Lubisz pić herbatę? Wyjdzie Ci to na zdrowie! Już dwie filiżanki dziennie mogą obniżyć ryzyko śmiertelności. Jakie właściwości ma herbata?

Marta Siesicka-Osiak
Należy pamiętać, że herbata zawiera kofeinę, która może być szkodliwa w za dużych ilościach. Dlatego zaleca się pić ją rozsądnie, podobnie jak kawę.
Należy pamiętać, że herbata zawiera kofeinę, która może być szkodliwa w za dużych ilościach. Dlatego zaleca się pić ją rozsądnie, podobnie jak kawę. Vlada Karpovich / Pexels
Herbata, to najczęściej spożywany – po wodzie – napój na świecie. W niektórych rejonach świata większą popularnością cieszy się czarna, w innych zielona. Wszystkie zawierają drogocenne przeciwutleniacze, które w dużej mierze odpowiadają za jej prozdrowotne właściwości. Naukowcy z Wielkiej Brytanii, zbadali prawie pół miliona osób, aby potwierdzić związek między spożywaniem herbaty a długością życia. Okazało się, że picie tego popularnego naparu rzeczywiście wychodzi nam „na zdrowie”.

Spis treści

Ile czarnej herbaty wypijać każdego dnia, aby zmniejszyć ryzyko zgonu?

Badanie dotyczące wpływu picia czarnej herbaty na śmiertelność objęło 498 043 mężczyzn i kobiet z brytyjskiego Biobanku, będących w wieku od 40 do 69 lat. Wszyscy uczestnicy przeszli badania przedmiotowe i dostarczyli próbki krwi, moczu i śliny, gdy przystępowali do badania w latach 2006-2010.

Czytaj też: Na serce, trawienie, stres i odporność. Wypróbuj 3 najzdrowsze herbaty ziołowe polecane przez naukowców z Harvardu

Ankietowani wypełnili też kwestionariusz dotyczący swoich nawyków picia herbaty, a następnie zapisywali, ile filiżanek herbaty – średnio – pili każdego dnia i czy pili herbatę bardzo gorącą, gorącą czy ciepłą. Następnie większość osób obserwowano przeciętnie przez ponad 11 lat.

Naukowcy brali także pod uwagę dane dotyczące:

  • diety,
  • stylu życia,
  • zdrowia,
  • pochodzenia etnicznego,
  • statusu społeczno-ekonomicznego wszystkich uczestników.

Okazało się, że aż 85 proc. uczestników badania pije herbatę, z czego aż 89 proc. wybiera czarną herbatę. Większość z tych, którzy spożywali napar, sięgała po od dwóch do pięciu filiżanek dziennie, a 19 proc. piło więcej niż sześć filiżanek każdego dnia.

W trakcie przeprowadzonej obserwacji zmarło prawie 30 tys. ankietowanych. W świetle badań okazało się, że ryzyko śmierci – z jakiejkolwiek przyczyny – zmniejszyło się o około 12 proc. u osób, których spożycie herbaty wynosiło 2 lub więcej filiżanek dziennie.

Wypijanie większej ilości niż trzy filiżanki każdego dnia, nie miało wpływu na lepszy wynik badania. Co ciekawe, także temperatura herbaty oraz dodatki takie jak, popularne w Wielkiej Brytanii, mleko oraz cukier, nie zmieniały ostatecznych ustaleń naukowców.

Herbata z cytryną. Fakty i mity. Czy jest szkodliwa? Jak ją właściwie zaparzyć?

Herbata z cytryną. Fakty i mity. Czy jest szkodliwa? Jak ją właściwie zaparzyć?

Herbata z cytryną to napój, po który szczególnie chętnie sięgamy jesienią. Uważamy ją za domowy sposób zwalczania infekcji. I słusznie! Jednak wokół dodawania cytryny do herbaty krążą mity. Mówi się m...

Marta Siesicka-Osiak
Marta Siesicka-Osiak

Herbata – właściwości zdrowotne najpopularniejszego napoju na świecie. Na co może pomóc?

Herbata chińska (Camellia sinensis), która jest bazą do przygotowywania naparów na całym świecie, dzielona jest ze względu na sposób wytwarzania na: czarną, zieloną, białą, żółtą, pu-erh oraz ulung, na rynku spotkamy też herbaty aromatyzowane.

Sprawdź: Kombucha, czyli fermentowana herbata na odchudzanie i szczupłą sylwetkę

Herbata bogata jest w polifenole, w tym katechiny, teaflawiny i tearubiginy oraz flawonoidy – przeciwutleniacze, które mogą chronić przed wieloma schorzeniami, w tym m.in. przed:

Picie herbaty może być też pomocne w zapobieganiu wystąpienia zespołu metabolicznego oraz otyłości. O tym, jaka herbata jest najlepsza na odchudzanie, przeczytasz w materiale: 8 rodzajów herbat o potwierdzonym działaniu wspomagającym spalanie tłuszczu i wyszczuplanie brzucha.

Badania pokazują także, że czarna herbata może wpływać również na zdrowie jelit, poprzez wspieranie wzrostu dobrych bakterii, przy jednoczesnym hamowaniu wzrostu złych bakterii.

Po herbatę powinny sięgać także osoby mające problemy z koncentracją. Naukowcy udowodnili, że picie naparu może poprawić koncentrację ze względu na zawartość kofeiny i aminokwasu zwanego L-teaniną – zwiększa on aktywność fal alfa w mózgu, co może pomóc wpływać na skupienie i czujność.

Źródła:

Zobacz także:

Co sprawia, że niektórzy dożywają stu lat? Naukowcy badający tę kwestię mają szereg odpowiedzi, a niektóre z faktów mogą być sporym zdziwieniem. Sprawdź, co robić, by żyć dłużej!

Jak żyć dłużej? 10 rzeczy, które pomagają osiągnąć długowiec...

Cukier pod kontrolą

Dodaj firmę Autopromocja
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Uwielbiam pić herbatę, mam nawet swoją ulubioną jest to Earl Grey z Basilur. To czarna herbata cejlońska z dodatkiem naturalnego olejku z bergamotki. Mnie bardzo smakuje. :) Herbata nadaje się na każdą okazje i do obiadu i do deseru :)
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia