Co wywołuje zapalenie pęcherza moczowego?
Zapalenie pęcherza moczowego to najczęściej występujący rodzaj infekcji dróg moczowych. Jest to zakażenie bakteryjne, za które w 90 proc. przypadków odpowiada pałeczka okrężnicy zwana też kałową, czyli Escherichia coli. Patogen ten bytuje w normalnie w ludzkim ciele, zwłaszcza w jelicie grubym, nie stanowiąc zagrożenia. Gdy jednak znajdzie się w nieodpowiednim miejscu, takim jak układ moczowy, zagnieżdża się w ścianie pęcherza i wywołuje uciążliwe objawy.
Jedynie co dziesiąty przypadek zapalenia jest spowodowany przez inne patogeny, takie jak gronkowiec, enterokoki czy drożdżaki takie jak Candida albcans. Podobne objawy mogą wywoływać też bakterie odpowiedzialne za choroby przenoszone drogą płciową, takie jak dwoinka rzeżączki czy chlamydie. Choć głównym sposobem zapobiegania zapaleniu jest higiena, jednak czasem to nie wystarcza.
Problem dotyczy pacjentów obu płci, jednak występuje ok. 50 razy częściej u kobiet, co wynika z ich specyficznej budowy anatomicznej.
Cewka moczowa u kobiet jest bardzo krótka, gdyż ma tylko 4-5 cm. U panów natomiast jej długość może osiągać nawet 15-20 cm, zatem bakterie mają do pokonania znacznie dłuższą drogę. A ich częstemu pojawianiu się w kobiecym pęcherzu sprzyja również fakt, iż cewka moczowa sąsiaduje bezpośrednio z ujściem pochwy oraz odbytem.
Zobacz też:
Objawy zapalenia pęcherza
Objawy zapalenia pęcherza moczowego z początku mogą wydawać się niegroźne. Są jednak uciążliwe, utrudniają życie i z czasem się nasilają. Dlatego w razie ich wystąpienia należy jak najszybciej podjąć leczenie, które pozwoli zapobiec przedostaniu się bakterii do nerek i rozwojowi groźnych powikłań.
Objawy zapalenia pęcherza moczowego, które pojawiają się stopniowo i wymagają szybkiego umówienia wizyty u lekarza pierwszego kontaktu lub urologa, to zwłaszcza:
- uczucie delikatnego pieczenia i ból w trakcie oddawania moczu,
- trudności w oddawaniu moczu,
- ciągłe parcie na pęcherz, umiarkowane lub silne,
- potrzeba częstego oddawania moczu, a jednocześnie skąpomocz,
- ból podbrzusza, który nasila się w trakcie oddawania moczu,
- nieznacznie podwyższona temperatura ciała.
Dolegliwości związane z zapaleniem pęcherza są bardzo uciążliwe nie tylko ze względu na pojawiający się ból, ale także konieczność częstego korzystania z toalety. Może nam to przeszkadzać zarówno w wieczornym i nocnym odpoczynku, jak i w wykonywaniu naszych codziennych obowiązków.
Do lekarza powinniśmy udać się niezwłocznie, jeśli rozwiną się ciężkie objawy zapalenia, takie jak:
- wysoka gorączka,
- nudności i wymioty,
- ból w okolicy nerek,
- krwiomocz.
- obecność ropnej wydzieliny w moczu.
Sprawdź również:
Zapalenie pęcherza – leczenie i domowe sposoby na dolegliwości
Przy podejrzeniu zapalenia pęcherza moczowego lekarz z pewnością zleci wykonanie analizy moczu wraz z posiewem moczu, a na podstawie wyników wybierze sposób leczenia. Najczęściej stosowane są środki o działaniu przeciwzapalnym, choć często konieczne bywa zastosowanie antybiotyku.
Objawy zapalenia pęcherza warto łagodzić za pomocą sprawdzonych i zalecanych metod, również w okresie zażywania leków. Przede wszystkim:
- Przyjmuj co najmniej 3 litry płynów dziennie, a najlepiej wody, by przyspieszyć wypłukiwanie bakterii z dróg moczowych.
- Sięgaj po owoce i soki bogate w witaminę C, która hamuje namnażanie się bakterii. Dodatkowo związki ograniczające ich przyleganie do ścian pęcherza moczowego zawiera zawarte są w żurawinie amerykańskiej, owocach granatu, jeżynach czy czarnych porzeczkach. Można spożywać je w postaci sproszkowanej, np. kapsułkowanej.
