Spis treści
Czy makaron pszenny jest zdrowy?
Makaron jest produktem zbożowym wytwarzanym z mąki (najczęściej pszennej) i wody. Z powstałej masy formowane są rozmaite kształty, po czym wyrób jest zwykle suszony. Ten zrobiony z mąki z pszenicy durum oraz z pełnoziarnistej uznawany jest za zdrowy.
Klasyczny makaron włoski powstaje z mąki z pszenicy o wysokiej zawartości glutenu, tzw. twardej – odmiany durum. Ze względu na spory poziom białka nie potrzeba w nim innych dodatków niż woda, chociaż często dodaje się np. jaja kurze czy barwiące produkty spożywcze, np. pomidory, szpinak.
Szacuje się, że włoski makaron występuje w 350 kształtach, a ich nazw jest aż cztery razy więcej – pochodzą nie tylko z różnych języków, ale też z samego włoskiego, ponieważ w ojczyźnie pasty obowiązują też określenia regionalne.
Zwykły makaron pszenny to wygodny i wartościowy składnik potraw, jednak w tradycyjnej wersji musi być omijany przez osoby z nietolerancją glutenu i nadwrażliwością pokarmową. Często rezygnują z niego również osoby na diecie odchudzającej, ponieważ dostarcza pokaźne dawki kalorii z węglowodanów.
Jakie mamy rodzaje makaronu?
Makaron występuje w wielu rodzajach, m.in. z różnych mąk. W sklepach dostępne są różne jego rodzaje, zawierające w składzie również inne ziarna, często łatwiej strawne czy bogatsze w inne składniki, takie jak:
- ryż,
- gryka,
- nasiona roślin strączkowych,
- różnego rodzaju skrobie,
- błonnik.
Można więc wybierać makaron bezglutenowy (z naturalnych składników, a nie wytworzony z mieszanek mąk i dodatków), jak również wysokobiałkowy czy dietetyczny – nawet taki, który praktycznie nie dostarcza kalorii. Warto spróbować zwłaszcza makaronów azjatyckich ze względu na bogactwo ich odmian, postaci i zastosowań.
Polecamy prosty przepis na szybki obiad: Makaron ze szpinakiem, fetą i pomidorkami
Jak wybrać najlepszy makaron? Kalorie i wartości odżywcze
Najlepszy makaron to taki, który jest dobrze tolerowany i spełnia oczekiwania odnośnie kaloryczności, a na diecie odchudzającej będzie preferowany ten najlżejszy – wytwarzany z konjacu.
Poniżej podajemy zawartość kalorii i związków odżywczych w porcji 100 g suchego produktu (z wyjątkiem świeżego makaronu jajecznego i z konjacu, które nie występują w wersji suszonej):
- Makaron jajeczny – 277-283 kcal, 11 g białka, 2-3 g tłuszczu, 51-54 g węglowodanów, 2,8 g błonnika,
- Makaron włoski – 350-370 kcal, 12-13 g białka, 1,5 g tłuszczu, 72-74 g węglowodanów, 3 g błonnika,
- Makaron pełnoziarnisty – 347 kcal, 13 g białka, 2,5 g tłuszczu, 64 g węglowodanów, 8 g błonnika,
- Makaron z fasoli, soczewicy i innych nasion roślin strączkowych – 329-377 kcal, 18-22 g białka, 1,4-2 g tłuszczu, 48-62 g węglowodanów, 14-15 g błonnika,
- Kolorowy makaron z semoliny – 359 kcal, 12 g białka, 2 g tłuszczu, 72 g węglowodanów, 3 g błonnika,
- Makaron gryczany soba – 336 kcal, 14,3 g białka, 0,7 g tłuszczu, 74,6 g węglowodanów, 6 g błonnika,
- Makaron sojowy (z fasoli mung) – 342 kcal, 0,5 g białka, 0 g tłuszczu, 85 g węglowodanów, 0 g błonnika,
- Makaron udon – 339 kcal, 9 g białka, 1,8 g tłuszczu, 71 g węglowodanów, 1,8 g błonnika,
- Makaron ryżowy – 364 kcal, 3,4 g białka, 0,6 g tłuszczu, 83 g węglowodanów, 1,6 g błonnika,
- Makaron konjac (shirataki) – 4-7 kcal, 0 g białka, 0 g tłuszczu, 1 g węglowodanów, 3-5 g błonnika.
Zajrzyj do naszej galerii i dowiedz się więcej na temat wymienionych rodzajów makaronów, m.in. do czego ich używać.