Ile razy dziennie myć się „tam na dole”, czyli 5 codziennych nawyków, które mogą szkodzić twojemu zdrowiu intymnemu

Gabriela Fedyk
Gabriela Fedyk
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Zdrowie pochwy jest bardzo ważne. Większość z nas wie, kiedy dzieje się coś niepokojącego, na co należy zwracać uwagę i jaki jest zdrowy zapach pochwy. Jednak czasem szkodzimy sobie nieświadomie, a nasze codzienne zwyczaje mogą źle wpływać na zdrowie pochwy. Oto 5 nawyków, które mają niekorzystnie działanie na twoje zdrowie intymne.

Spis treści

5 niekorzystnych nawyków dla pochwy

Na co dzień dbamy o swoje ciało. Dbamy o ruch, zdrowe odżywianie, myjemy zęby, twarz, dłonie i resztę ciała. Pamiętamy też o higienie intymnej. Choć wszystkie czynności wykonujemy z troską o swoje zdrowie, niektóre codzienne nawyki mogą szkodzić pochwie. Zwróć uwagę na tych 5 rzeczy, jeśli chodzi o utrzymanie pochwy w czystości i zdrowiu.

Kobieta zakrywająca miejsca intymne i kartka ze znakiem zapytania
Odczuwasz dyskomfort „tam na dole”? Sprawdź 5 codziennych nawyków, które mogą szkodzić twojej pochwie. bymuratdeniz/Getty Images

Dlaczego moja pochwa pachnie jak cebula? Poznaj 7 przyczyn „cebulowej pochwy” i dowiedz się, jak sobie radzić z nieprzyjemnym zapachem

Ile razy dziennie myć pochwę?

Kwestia higieny jest niezwykle ważna. Podobnie jak w wielu innych przypadkach, tak i tutaj ważny jest umiar. Nie należy przesadzać ani z nadmiernym myciem, ani go pomijać. Okolice intymne wystarczy myć raz dziennie, a podczas miesiączki – dwa razy dziennie. Nadmierne mycie pochwy może doprowadzić do pozbycia się tzw. dobrych bakterii i namnożenia tych złych.

Warto też zwrócić uwagę na podmywanie. Podobnie jak w przypadku przesadnego mycia się, również podmywanie się wiąże się z ryzykiem wypłukania bakterii korzystnych dla zdrowia. Może to doprowadzić do suchości, bolesności i podrażnienia. Zbyt częste podmywanie się może spowodować uszkodzenie delikatnej wyściółki pochwy lub odbytu, przez co zwiększa się podatność na różne infekcje, w tym HIV.

Jak powinno się myć pochwę? Najlepszy sposób na mycie się „tam na dole”

Pochwa potrafi oczyścić się sama. Jest to możliwe przez to, że pochwa jest wyposażona w naturalny mikrobiom. Ważne jest jednak dbanie o okolice intymne i mycie okolic intymnych.

Do mycia narządów płciowych powinno się używać ciepłej wody i ewentualnie płynu do mycia o zrównoważonym pH. Bardzo ważne jest, aby myć tylko srom i nie wkładać niczego do pochwy.

Do mycia „tam na dole” lepiej nie używać mydła antybakteryjnego lub perfumowanego. Takie produkty mogą zaburzyć mikrobiom i narazić na ryzyko infekcji lub podrażnienia pochwy.

Dla zdrowia pochwy lepsze są też prysznice niż kąpiel w wannie. Jeżeli jednak kąpiesz się w wannie, pamiętaj, żeby dokładnie spłukać okolice sromu świeżą, ciepłą wodą.

Jak długo można nie sikać? Oto 4 niebezpieczeństwa związane ze wstrzymywaniem moczu. Konsekwencje mogą być poważne

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Bądź zawsze w formie

Materiały promocyjne partnera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia