Spis treści
O czym świadczy kształt kupy? 7 rodzajów stolca wg Bristol Stool Chart
Czy kształt stolca ma znaczenie? Otóż ma. Do oceny kału zostało nawet stworzone specjalne narzędzie oceny klinicznej Bristol Stool Chart, czyli Bristolska Skala Uformowania Stolca. Zostało ono opracowane w 1997 r. przez Kenneth Willoughby Heaton i Sarah J. Lewis na Uniwersytecie w Bristolu. Według Bristol Stool Chart istnieje siedem rodzajów stolca i są one opisane wg kształtu i konsystencji.
Bristolska Skala Uformowania Stolca może być przydatna do opisania lekarzowi rodzaju kału bez konieczności przynoszenia próbki. Jest to o tyle istotne, bo kupa może być ważnym czynnikiem oceny stanu zdrowia. Dlatego też warto obserwować swoje wypróżnienia.
Zobacz 7 rodzajów stolca wg Bristol Stool Chart i o czym może świadczyć dany rodzaj kału
Zobacz też: Co zrobić, aby wywołać kał? Poznaj 10 sposobów na szybkie zrobienie kupy i ułatw sobie wypróżnianie
Pływający na wodzie stolec może oznaczać kłopoty ze zdrowiem! Przekonaj się jakie
To, co dzieje się za drzwiami toalety, często pozostaje naszą tajemnicą. Załatwiamy, co trzeba, myjemy ręce, wychodzimy i nie mówimy o tym. Warto jednak nasze wizyty w toalecie potraktować nieco inacz...
Jak powinien wyglądać zdrowy stolec?
Zdrowy stolec ma określony wygląd. Jego kolor oscyluje między jasnobrązowym a ciemnobrązowym. Jego kształt i konsystencja powinny przypominać węża lub kiełbasę, które są zbite, ale nie twarde. Wskazuje to na zdrowy mikrobiom jelitowy i układ trawienny.
Jeżeli twój stolec różni się niż ten opisany wyżej, warto wprowadzić do diety więcej błonnika, pić więcej wody i regularnie się ruszać. W razie niepokojących symptomów należy udać się do lekarza.
Masz problem z zaparciem? Wypróbuj 7 napojów, które pomogą Ci zrobić szybko kupę
Cierpisz na zaparcia, ale chcesz uniknąć sięgania po środki przeczyszczające? Wypróbuj domowe sposoby, które pomogą się uporać z zatwardzeniem. Sięgnij po napoje, które wpływają na pracę jelit, zmiękc...
Czy trzeba robić kupę codziennie?
Uspokajamy – nie ma ogólnie przyjętej liczby razy, kiedy dana osoba powinna robić kupę. Robienie kupy od trzech razy dziennie do trzech razy w tygodniu jest całkowicie normalne. Większość ludzi ma regularny rytm wypróżnień – wypróżniają się mniej więcej tyle samo razy dziennie o podobnej porze dnia.
Na częstotliwość oddawania stolca wpływa wiele czynników:
- wiek,
- przyjmowanie płynów,
- aktywność fizyczna,
- dieta,
- historia medyczna,
- hormony,
- czynniki społeczne (np. trudność wypróżniania się w miejscach publicznych).
Jedzenie na wypróżnienie. 9 produktów na zaparcia z kuchennej szafki
Jedzenie to przyjemność, ale… No właśnie, ale. Czasem przyjemność z jedzenia zabierają nam zaparcia. Radość ze świętowania przy obficie zastawionym stole i rozkoszowanie się smakołykami może nam zabra...
Źródła:
- What Kind of Poop Do I Have? WebMD
- Bristol stool chart Continence Foundation of Australia