporność jest miejscowo osłabiona. Niestety, jest ku temu wiele okazji.

Jak więc myć okolice intymne? Czym to robić, a czym nie, kiedy i jak często? Jakich błędów nie należy popełniać? Odpowiadamy na najważniejsze pytania – i obalamy 10 mitów na temat higieny u kobiet.

Przeczytaj także:

Kochaj bezpiecznie

Dodaj firmę
Logo firmy Rzecznik Praw Obywatelskich
Warszawa, al. Solidarności 77
Autopromocja
od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia