Bułka grahamka – kalorie, wartości odżywcze i skład. Czy bułka grahamka jest zdrowa?

Martyna Jaros
Bułka grahamka jest rodzajem pieczywa pszennego z ciasta drożdżowego.
Bułka grahamka jest rodzajem pieczywa pszennego z ciasta drożdżowego. pixabay
Bułka grahamka to popularny rodzaj pieczywa o wyższej zawartości błonnika i składników mineralnych, niż tradycyjne kajzerki z oczyszczonej mąki pszennej niskiego typu. Choć grahamka to także wypiek z mąki pszennej, rodzaj wykorzystywanej mąki jest zasobniejszy w składniki odżywcze istotne dla zdrowia człowieka. Czy bułka grahamka zawiera węglowodany złożone? Ile kalorii dostarcza grahamka i w jakie wartościowe pierwiastki jest zasobna? Odpowiedzi znajdziesz w poniższym artykule!

Bułka grahamka powinna mieć dobry skład!

Bułka grahamka to rodzaj smacznego pieczywa pszennego o typie ciasta drożdżowego. Jak nazwa wskazuje powinna być wypiekana z pszennej mąki graham, która określana jest również jako mąka typ 1850. Pochodzi z pełnego przemiału dlatego zawiera otręby. Dopuszczalne jest mieszanie jej z niedużą (!) ilością mąki pszennej typ 550, w celu nadania lepszej, puszystej konsystencji, która jednak nie powinna być sztucznie napowietrzana. Niemniej jednak udział mąki wysokiego typu (typ 1850) w bułce grahamce winien być największy. Kolejnymi składnikami dobrej grahamki są woda, sól, olej roślinny lub masło, odrobina cukru, oraz drożdże lub zakwas. Każde inne są zbędne, a szczególnie dodatki do żywności określane w skrócie symbolem "E" z numerem m.in.:

  • karmel – E150,
  • środek do przetwarzania mąki – E300,
  • fosforan wapnia – E341,
  • guma guar – E412,
  • difosforan sodu – E450,
  • emulgator mono- i disodowy kwasów tłuszczowych – E472e.

Obecność tłuszczu w bułce grahamce zapewnia jej lepszy smak i konsystencję miękiszu. Warto zwrócić uwagę na rodzaj zastosowanego, który powinien zostać wyraźnie w skazany w składzie recepturowym (podane są w internecie). Dobrze, aby bułka grahamka zawierała olej roślinny nieutwardzony np. olej rzepakowy lub zwykłe masło. Niedopuszczalna jest obecność oleju palmowego, a zwłaszcza gdy ten został utwardzony (lub inaczej mówiąc uwodorniony).

Obecność soli w grahamce, a także każdym innym pieczywie wynika z walorów smakowych. Sól wpływa również korzystnie na proces wytwarzania ciasta. Cukier dodawany w znikomych ilościach (ok. ½ łyżeczki na 100 g pieczywa) stanowi pożywkę dla rozwoju drożdży, ponieważ bułka grahamka jest rodzajem ciasta drożdżowego.

Dobra bułka grahamka powinna być wykonana z mąki graham (typ 1850), wody, soli, masła lub oleju, drożdży i odrobiny cukru.

Ile kalorii ma bułka grahamka? Ile waży bułka grahamka?

Bułka grahamka kalorie dostarcza w ilościach bardzo podobnych do innych rodzajów wyrobów piekarskich bez dodatków. Choć może to sugerować brak znaczenia w kontekście wyboru spożywanego pieczywa, zawartość makroskładników, błonnika i składników mineralnych robi ogromną różnicę. Ile waży bułka grahamka? Wielkość bułek dostępnych w piekarniach jest różna, ale przeważnie mała grahamka waży ok. 65 gramów, a większa 90 gramów.

W 100 g bułka grahamka kalorii dostarcza ok. 250-264 kcal, 48 g węglowodanów w tym 2,3 g cukru, 5,4 g błonnika pokarmowego, 8-9 g białka i 1,5-2,4 g tłuszczu. Jak każde pieczywo grahamka dostarcza sporo soli, bowiem 1,2-1,6 g w 100 gramach.

Mała grahamka (65 g) dostarcza 188 kcal, a duża bułka (90 g) 234 kalorie.

Bułka grahamka to wartościowe źródło (podane na 100 g produktu):

  • potasu – 228 mg,
  • wapnia – 24 mg,
  • magnezu – 65 mg,
  • żelaza – 2,3 mg,
  • cynku – 2 mg,
  • miedzi 0,22 mg,
  • manganu 1,48 mg,
  • witaminy E – 0,87 mg,
  • witaminy B1 (tiamina) – 0,254 mg,
  • witaminy B2 (ryboflawina) – 0,079 mg,
  • witaminy B3 (PP, niacyna) – 4,14 mg,
  • witaminy B6 (pirydoksyna) – 0,17 mg.
Dbasz o ruch, odżywiasz się zdrowo i kontrolujesz wielkość spożywanych porcji, a mimo to waga wciąż stoi w miejscu? Zobacz na kolejnych slajdach, które choroby mogą się do tego przyczyniać.

Jesteś na diecie i ćwiczysz, a waga stoi w miejscu? Przyczyn...

Bułka grahamka na diecie odchudzającej, cukrzycowej i przy nadciśnieniu?

Bułka grahamka dobrej jakości jest odpowiednim rodzajem pieczywa dla osób na diecie odchudzającej. Zapewnia sporą ilość sycącego błonnika, który pęczniejąc w przewodzie pokarmowym, daje większe uczucie sytości niż po zjedzeniu produktu zbożowego, który nie zawiera dużych jego ilości. Zawarte w bułce grahamce składniki mineralne zwiększą wartość odżywczą diety niskokalorycznej.

Osoby z cukrzycą, insulinoopornością i hipoglikemią reaktywną, czyli zaburzeniami gospodarki węglowodanowej powinny zwracać uwagę na skład recepturowy grahamki. Dobrej jakości bułka grahamka (czyli wykonana z mąki graham typ 1850) może znaleźć się na diecie cukrzycowej pod warunkiem, braku dodatku mąki pszennej niższego typu. Znalezienie w ofercie piekarni, grahamki o takim składzie może być kłopotliwe, ale nie jest niemożliwe. Bułka grahamka z mąki typ 1850 stanowi wartościowe źródło węglowodanów złożonych, które stopniowo uwalniane są do krwiobiegu, nie powodując gwałtownego wzrostu poziomu cukru we krwi. Korzyścią jest także wysoka zawartość błonnika i białka, które powodują obniżenie indeksu glikemicznego pieczywa. Niestety oszukana bułka ma wysoki indeks glikemiczny i nie jest odpowiednim pieczywem dla osób z zaburzeniami gospodarki glukozowo-insulinoej.

Osoby z nadciśnieniem powinny zmniejszyć spożycie pieczywa ze względu na wysoką zawartość w nim soli, dotyczy się to również grahamki.

Spożywanie produktów zasobnych w sód powoduje zatrzymanie wody w organizmie, co pociąga za sobą rozrzedzenie krwi i wzrost ciśnienia. Woda gromadzi się również w tkankach, powodując obrzęki.

Czy jeść białe pieczywo? Odpowiada dietetyk Jakub Mauricz

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Polecane oferty

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia