Spis treści
Już jedna porcja zielonych warzyw liściastych lub filiżanka herbaty dziennie to niższe ryzyko demencji
Demencja to choroba neurodegeneracyjna, która polega na stopniowym uszkodzeniu tkanki mózgowej, wskutek czego dochodzi do znacznego pogorszenia funkcji poznawczych, czyli pamięci krótko- i długotrwałej, koncentracji, szybkości uczenia się oraz reakcji na bodźce zewnętrzne. Na całym świecie obecnie na demencję choruje blisko 55 mln osób, a liczba ta do 2050 r. wzrośnie aż do 139 mln – informuje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO).
Obecnie wiadomo, że do zachowania zdrowia sprawności mózgu konieczna jest odpowiednia profilaktyka. Naukowcy z całego świata są zgodni, że umiarkowana aktywność fizyczna, unikanie nadwagi i otyłości, a także spożywanie produktów bogatych w antyoksydanty może mieć znaczący wpływ na ochronę przed chorobami neurodegeneracyjnymi. Do najpopularniejszych przeciwutleniaczy w żywności należą flawonoidy, które powszechnie występują w owocach i warzywach, w tym jagodach, wiśniach, zielonych warzywach liściastych, pomidorach, cebuli, a także czerwonym winie i herbacie.
Dowiedz się więcej: Jak chronić się przed demencją? Poznaj nawyki, które zmniejszają ryzyko chorób neurodegeneracyjnych
Ryzyko rozwoju demencji jest zatem zależne od wielu czynników. By sprawdzić wpływ diety, a szczególnie ilości spożywanych flawonoli (jednego z głównych rodzajów flawonoidów), naukowcy przeanalizowali dane 961 uczestników zapisanych do projektu Rush Memory and Aging. Wiek ochotników wynosił od 58 do 100 lat, a żaden z nich na początku trwania badania nie wykazywał objawów demencji.
Aby ocenić ich funkcje poznawcze, eksperci wykonali 19 testów w różnym czasie, z którego każdy oceniali pamięć krótko- i długotrwałą, szybkość reakcji na bodźce oraz zdolność wzrokowo-przestrzenną. Na podstawie wyników dla każdego uczestnika oszacowano poziom zdolności poznawczych. Dodatkowo każdy badany wypełnił kwestionariusz spożycia produktów bogatych we flawonole w ciągu ostatniego roku.
Eksperci zaobserwowali, że osoby spożywające znacznie większe ilości flawonoli lepiej wypadały w testach poznawczych, a co za tym idzie wykazywały znacznie niższe ryzyko rozwoju chorób neurodegeneracyjnych.
– Zdrowa dieta zawierająca różne owoce i warzywa ma kluczowe znaczenie dla naszego zdrowia, zwłaszcza zdrowia mózgu. Powszechnie wiadomo, że witaminy i minerały znajdujące się w tych produktach spożywczych są ważne. Ale teraz rozumiemy, że to związki bioaktywne, takie jak flawonole czynią te produkty zdrowszymi – skomentował dr Thomas Holland, główny autor badania.
Jak żywność bogata we flawonole wpływa na ryzyko chorób neurodegeneracyjnych?
Spożywanie zielonych warzyw liściastych przynosi wiele korzyści, a zawarty w nich błonnik pokarmowy reguluje pracę układu pokarmowego. Natomiast regularne picie zielonej herbaty wykazuje szereg korzystnych właściwości zdrowotnych, w tym może obniżać ryzyko rozwoju cukrzycy, nadciśnienia tętniczego krwi, miażdżycy, a także wspiera odchudzanie. Ten gorący napój wpływa również na poprawę pracy układu nerwowego, ponieważ obecne w herbacie flawonoidy zmniejszają stres oksydacyjny, łagodzą stan zapalny w tkance mózgowej, a także poprawiają przewodzenie nerwowe.
Dowiedz się więcej: Herbata może zmniejszać ryzyko przedwczesnego zgonu. Ile filiżanek należy pić dziennie?
Jak pokazały wyniki najnowszych badań, osoby, które spożywały wyższe ilości flawonoli (odpowiadające 7 porcjom warzyw liściastych lub takiej samej liczbie filiżanek zielonej herbaty tygodniowo) wykazywały o 32 proc. niższe ryzyko rozwoju demencji w przyszłości. Za jedną porcje warzyw liściastych uważa się ilość ok. 130-150 g sałaty, jarmużu, szpinaku lub kapusty włoskiej. Eksperci zaobserwowali również, że najlepszy efekt ochronny wykazywały dwa podtypy flawonoli: kemferol i kwercetyna.
Związki te powszechnie występują w żywności, a do ich najlepszych źródeł należą:
- herbata zielona i czarna,
- cebula,
- por,
- brokuły,
- jarmuż,
- szpinak,
- sałata,
- fasola biała i czerwona,
- pomidory,
- owoce jagodowe.
Naukowcy podkreślają, że spożywanie żywności bogatej we flawonole przynosi korzyści nie tylko dla układu nerwowego, ale również chroni serce i naczynia krwionośne, a nawet zapobiega rozwojowi miażdżycy, zawału serca i udaru mózgu.
Ponadto eksperci uważają, że istnieje potrzeba przeprowadzenia dalszych i szerszych badań, które pozwoliłyby lepiej zrozumieć uzyskane zależności. Ograniczeniem jest również to, że osoby spożywające duże ilości produktów bogatych we flawonole, często prowadzą prozdrowotny styl życia, który również zmniejsza ryzyko rozwoju demencji. Ponadto żywność bogata w antyoksydanty charakteryzuje się znaczną ilością innych witamin i związków mineralnych, które w połączeniu z flawonolami mogą potęgować korzystny efekt zdrowotny.
Dieta bogata w antyoksydanty w prewencji chorób
Antyoksydanty to związki naturalnie występujące w żywności, które wykazują szereg korzystnych właściwości zdrowotnych, w tym:
- redukują stres oksydacyjny, wywołany przez rodniki tlenowe,
- zmniejszają stan zapalny w organizmie,
- spowalniają proces starzenia się komórek,
- zwiększają produkcję przeciwciał, dzięki czemu wzmacniają odporność,
- wzmacniają naczynia krwionośne i dzięki temu wspierają pracę serca,
- zmniejszają ryzyko rozwoju wielu chorób, w tym: nowotworów, miażdżycy, zawału serca, nadciśnienia tętniczego krwi, cukrzycy, jaskry, osteoporozy.
Przeciwutleniacze powszechnie występują w żywności, a najlepszym ich źródłem są świeże owoce i warzywa, a także herbata, czerwone wino oraz orzechy i nasiona.
Źródło: 2 antioxidants found in dark leafy greens, tea linked to slower memory decline Medical News Today