Spis treści
Kalarepa – uprawa. Czy można wyhodować ją w przydomowym ogrodzie?
Kalarepa to bliska kuzynka brokuła, brukselki, kalafiora i kapusty. Prawdopodobnie znana była już w starożytnym Rzymie. W Europie z pewnością uprawiana jest przynajmniej od średniowiecza. Obecnie można ją spotkać przede wszystkim właśnie Europie, szczególnie popularna jest w Niemczech, ale także w Azji.
Jej uprawa jest szybka i prosta. Można ją siać i sadzić dwa razy w roku: wiosną i latem. Do spożycia nadaje się nawet po 50 dniach od wysiewu, w zależności od gatunku. Rośnie bez większych wymagań, ale musi mieć zapewnioną żyzną, wilgotną glebę. Radzi sobie na stanowisku słonecznym, bądź lekko zacienionym.
Bez trudu można uprawiać ją w przydomowym ogródku, należy jednak pamiętać, że musi rosnąć w sąsiedztwie wybranych roślin. Nie służy jej bliska obecność warzyw z rodziny kapustnych, za to lubi, kiedy w pobliżu znajdują się sałata, por lub seler.
Kalarepa – właściwości zdrowotne. Na co może pomóc?
Kalarepa to prawdziwa skarbnica składników odżywczych. Ceniona jest przede wszystkim za dużą zawartość błonnika i witaminy C oraz za niską kaloryczność – ma zaledwie 27 kcal w 100 g. Ponadto znajdziemy w niej m.in. witaminę B6, potas, magnez, mangan i kwas foliowy.
Dzięki zawartości witaminy C oraz innych przeciwutleniaczy, spożycie kalarepy chroni organizm przed wolnymi rodnikami, a tym samym zmniejsza ryzyko wystąpienia niektórych nowotworów, stanów zapalnych i chorób serca.
Obecność witamin C i B6 wzmacnia odporność organizmu. Kwas askorbinowy wspomaga także wchłanianie żelaza, dlatego spożycie kalarepy wskazane jest dla osób cierpiących z powodu anemii. Dzięki zawartości składników mineralnych jedzenie tego warzywa wspiera pracę serca.
1 szklanka (135 g) kalarepy zapewnia ok. 17 proc. dziennego zapotrzebowania na błonnik, co wspomaga układ pokarmowy i reguluje poziom cukru we krwi. Zawarty w kalarepie błonnik rozpuszczalny pomaga utrzymać właściwy poziom cholesterolu we krwi, a nierozpuszczalny reguluje pracę jelit.
Kobiety ciężarne, o ile mają zdrową tarczycę i nie cierpią z powodu wzdęć, mogą włączyć kalarepę do codziennej diety. Będzie im służyła ze względu na zawartość składników mineralnych oraz kwasu foliowego niezbędnego do prawidłowego rozwoju płodu.
Dowiedz się więcej:
Kalarepa – przepisy na zupę-krem i aromatyczne frytki
Często wyrzucane są łodygi i liście kalarepy, bo niewiele osób wie, że także one są zdatne do spożycia. Szczególnie wartościowe są liście magazynujące składniki odżywcze. Po obraniu z twardej skóry, kalarepę można jeść na surowo lub poddawać obróbce termicznej. Pokrojona w plastry to chrupiąca i smaczna przekąska, sprawdzi się także jako dodatek do surówek. Może być bazą zupy-kremu lub zostać upieczona, np. w formie frytek. Poniżej przedstawiamy przepisy na te dania.
Zupa z kalarepy
Składniki:
- 1 litr bulionu warzywnego lub drobiowego,
- 3 średniej wielkości kalarepy,
- 3 duże ziemniaki,
- 1 cebula,
- 100 ml śmietany (18 proc. tłuszczu),
- olej,
- przyprawy: sok z cytryny, sól, pieprz, cukier, gałka muszkatołowa, pietruszka.
Przygotowanie:
- Kalarepkę i ziemniaki obierz ze skórki zachowując liście kalarepy. Pokrój miąższ w drobną kostkę.
- Cebulę obierz i pokrój w piórka, a następnie zeszklij w garnku o grubym dnie.
- Dodaj pokrojone ziemniaki i kalarepę i podsmaż przez ok. 3-4 minuty.
- Zalej gorącym bulionem i gotuj przez kolejne 20 minut. Pod koniec gotowania dorzuć liście kalarepy.
- Zblenduj na gładki krem, dodaj śmietanę i dopraw do smaku.
Frytki z kalarepki
Składniki:
- 3 średniej wielkości kalarepy
- 3 łyżki oleju
- przyprawy: sól, pieprz, zioła prowansalskie, czosnek granulowany.
Przygotowanie:
- Obierz kalarepę i pokrój w słupki.
- Umieść je w misce i wymieszaj w olejem i przyprawami.
- Rozłóż równo frytki na blasze wyłożonej papierem do pieczenia.
- Piecz w piekarniku nagrzanym do 200 stopni Celsjusza przez ok. 15-25 minut.
- Na koniec pieczenia dopraw solą.
- Podawaj z domowym ketchupem lub jako dodatek do dań obiadowych.
Zobacz także:
Źródła:
- Get to Know Kohlrabi, a Versatile Vegetable Healthline
- Kohlrabi Fries with Curry Ketchup – Low-Carb Fries Where is my spoon