Jak przestać jeść słodycze raz na zawsze? Te porady pomogą Ci skutecznie ograniczyć spożycie cukru. Skończ ze słodkim nałogiem

Martyna Jaros
Poznaj 8 porad, które pomogą pokonać apetyt na słodkości i odzyskać kontrolę nad swoim żywieniem! Zobaczysz je na kolejnych slajdach, przesuwając zdjęcia w prawo, naciskając strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.
Poznaj 8 porad, które pomogą pokonać apetyt na słodkości i odzyskać kontrolę nad swoim żywieniem! Zobaczysz je na kolejnych slajdach, przesuwając zdjęcia w prawo, naciskając strzałkę lub przycisk NASTĘPNE. Jill Wellington / Andrea Piacquadio (małe) / Pexels
Jedzenie słodyczy to problem, który dotyczy nie tylko dzieci, ale też dorosłych. Zarówno kobietom, jak i mężczyznom ciężko się oprzeć słodkiej pokusie. Ty też mimowolne sięgasz po batoniki, ciasteczka i czekoladki? Jeśli chcesz zawalczyć o swoje zdrowie, piękne zęby i wymarzoną sylwetkę, wypróbuj nasze porady, dzięki którym przestaniesz jeść słodycze.

Spis treści

Jak przestać jeść słodycze? Wykorzystaj nasze rady

Cukier uzależnia, dlatego tak trudno zerwać z sięganiem po słodycze. Aby lepiej zrozumieć mechanizm nałogu, trzeba przyjrzeć się temu, jak konsumpcja cukru wpływa na wydzielane w organizmie hormony, a konkretnie insulinę.

Zobacz w naszej galerii, jak powstrzymać się od jedzenia słodyczy!

Spożycie słodkiej przekąski powoduje nagły wzrost poziomu cukru we krwi. Aby go obniżyć, trzustka produkuje insulinę, której zadaniem jest obniżenie stężenia glukozy we krwi (insulina wiąże wolną glukozę w glikogen i odkłada go „na później” w wątrobie, mięśniach lub pod postacią tkanki tłuszczowej).

Porcja hormonu jest duża, ponieważ poziom cukru we krwi również istotnie się podniósł. W wyniku działania insuliny, cukier zostaje szybko i nagle obniżony. Jak reaguje na to nasz mózg? Wysyła informację, że potrzeba cukru i ponownie nasila apatyt na słodkości. To błędne koło, które należy przerwać. Aby podjąć skuteczną walkę z tym mechanizmem, nie musimy zupełne odrzucić słodyczy w naszej diecie i decydować się na detoks cukrowy.

Jakie są objawy uzależnienia od cukru?

Osoby uzależnione od spożycia cukru często obficie słodzą kawę i herbatę. Ponadto pochłaniają duże ilości czekolady, cukierków, batonów, ciast i ciasteczek oraz napojów słodzonych.

U cukroholików dostrzega się następujące objawy:

  • silną ochotę na słodycze – najczęściej jest tak silna, że nie potrafią odmówić sobie łakoci,
  • objawy odstawienia, gdy rezygnują ze spożycia słodyczy (np. ból głowy, brak energii, senność),
  • determinację, by pokonać trudności stojące na drodze do zjedzenia słodyczy (np. wyjście w deszczowy wieczór do sklepu tylko po to, by kupić ulubioną czekoladę, której zabrakło w domu),
  • przekładanie na później pewnych zadań, by nadać priorytet zjedzeniu słodkości,
  • lekceważenie negatywnych konsekwencji zdrowotnych, a nawet społecznych wynikających z nadmiernego spożycia cukru, co w ostateczności prowadzi do utraty kontroli nad jedzeniem słodyczy.
Polecjaka Google News - Strona Zdrowia
Dodaj firmę Autopromocja

Zadbaj o optymalne trawienie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Przestać bym nie potrafiła, ale jestem z siebie dumna, że je ograniczyłam :) Nawet ukochane mojito robię w wersji fit z cisowianką, lodem, miętą i limonką. Zamiast drożdżówki jem świeże owoce ;)

Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia