Pieczenie i parcie na mocz wyleczysz domowymi sposobami. Działaj szybko, zapalenie pęcherza i dróg moczowych można pokonać bez antybiotyków

Anna Rokicka-Żuk
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Ten nieprzyjemny problem ma w pewnym momencie życia nawet do druga kobieta. Objawy zapalenia pęcherza czy cewki moczowej można jednak łagodzić domowymi sposobami. Szybkie wyleczenie infekcji pomoże zapobiec jej nasilaniu się i nawrotom. Zobacz, jak naturalnie zwalczyć stan zapalny w drogach moczowych.

Spis treści

Domowe sposoby na zapalenie pęcherza i dróg moczowych

Infekcje pęcherza i dróg moczowych to problemy, które ze względu na budowę anatomiczną są częstsze u kobiet niż u mężczyzn. Proste i mało nasilone zakażenia w 25-42 proc. przypadków ulega samowyleczeniu. W takich sytuacjach w pierwszej kolejności warto wypróbować naturalne sposoby, które pomagają pozbyć się chorobotwórczych bakterii i wyleczyć stan zapalny.

Kobieta przykłada do brzucha termofor z ciepłą wodą
Parcie na mocz, pieczenie i ból to główne objawy zapalenia dróg moczowych, które jest szczególnie częste u kobiet. Tak złagodzisz dolegliwości domowymi sposobami. Liudmila Chernetska/Getty Images

Skuteczna domowa kuracja przy zapaleniu pęcherza powinna dawać następujące efekty:

  • zwiększać ilość produkowanego moczu,
  • zakwaszać mocz, czyli obniżać jego pH,
  • zmniejszać przyleganie bakterii do ścian pęcherza moczowego i nabłonka wyściełającego drogi moczowe,
  • działać antyseptycznie, czyli odkażająco.

W zwalczaniu zapalenia pęcherza i/lub dróg moczowych domowymi sposobami szczególnie polecane są:

  • napoje, które nie podrażniają pęcherza (zwłaszcza bez kofeiny i alkoholu),
  • witamina C,
  • żurawina,
  • D-mannoza,
  • probiotyki,
  • rozgrzewające okłady,
  • działania profilaktyczne.

W przypadku dolegliwości bólowych pomóc może lek OTC, np. ibuprofen. Jeśli po kilku dniach do tygodnia nie ma poprawy, należy skonsultować się z lekarzem.

Zajrzyj do naszej galerii i dowiedz się więcej na temat domowych środków pomocnych przy objawach zapalenia pęcherza i cewki moczowej.

Co pić na zapalenie pęcherza i dróg moczowych?

Przy infekcjach dotyczących dróg moczowych trzeba pić jak najwięcej wody oraz ciepłych płynów, m.in. herbatek ziołowych o działaniu moczopędnym. To sprawia, że mocz jest odpowiednio rozcieńczany i wydalany częściej, a obecne w nim patogeny nie mają czasu, by zagnieżdżać się w narządach.

Skuteczne domowe środki ziołowe na zapalenie cewki i pęcherza moczowego, o których piszemy więcej w podlinkowanych artykułach, to m.in.:

Co robić, by zwalczyć zapalenie dróg moczowych domowymi sposobami? Zobacz w galerii.

Objawy zapalenia pęcherza i dróg moczowych

Na zapalenie układu moczowego wskazują objawy takie jak:

W pewnym momencie swojego życia zapalenia pęcherza i dróg moczowych doświadcza ich co druga z pań, a u wielu z nich problem jest przewlekły i dolegliwości nawracają regularnie. Najczęściej to wiek przed osiągnięciem dojrzałości i młode lata, a także okres ciąży, premenopauzy i przekwitania. Natomiast u mężczyzn problem jest stosunkowo częsty w przypadku przerostu i zapalenia prostaty.

Powikłania nieleczonego zakażenia dróg moczowych

W skład układu moczowego wchodzi m.in. cewka moczowa i pęcherz moczowy – i to od nich zaczyna się infekcja. Nieleczona może rozprzestrzenić się w górę poprzez moczowody do nerek. To już bardzo niebezpieczna sytuacja, która w konsekwencji prowadzi do zakażenia krwi i rozwoju sepsy. Jest to szczególnym zagrożeniem w przypadku osób o obniżonej odporności, m.in. przyjmujących leki immunosupresyjne.

Na zapalenie nerek i konieczność uzyskania szybkiej pomocy lekarskiej wskazują objawy takie, jak:

  • gorączka,
  • dreszcze,
  • nudności i wymioty,
  • zaburzenia świadomości.

Co na zapalenie dróg moczowych? Antybiotyki

Przyczyną zakażeń układu moczowego są bakterie i w 90 proc. przypadków jest to pałeczka okrężnicy Escherichia coli. Skuteczne są więc leki i terapie, które je niszczą – lub hamują ich namnażanie i ułatwiają wypłukiwanie z organizmu. Dlatego najskuteczniej działające środki przeciwko bakteriom to antybiotyki. Problem stanowią jednak skutki uboczne, jakie wywołują, konieczność stosowania ograniczonych w czasie kuracji i fakt uodparniania się patogenów na zwalczające je leki.

Konsekwencją przyjmowania antybiotyków jest zniszczenie naturalnej mikroflory układu pokarmowego, a także kobiecych dróg rodnych. Stąd może ponownie dochodzić do rozwoju infekcji moczowo-płciowych, z którymi organizm będzie gorzej sobie radził. Efekty uboczne obejmują także zaburzenia gastryczne, m.in. bóle brzucha i biegunki. Dla osób, które z problemem mierzą się przez cały czas, antybiotyki nie stanowią rozwiązania.

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Gdy miałam problemy z pęcherzem brałam sporo witaminy c, jadłam suszoną żurawinę i piłam mineralną cisowiankę. Na szczęście pomogło i obyło się bez poważniejszych leków.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia