Spis treści
Co wywołuje infekcje intymne? Najpopularniejsze patogeny
Infekcje intymne dzielimy ze względu na patogen, który je wywołuje, na zakażenia: bakteryjne, grzybicze, pasożytnicze oraz wirusowe. Te bakteryjne wywoływane są przede wszystkim przez bakterie beztlenowe, do których zaliczane są m.in.:
- paciorkowce (Streptococcus),
- pałeczka okrężnicy (E. coli),
- Chlamydia trachomatis,
- Gardnerella vaginalis.
Z kolei grzybicze infekcje intymne są najczęściej powodowane obecnością drożdżaków z gatunków:
- Candida albicans,
- Candida krusei,
- Candida glabrata,
- Candida kefyr.
Natomiast za infekcje wirusowe odpowiedzialny jest m.in. wirus HSV-2 powodujący opryszczkę narządów płciowych. Pasożytem, który często infekuje kobiece narządy płciowe, jest rzęsistek pochwowy.
Najczęstsze infekcje intymne. Poznasz je po tych objawach
Grzybica pochwy (drożdżyca, kandydoza)
Kandydoza to infekcja intymna powodowana przez obecność grzybów w drogach płciowych, najczęściej drożdżaków Candida albicans. Wchodzą one w skład fizjologicznej mikroflory człowieka i nie są szkodliwe, o ile nie dojdzie do ich nadmiernego namnażania.
Za ich przerost odpowiadają m.in. niewłaściwa dieta bogata w cukry proste, stosowanie niektórych leków, w tym antybiotyków, obniżona odporność i zmiany hormonalne. Do najczęstszych objawów należą:
- świąd i pieczenie,
- pęcherze i grudki w okolicach intymnych,
- ból przy oddawaniu moczu.
Leczenie zaawansowanej lub nawracającej drożdżycy jest trudne i długie, wymaga zaangażowania ze strony pacjentki, która często musi wprowadzić duże zmiany w codziennej diecie. Dlatego warto rozpocząć terapię już od pierwszych objawów, co pozwoli uniknąć rozszerzenia się infekcji.
Chlamydioza
Chlamydioza to infekcja bakteryjna wywoływana przez gram-ujemna bakterię wewnątrzkomórkową – Chlamydię trachomatis. Do zakażenia najczęściej dochodzi poprzez stosunek płciowy, a dość rzadko – przez brak odpowiedniej higieny i wspólne używanie artykułów higienicznych. Może przebiegać bezobjawowo lub przejawiać się poprzez:
- upławy,
- ból i pieczenie podczas oddawania moczu,
- częstomocz,
- bóle podbrzusza i krwawienia między miesiączkowe (rzadziej).