O czym świadczy gorączka i kiedy nie należy jej zbijać?

Anna Rokicka-Żuk
Nadmiernie podwyższona temperatura ciała to niepokojący objaw stanu zapalnego, który jest męczący i dla niektórych niebezpieczny. Sprawdź, kiedy wymaga konsultacji lekarskiej i czy warto zawsze obniżać ją za pomocą dostępnych środków.

Gorączka to reakcja obronna organizmu na obecność patogennych bakterii, wirusów i grzybów, a także alergenów, ciał obcych, fragmentów martwych tkanek i substancji nazywanych pirogenami.

Do pirogenów należą m.in. endotoksyny złożone z łańcuchów polisacharydowych (LPS), obecne w błonie komórkowej bakterii Gram-ujemnych, do których należy m.in.:

  • pałeczki Brucella powodujące brucelozę,
  • pałeczki Salmonella powodujące salmonelozę,
  • pałeczki Shigella powodujące szigelozę (dyzenterię, inaczej również czerwonkę bakteryjną)
  • krętek blady (Treponema pallidum) powodujący kiłę,
  • pałeczka okrężnicy (Escherichia coli) powodująca zakażenia różnych części ciała, w tym ogólnoustrojową, zagrażającą życiu sepsę (jest jej najczęstszą przyczyną),
  • pałeczka dżumy (Yersinia pestis),
  • pałeczki Yersinia, w tym Y. enterocolitica i Y. pseudotuberculosis, powodujące jersiniozę, a także Y. pestis wywołująca dżumę,
  • przecinkowiec cholery (Vibrio cholerae)
  • pałeczka Helicobacter pylori powodująca rozwój wrzodów żołądka.

Podniesienie temperatury ustroju przyczynia się do wzrostu poziomu interferonów we krwi – są to białka zwalczające patogeny. W sytuacjach niegroźnych infekcji grypowych czy przeziębienia gorączkę można obniżać za pomocą popularnych leków przeciwgorączkowych, takich jak aspiryna, ibuprofen czy paracetamol. Często jednak lepiej tego nie robić. Podpowiadamy, w jakich przypadkach lepiej przetrzymać chorobę bez zażywania takich środków, które z powodu licznych działań ubocznych nie pozostają bez wpływu na zdrowie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zmiany w prawie o sprzedaży alkoholu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

D
Daria

Należy też pamiętać o tym, że zakres blędu w tanich termometrach jest bardzo szeroki. Polecam modele medyczne termometrrów jak np:

https://labtrace.pl/sklep/bezkontaktowy-termometr-do-pomiaru-temperatury-ciala-covid-19/

Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia