Spis treści
Jak lody wpływają na twój organizm? Takie korzyści daje jedzenie lodów!
Lody to uwielbiany zwłaszcza latem, słodki i orzeźwiający deser. Równie dobrze można je spożywać przez cały rok, ponieważ nie tylko chłodzą, ale też poprawiają nastrój i dodają energii.
Jak wybrać zdrowe lody? Czy można jeść je codziennie?
Lody to mrożony deser, który powinien być przygotowany na bazie mleka, śmietany, soku owocowego lub wody. Oprócz tego może zawierać także dodatki smakowe takie, jak wanilia, kakao, owoce.
Czy lody są zdrowe? Sprawdź, jak działają na twój organizm!
Niestety, nie wszystkie lody są przygotowywane w taki sposób, a większość lodów dostępnych w sklepach nie zawiera nawet mleka czy śmietanki, ale ich zamienniki w postaci mleka lub serwatki w proszku. Poza tym w lodach przemysłowych owoce czy inne naturalne dodatki smakowe zastępowane są cukrem, słodzikami, syropem glukozowo-fruktozowym, barwnikami i sztucznymi aromatami. Natomiast w celu uzyskania właściwej konsystencji lodów producenci stosują emulgatory, stabilizatory i zagęszczacze.
Sprawdź też: Uwaga na lody nad morzem! Sanepid wykrył groźne bakterie. Wyniki kontroli 2024 r.
Takie lody nie posiadają zbyt wielu wartości odżywczych i lepiej jest ich unikać. W tym celu należy dokładnie czytać etykiety lodów i wybierać te z krótkim składem, które nie zawierają przede wszystkim syropu glukozowego lub glukozowo-fruktozowego, tłuszczy utwardzonych, gumy guar czy sztucznych barwników i aromatów.
Ile kalorii mają lody? Ten pyszny deser traktuj jak słodycze
Należy więc zaznaczyć, że korzyści z jedzenia lodów osiągniemy tylko wtedy, gdy będziemy sięgać po lody naturalne czy rzemieślnicze lub gdy zrobimy je samodzielnie w domu z mleka, śmietanki, jogurtu naturalnego lub soków owocowych oraz dodatków w postaci kakao, laski wanilii, truskawek, malin, jagód lub innych owoców. Do smaku możemy zamiast cukru dodać miód lub słodziki takie jak erytrol czy ksylitol.
Mleko zawarte w lodach jest bogatym źródłem wapnia i białka oraz witamin D i A. Jogurty dodatkowo zawierają bakterie probiotyczne korzystnie wpływające na układ pokarmowy. Z kolei owoce dostarczają organizmowi duże ilości składników mineralnych oraz witamin i antyoksydantów.
Nie należy jednak zapominać, że lody to dość kaloryczny deser, ponieważ 100 g lodów na bazie mleka lub śmietanki ma od 100 do nawet 300 kcal. Poza tym lody zawierają także spore ilości cukru nie tylko tego dodanego z cukierniczki, ale też fruktozy z owoców oraz laktozy z mleka. Traktujmy je więc jak słodycze i nie sięgajmy po nie codziennie. Jednak raz na jakiś czas nam nie zaszkodzą, a mogą nawet przynieść pewne korzyści.
Jaki wpływ lody mają na twój organizm? To możesz zyskać jedząc lody!