Spis treści
Co może powodować zaparcia?
Większość zdrowych osób dorosłych wypróżnia się trzy razy dziennie do trzech razy w tygodniu. Zaparcia odnoszą się do wypróżnień, które występują rzadziej, niż się tego oczekuje lub gdy stolec jest twardy, suchy i trudny do oddania. Co może powodować zaparcia?
– Okazuje się, że wiele czynników ma bezpośredni wpływ na to czy regularnie się wypróżniamy – mówi Karolina Łukaszewicz-Marszał, dietetyk kliniczna z Fundacji Nutricia. – Nieprawidłowy sposób odżywiania, niska aktywność fizyczna, niedostateczna podaż płynów, a także niektóre leki, to czynniki, które zwiększają ryzyko występowania zaparć.
Ekspertka podkreśla, że najczęściej występujące zaparcia to tzw. zaparcia idiopatyczne, czyli takie, które nie są związane z żadną chorobą. Zaparcia, które są związane z chorobami i przyjmowanymi lekami, stanowią mniejszą część.
Choroby, które wiążą się z zaparciami, to m.in.:
choroby jelit (uchyłkowść, choroba Leśniowskiego-Crohna),
niektóre nowotwory,
choroby związane z ośrodkowym układem nerwowym,
cukrzyca,
niedoczynność tarczycy.
Jak szybko pozbyć się zaparcia? Rady dietetyczki na zatwardzenie
W radzeniu sobie z zaparciami mogą pomóc różne domowe sposoby, takie jak picie większej ilości wody, spożywanie błonnika i aktywność fizyczna. Jeśli domowe środki zaradcze nie pomagają, dostępne są leki dostępne bez recepty i na receptę. Warto też skonsultować się w tej kwestii z lekarzem.
– By zmniejszyć ryzyko nieregularnych wypróżnień, warto do diety włączyć produkty w bogate w błonnik, który znajdziemy w owocach, warzywach, pełnoziarnistych produktach zbożowych, a także nasionach – mówi dietetyk kliniczna Karolina Łukaszewicz-Marszał.
Ekspertka zwraca uwagę, że jeśli twoja dieta zwyczajowo nie zawiera dużej ilości błonnika, to jego ilość należy stopniowo zwiększać.
– Niezbędnym czynnikiem w leczeniu zaparć są płyny – głównie woda, napary, herbaty niesłodzone, a ich ilość powinna wynosić od 2-2,5 litra dziennie. Coraz więcej korzyści na funkcjonowanie jelit przypisuje się produktom fermentowanym tj. kefir, jogurt naturalny, dlatego jeśli są one dobrze tolerowane, to warto je włączyć do codziennego menu. Oprócz powyższych zmian w diecie warto uwzględnić produkty, które szczególnie sprawdzają się przy zaparciach, a są to nasiona babki płesznik czy siemię lniane, których przyjmowanie powinno się wiązać ze zwiększoną ilością płynów w diecie – dodaje ekspertka żywienia.
Jakie produkty powodują zaparcia?
Niektóre produkty mogą pomóc w pozbyciu się zaparcia, inne zaś mogą przyczynić się do zatwardzenia. Po jakich produktach są zaparcia?
Karolina Łukaszewicz-Marszał zaleca, aby ze swojego jadłospisu wykluczyć produkty, które zwiększają predyspozycje do zaparć.
– Są to głównie produkty wysoko przetworzone, potrawy tłuste, produkty zbożowe niskobłonnikowe oraz słodycze na bazie kakao – mówi dietetyk.
Blisko 75 proc. ludzi wypróżnia się 5-7 razy w tygodniu. Pozostałe 25 proc. robi kupę częściej niż raz dziennie. Harmonogram wypróżnień jest kwestią indywidualną, przez co definicję zaparć należy dopasować do danej osoby.
– Zaparciem możemy nazwać zbyt małą częstotliwość wypróżnień (poniżej dwóch na tydzień; zaparcie ciężkie to poniżej dwóch wypróżnień na miesiąc) lub stolce twarde, oddawane z wysiłkiem, często z towarzyszącym uczuciem niepełnego wypróżnienia. Wraz z wiekiem predyspozycja do zaparć może się zwiększać – seniorzy z uwagi na opóźniony pasaż jelitowy, zmiany w diecie i zmniejszone uczucie pragnienia często borykają się z zaparciami – podkreśla Karolina Łukaszewicz-Marszał.