Malaria jest chorobą tropikalną, która mimo postępu medycyny nadal stanowi bardzo duże zagrożenie dla zdrowia w krajach o klimacie tropikalnym i subtropikalnym. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) co roku na tę chorobę zapada ok. 200 mln osób, z czego ok. 650 tys. umiera (dane nieoszacowane). Przy czym zdecydowanie najwięcej przypadków wystąpienia malarii odnotowywanych jest w krajach Afryki Subsaharyjskiej (m.in. w Czadzie, Nigerii, Kenii, Sudanie, Burkina Faso i Demokratycznej Republice Konga). Jak pokazują statystyki najwięcej zgonów na malarię, odnotowuje się wśród dzieci poniżej 5. roku życia.
Malaria – jak można się nią zarazić?
Malaria (zimnica, febra) jest groźną chorobą tropikalną, wywoływaną przez pasożyty – pięć gatunków jednokomórkowego pierwotniaka: zarodźca, w tym: ruchliwego, pasmowego, sierpowego, owalnego i małpiego. Stanowi ona zagrożenie zarówno dla rdzennych mieszkańców państw afrykańskich, jak i turystów podróżujących w egzotyczne zakątki świata. Wszystkie odnotowane przypadki malarii w Polsce są „importowane”. Do zakażenia człowieka tą chorobą dochodzi najczęściej za pośrednictwem samic komarów widliszek. Po ukąszeniu tego komara zarodniki zarodźca dostają się do krwiobiegu – część z nich jest unicestwiana przez leukocyty, a część z nich trafia do wątroby. Już niespełna po 30 minutach znikają one z krwiobiegu i rozwijają się w wątrobie przez ok. 1-3 tygodnie. Wraz z postępem choroby pasożyty zaczynają atakować krwinki czerwone i prowadzą do ich rozpadu. Wówczas zaczynają pojawiać się pierwsze objawy malarii. Okres wylęgania się choroby uzależniony jest od gatunku pierwotniaka – zazwyczaj jest to od 7 do 15 dni.
Do zakażenia człowieka malarią najczęściej dochodzi za pośrednictwem zarodźca ruchliwego i sierpowatego.
Jak objawia się malaria?
Objawy malarii pojawiają się dopiero po tygodniu lub dwóch od ukąszenia komara. Zazwyczaj pierwsze symptomy tej choroby są niespecyficzne i mogą przypominać grypę lub przeziębienie. Wśród głównych objawów malarii można wymienić:
- Dreszcze.
- Wysoką gorączkę (ok. 40 stopni Celsjusza).
- Intensywny ból głowy.
- Nudności i wymioty.
- Biegunkę.
- Obfite poty i gwałtowne obniżenie temperatury ciała (w ostatniej fazie choroby).
- Bóle mięśniowo-stawowe.
- Ból kręgosłupa.
- Zaburzenia świadomości.
- Poczucie duszności.
- Brak apetytu.
Nieodpowiednie leczenie lub leczenie podjęte zbyt późno może prowadzić do poważnych powikłań, których następstwem jest śmierć. Wśród nich można wymienić m.in.:
- Niewydolność nerek.
- Pęknięcie śledziony.
- Skaza krwotoczna, która charakteryzuje się nadmierną podatnością na krwawienia w obrębie skóry, błon śluzowych oraz układu pokarmowego i moczowo-płciowego.
- Niewydolność oddechową.
- Wstrząs anafilaktyczny.
- Malarię mózgową.
- Zaawansowaną niedokrwistość, która często towarzyszy skazie krwotocznej.
Profilaktyka przeciw malarii
Malaria jest chorobą zakaźną, której można w znacznym stopniu zapobiec m.in. stosując się do rekomendacji Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Wśród nich dużą rolę odgrywa postępowanie prewencyjne, które obejmuje:
- Stosowanie siatek i moskitier osłonowych.
- Stosowanie w pomieszczeniach mieszkalnych sprayów przeciwinsektowych.
- Stosowanie naturalnych środków odstraszających komary przenoszone malarię m.in. olejku lawendowego, mięty i goździków.
- Chemioprewencję turystów i osób najbardziej zagrożonych (kobiet ciężarnych i niemowląt). Polega ona na profilaktycznym przyjmowaniu leków przeciwmalarycznych.
- Noszenie odzieży ochronnej (jasne ubrania z długim rękawem).
- Stosowanie sprayów, kremów i innych środków odstraszających owady bezpośrednio na skórę (najskuteczniejsze są preparaty zawierające syntetyczne DEET).
- Utrzymywanie stosunkowo niskiej temperatury w pomieszczeniach mieszkalnych.
- Unikanie miejsc największej aktywności komarów.
Leczenie malarii
Diagnostyka malarii opiera się w głównej mierze na wywiadzie lekarskim i obserwacji objawów towarzyszących tej chorobie. Niepokojące symptomy po wyjeździe do krajów tropikalnych są podstawą do tego, by w diagnostyce różnicowej podejrzewać malarię. Ważnym elementem jest badanie rozmazów krwi obwodowej metodą Giemsy. W przypadku wystąpienia zimnicy wewnątrz krwinek czerwonych znajdują się pierwotniaki. Leczenie malarii polega na przyjmowaniu leków przeciwmalarycznych, wśród których należy wymienić:
- Pochodne chinoliny (chlorochina, amodiachina, prymachina), których nie należy stosować u kobiet w ciąży ze względu na wysokie ryzyko poronienia oraz u osób cierpiących na rzadką chorobę genetyczną – fawizm (niedobór dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej).
- Pochodne akrydyny, których działanie polega na zakłócaniu DNA pierwotniaków.
- Pochodne fenantrenu (chinina, halofantryna, lumefantryna).
- Pochodne biguanidu (np. prokwanil).
- Pochodne pirymidyny (np. pirymetamina).
Izabela Chudzicka-Strugała, lekarz rodzinny m.in. o walce z malarią:
Malaria – gdzie występuje?
Malaria występuje przede wszystkim w krajach o klimacie tropikalnym i subtropikalnym. Mowa tu przede wszystkim o:
- Afryce Północnej: Saharze Zachodniej, w której ryzyko zakażenia jest niewielkie i chemioprofilaktyka nie jest zalecana.
- Afryce Środkowej: Angolia, Czad, Demokratycznej Republice Konga, Gabonie, Gwinei Równikowej, Kamerun, Kongo, Republika Środkowoafrykańska, Sudan, Sudan Południowy, Zambia.
- Afryce Wschodniej: Burundi, Dżibuti, Erytrea, Etiopia, Kenia, Komory, Madagaskar, Mozambik, Rwanda, Somalia, Tanzania, Uganda.
- Afryka Zachodnia: Benin, Burkina Faso, Gambia, Ghana, Gwinea, Gwinea Bissau, Liberia, Mali, Niger, Nigeria, Senegal, Sierra Leone, Togo, Wybrzeże Kości Słoniowej, Wyspy Świętego Tomasza i Książęca, Wyspy Zielonego Przylądka (od sierpnia do listopada).
- Afryka Południowa: Botswana (od listopada do czerwca), Lesotho, Namibia, Republika Południowej Afryki, Suazi, Zimbabwe.
- Ameryka Północna i Środkowa: Belize, Gwatemala, Honduras, Meksyk (niskie ryzyko), Nikaragua, Panama, Salwador.
- Karaiby: Dominikana (cały rok w zachodnich prowincjach).
- Ameryka Południowa: Boliwia, Brazylia, Ekwador, Gujana, Gujana Francuska, Kolumbia, Paragwaj, Peru, Wenezuela.
- Australia i Oceania: Marshalla Wyspy, Papua-Nowa Gwinea, Salomona Wyspy, Vanuatu.
- Azja Wschodnia: Chiny, Koreańska Republika Ludowo-Demokratyczna, Korea Południowa.
- Azja Południowo-Wschodnia: Filipiny, Indonezja, Kambodża, Laos, Malezja, Birma, Tajlandia, Timor Wschodni, Wietnam.
- Azja Południowa: Afganistan, Bangladesz, Bhutan, Indie, Nepal, Pakistan.
- Azja Północna i Środkowa: Tadżykistan.
- Bliski Wschód: Arabia Saudyjska, Iran, Jemen, Oman.
- Europa: Grecja (sporadycznie od maja do października).