Częste oddawanie moczu. Kiedy zacząć się martwić?
Częste oddawanie moczu to dolegliwość, która nazywana jest też częstomoczem lub bardziej profesjonalnie polakisurią. Jak sama nazwa wskazuje, wiąże się ona ze zbyt częstym oddawaniem moczu przez pacjenta. Co to jednak oznacza? Oddawanie moczu, czyli mikcja, jest naturalnym sposobem naszego organizmu na pozbycie się wszelkich płynów odpadowych. Częstotliwość oddawania moczu jest kwestią indywidualną i może zależeć od wielu czynników. Jest to, chociażby pojemność pęcherza, ilość wypijanych płynów czy też temperatura otoczenia. Przyjmuje się jednak, że większość zdrowych osób oddaje mocz nie więcej niż 7 razy w ciągu dnia. Lekkie odchylenia od tej reguły nie powinny być powodem do niepokoju.
Jeśli pacjent odczuwa natychmiastową potrzebę oddawania moczu i jest to niezwykle uciążliwe, to jest to wskazanie do wizyty u lekarza. Dolegliwość tę określa się wówczas jako częstomocz dzienny. Jeśli natomiast problemem danej osoby jest częste oddawanie moczu w nocy, gdy potrzeba ta zmusza do skorzystania z toalety więcej niż 2 razy w ciągu nocy, mówimy o częstomoczu nocnym.
Jakie mogą być przyczyny częstego oddawania moczu?
Częste oddawanie moczu wiąże się z potrzebą natychmiastowej mikcji, przy czym opróżnienie pęcherza z reguły nie przynosi żadnej ulgi pacjentowi. Jest to przypadłość, która może mieć bardzo różnorodne podłoże, od drobnych infekcji po poważne choroby, które mogą zagrażać naszemu zdrowiu i życiu. Dlatego każdy przypadek wymaga konsultacji z lekarzem. Czego objawem może być zatem częstomocz?
Warto przeczytać także:
Częste oddawanie moczu a choroby układu moczowego
Częste oddawanie moczu w większości przypadków jest związane z różnymi schorzeniami układu moczowego. Częstomocz może być wówczas objawem, który oznacza: