Spis treści
Gofry, frytki, lody, drinki i 5 kg więcej po urlopie? Wakacje all inclusive nie muszą się tak skończyć
Urlop, słońce, plaża – czekasz na to cały rok, aż wreszcie możesz odpocząć i nie martwić się o nic, szczególnie jeśli wybierasz wakacje all inclusive. Jednak bufet dostępny bez ograniczeń i mnogość potraw z różnych stron świata na zagranicznych wakacjach kusi, aby spróbować wszystkiego.
Dodatkowo spacer po deptaku, wzdłuż plaży czy w drodze na górski szlak, gdzie, na co drugim stoisku są lody, gofry, wata cukrowa, ziemniaczane sprężynki, popcorn i mnóstwo innych smakowitych przekąsek kusi, aby ich wszystkich spróbować. Uniknięcie tego jest jeszcze trudniejsze, gdy jesteś na wakacjach z dziećmi. Wielu tym pokusom z pewnością ulegniesz, bo nie da się tego całkowicie uniknąć. Jednak co, gdy po takiej beztrosce wracasz nagle o 3 czy nawet 6 kg cięższy? Na szczęście, nie musi tak być!
Jak cieszyć się wakacyjnym jedzeniem bez przybierania na wadze? Wypróbuj te wskazówki
Możesz cieszyć się pysznymi daniami, a nawet deserami i drinkami bez obżarstwa oraz dodatkowych kilogramów. Zastosuj te wskazówki, aby wakacje all inclusive naprawdę były beztroskie i nie pozostawiły po sobie pamiątki w postaci oponki na brzuchu:
Nie spiesz się – zanim ustawisz się w kolejce do bufetu i zaczniesz nakładać na talerz wszystko, co ci się spodoba zapoznaj się z ofertą. Zobacz i wybierz, co chcesz zjeść. Zwykle posiłki w hotelach każdego dnia są do siebie podobne z niewielkimi zmianami. Dzięki temu na drugi dzień możesz spróbować to, co ominąłeś dzisiaj.
Weź mały talerz – dzięki temu nałożysz mniej jedzenia. Zacznij też od małych porcji, bo nie wiesz, czy na pewno dana potrawa ci posmakuje. Nałóż tyle, ile zjesz, aby nie marnować żywności. W razie czego możesz przecież wziąć dokładkę.
Zacznij od warzyw i owoców – według zaleceń prawidłowo skomponowany talerz powinien w połowie być wypełniony warzywami i owocami, dlatego to właśnie od nich zacznij komponować swoje danie. Sięgnij też po produkty białkowe, a na końcu dodaj do nich węglowodany i tłuszcze w niedużych ilościach. Warzywa zawierają dużo błonnika, dzięki czemu wspomagają trawienie oraz zapewniają uczucie sytości na dłużej. Jedząc najpierw warzywa najadasz się szybciej i zjesz mniej.
Wybieraj zdrowe tłuszcze i białko – prawidłowo zbilansowany posiłek powinien zawierać jedno źródło białka. Białko pozwala szybciej osiągnąć uczucie sytości i zapobiega podjadaniu niezdrowych produktów. Dietetyczka Meghan Foulsham na śniadanie proponuje jogurt grecki, a na obiad i kolację ryby lub kurczaka, a także sery, ser feta, jajka, nasiona, orzechy i rośliny strączkowe (takie jak soczewica i fasola). Z kolei zdrowe tłuszcze to tłuszcze nienasycone, które znajdziesz w tłustych rybach, orzechach, nasionach i oliwie z oliwek.
Węglowodany nie takie straszne – nie chcesz przytyć na wakacjach, ale to nie znaczy, że musisz rezygnować z produktów zawierających węglowodany. Są one źródłem błonnika i dostarczają energii, więc organizm ich potrzebuje. Ogranicz jednak ich ilość. Na talerzu wystarczy, że będą one zajmować 1/4 jego powierzchni. Może się tam więc znaleźć makaron, ryż, ziemniaki, chleb czy inne pieczywo. Dobrze by było, gdyby były to produkty pełnoziarniste, ale nie zawsze jest to możliwe.
Uważaj na sosy do sałatek – sałatka sama w sobie jest bardzo zdrowa i niskokaloryczna. Jeśli jednak dodasz do niej nawet niewielką ilość tłustego sosu zmienia to jej skład i znacznie podwyższa kaloryczność. Dlatego do sałatek wybieraj sosy lekkie, klarowne, na bazie oliwy z oliwek czy octu jabłkowego, balsamicznego itp. Unikaj natomiast białych, gęstych sosów takich jak np. sos tysiąca wysp, ponieważ są one robione zwykle na bazie wysokokalorycznej śmietany lub majonezu.
Wybieraj potrawy gotowane lub na parze – są one lżejsze, lekkostrawne i nie zawierają zbędnych i kalorycznych dodatków, jakich używa się w czasie smażenia takich jak masło, olej czy śmietana. Unikaj też mięs i innych potraw nie tylko smażonych, ale też panierowanych czy podawanych w gęstym sosie.
Jedz desery – jeśli lubisz słodycze w czasie urlopu nie musisz z nich całkowicie rezygnować w obawie przed przytyciem. Wybieraj tylko mniejsze porcje lub dziel się z partnerem czy dzieckiem. W ten sposób zaspokoisz ochotę na słodycze i chęć spróbowania różnych słodkości, a równocześnie zjesz dużo mniej kalorii.
Usiądź z dala od bufetu – po nałożeniu sobie odpowiednio zbilansowanej porcji posiłku usiądź przy stoliku znacznie oddalonym od bufetu, najlepiej tyłem do niego. W ten sposób unikniesz chęci sięgania po dokładki.
Pij dużo wody – nie tylko ze względu na łatwiejsze odwodnienie w czasie upalnej pogody latem, ale też ze względu na to, że często pragnienie można pomylić z głodem. Zamiast więc sięgać po kolejną przekąskę, wypij szklankę wody. Miej ją też zawsze do każdego posiłku. Rób tak samo przed wypiciem drinka czy napoju gazowanego. Dzięki temu zmniejszysz ilość kalorii dostarczanych do organizmu każdego dnia.