- Unikaj moczopędnych używek, takich jak napoje alkoholowe, czarna kawa i mocna czarna herbata.
- Wspomagaj się ziołami, które działają moczopędnie, łagodzą zapalenie i powlekają błonę śluzową pęcherza. Polecane są mieszanki do zaparzania lub pojedyncze zioła, m.in. pokrzywa, mniszek, bratek, prawoślaz, skrzyp, liście brzozy czy borówki brusznicy.
- Rób nasiadówki, np. z naparu z rumianku, krwawnika pospolitego, liści szałwii i ziela nawłoci. Wystarczy wsypać do naczynia po łyżeczce każdego z ziół, zalać wrzątkiem, odstawić na kwadrans, odcedzić i odpowiednio ostudzić, a następnie siedzieć w takim naparze przez 15 minut.
- Przykładaj do podbrzusza i dolnej części pleców termofor lub poduszkę elektryczną. Na co dzień, a zwłaszcza, gdy jest chłodno, dbaj też o ubiór, który nie powoduje wychłodzenia pęcherza i nerek, jak np. spodnie, długa marynarka czy płaszcz.
- Wstrzymaj się od kontaktów seksualnych, które przedłużają czas leczenie i mogą okazać się bolesne.
Dowiedz się więcej:
Kto choruje na zapalenia pęcherza? Czynniki ryzyka
Zapalenie pęcherza częściej rozwija się u osób bardziej podatnych na rozwój infekcji moczowych, czemu sprzyjają niektóre choroby i stany organizmu.
Do czynników ryzyka rozwoju zapalenie pęcherza należą między innymi:
- kamica nerkowa i inne choroby nerek,
- przeszkody w odpływie moczu, np. przerost prostaty u mężczyzn, zbyt długie wstrzymywanie moczu,
- zabiegi diagnostyczne w obrębie cewki moczowej,
- cukrzyca, zwłaszcza nieleczona,
- nieprawidłowości narządu rodnego u kobiet,
- ciąża i połóg,
- terapia immunosupresyjna,
- nadużywanie leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych.
- przechłodzenie pęcherza, zwłaszcza latem, np. w skutek zbyt długiego przebywania w mokrym kostiumie kąpielowym czy siadania na kamieniach,
- odsłanianie okolic nerek, zwłaszcza w chłodne dni.
- częste kontakty seksualne bez użycia zabezpieczenia w postaci prezerwatywy, gdyż bakterie łatwo przedostają się wtedy do cewki moczowej,
- powstanie otarć błony śluzowej cewki moczowej,
- częste noszenie bielizny i ubrań ze sztucznych tkanin,
- brak odpowiedniej higieny okolic intymnych.
- stosowanie środków plemnikobójczych,
- używanie perfumowanych środków higieny osobistej, takich jak wkładki, podpaski, żele intymne,
- korzystanie z toalet publicznych bez zabezpieczenia w postaci jednorazowych podkładek,
- korzystanie z publicznych basenów, jacuzzi, hydroterapii w wannie.
Zobacz też:
Profilaktyka zapalenie pęcherza i jego nawrotów
Zapobieganiu zapaleniu pęcherza to przede wszystkim unikanie wymienionych wcześniej czynników sprzyjających infekcjom układu moczowego. Oprócz tego, że warto myć okolice intymne dwa razy dziennie, zaleca się też stosowanie dedykowanych środków do higieny zamiast zwykłych mydeł i żeli. Kobiety powinny dbać o higienę również podczas korzystania z toalety, wycierając się w kierunku od przodu do tyłu.
W przypadku suchości pochwy podczas zbliżeń intymnych poleca się też żele nawilżające, najlepiej bez dodatku środków perfumujących i konserwujących. Natomiast po stosunku seksualnym warto zawsze udać się do toalety, by pozbyć się zarazków z cewki moczowej.
Mity o higienie intymnej – czy w nie wierzysz? Popularne prz...
ZOBACZ: Czy zbyt długie siedzenie może powodować nietrzymanie moczu?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Polecane oferty
kup teraz

WMF Kitchenminis 4211129128131
Założona w 1853r i znana ze stylowego wzornictwa ł…
kup teraz

KitchenAid Artisan K400 5KSB4026ECA Czerwony Karmelek
Blender KitchenAid Artisan K400 CA 5KSB4026ECA kar…
Rekord zakażeń COVID-19 w roku 2023 - video flesz