Co zrobić, aby wywołać kał? Poznaj 10 sposobów na szybkie zrobienie kupy. Dzięki nim ułatwisz sobie wypróżnianie i poczujesz się lepiej

Gabriela Fedyk
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Kupa jest ważna – nie wstydźmy się tego! I choć może się to wydawać błahe, to kał (lub jego brak) może wpłynąć na nasz cały dzień (a nawet tydzień!). Zaparcia czy problemy z oddaniem stolca to nic przyjemnego. Jak sobie z nimi radzić? Poznaj 10 prostych sposobów, które ułatwią ci wypróżnianie. Wypróbuj je już dziś i poczuj tę lekkość!

Spis treści

Co robić, żeby się wypróżnić? 10 sposobów na zrobienie kupy

Problemy ze zrobieniem kupy mogą zrujnować dzień. Uczucie ciężkości i dyskomfort spowodowany przez zalegający kał potrafią zepsuć humor każdemu. Co robić, żeby szybko pozbyć się tego balastu w postaci stolca? Oto 10 prostych metod na szybkie zrobienie kupy. Sprawdź, jak możesz sobie pomóc w łatwiejszym wypróżnianiu.

Mężczyzna trzyma rękę na brzuchu, stojąc w drzwiach toalety z papierem toaletowym w dłoni
Problemy z oddaniem stolca? Sprawdź proste sposoby na szybkie wypróżnienie. Chainarong Prasertthai/Getty Images

Sprawdź: Jak prawidłowo robić kupę? Kilka wskazówek, które sprawią, że ta codzienna czynność będzie łatwiejsza

Kiedy kał powinien niepokoić? Zobacz 7 kształtów kupy i sprawdź, co oznaczają

Kiedy kał powinien niepokoić? Zobacz 7 kształtów kupy i sprawdź, co oznaczają

„Kupa, jaka jest, każdy widzi”, parafrazując klasyka. Ale czy na pewno? Rzadko się o tym rozmawia, nie zawsze też wszyscy zaglądają do toalety, żeby skontrolować swój stolec. Warto się przełamać, bo k...

Gabriela Fedyk
Gabriela Fedyk

Ile dni można nie robić kupy?

Czas pomiędzy wypróżnieniami różni się w zależności od osoby. Niektórzy ludzie robią kupę kilka razy dziennie, inni oddają stolec tylko raz lub dwa razy w tygodniu. Ogólna zasada mówi, że okres dłuższy niż trzy dni bez wypróżnienia jest zbyt długi. Po trzech dniach stolec staje się twardszy i trudniejszy do oddania. Konieczne może być podjęcie kroków w celu pobudzenia jelit do działania i zrobienia kupy.

Masz problem z zaparciem? Wypróbuj 7 napojów, które pomogą Ci zrobić szybko kupę

Masz problem z zaparciem? Wypróbuj 7 napojów, które pomogą Ci zrobić szybko kupę

Cierpisz na zaparcia, ale chcesz uniknąć sięgania po środki przeczyszczające? Wypróbuj domowe sposoby, które pomogą się uporać z zatwardzeniem. Sięgnij po napoje, które wpływają na pracę jelit, zmiękc...

Marta Siesicka-Osiak
Marta Siesicka-Osiak

Jakie produkty powodują zaparcia? Tego unikaj, jeśli nie chcesz mieć problemów z wypróżnianiem

Wiele pokarmów powoduje lub pogarsza zaparcia. Wprowadzenie zmian w diecie i zmniejszenie spożycia tych pokarmów może pomóc w regularnym wypróżnianiu. Czego lepiej unikać?

Badania sugerują, że spożywanie niektórych pokarmów może utrudniać wypróżnianie. Należą do nich pokarmy, które mają:

  • wysoką zawartość soli,
  • wysoką zawartość cukru,
  • wysoką zawartość tłuszczów nasyconych,
  • niską zawartość błonnika.

Aby zmniejszyć objawy zaparć, należy unikać tych produktów:

  • Alkohol – picie alkoholu w dużych ilościach może zwiększyć ilość płynów traconych z moczem, powodując odwodnienie, doprowadzając do zaparć.
  • Wysoko przetworzona żywność – spożywanie wysoko przetworzonej żywności wiąże się z różnymi dolegliwościami żołądkowo-jelitowymi, w tym zaparciami lub biegunką, co wynika z wysokiej zawartości tłuszczu, cukru i soli.
  • Smażone potrawy – smażone potrawy są zwykle bogate w sód i tłuszcze nasycone. Badania sugerują, że diety o niskiej zawartości tłuszczów nasyconych poprawiają częstotliwość wypróżnień. Tłuszcze nasycone mogą spowalniać trawienie.
  • Mleko i produkty mleczne – u niektórych osób nabiał jest częstą przyczyną zaparć.
  • Pokarmy bogate w cukier – produkty o wysokiej zawartości cukru mają zwykle niską zawartość błonnika, co hamuje zdolność organizmu do łatwego trawienia pokarmów.
  • Mięso o wysokiej zawartości tłuszczu – niektóre rodzaje mięsa mogą być bogate w tłuszcze nasycone i ubogie w błonnik, powodując trudności z regularnym wypróżnianiem.
Te produkty mogą nasilać zaparcia!

Te produkty mogą nasilać zaparcia!

Zaparcie to problem polegający na zaburzeniu wypróżniania się. Zdrowy człowiek powinien robić to 1-2 razy dziennie, tymczasem u wielu osób tak nie jest. Szacuje się, że na zatwardzenia może cierpieć n...

Agata Siemiaszko
Agata Siemiaszko

Źródła:

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Zadbaj o optymalne trawienie

Dodaj firmę Autopromocja

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia