Spis treści
Typowe objawy raka tarczycy
Objawy raka tarczycy są mniej lub bardziej zauważalne w zależności od rodzaju nowotworu i stopnia jego zaawansowana. Wśród najczęstszych symptomów wymieniane są:
- twardy, niebolesny guzek z w przedniej, dolnej części szyi, któremu może towarzyszyć powiększenie węzłów chłonnych,
- przewlekły ból gardła i chrypka, trwające ponad trzy tygodnie,
- dolegliwości bólowe z przodu szyi, uczucie ucisku,
- w późniejszym stadium trudności w połykaniu lub oddychaniu.
Zmiana koloru twarzy może być objawem raka
Wśród nietypowych objawów nowotworu tarczycy pojawia się m.in. zaczerwienienie skóry twarzy. Zmiana może być ledwie zauważalna lub wyraźnie widoczna z towarzyszącym jej pieczeniem.
Cancer Research UK podaje, że jest to spowodowane zbyt wysokim poziomem kalcytoniny – hormonu, który reguluje poziom wapnia i fosforanów we krwi.
Nadmiar kalcytoniny może wskazywać na rozwój rzadkiego rodzaju nowotworu nazwanego rdzeniastym rakiem tarczycy, który przyczynia się m.in. do wytwarzania dużych ilości tego hormonu.
Jak pisze Justyna Śmigaruk w swoim materiale „Rak tarczycy – złośliwe nowotwory tarczycy, rodzaje, objawy, diagnostyka i przebieg leczenia”:
Rak rdzeniasty tarczycy jest nowotworem neuroendokrynnym, wywodzi się z komórek, które produkują w tarczycy kalcytoninę (komórek C). Występuje bardzo rzadko. Komórki nowotworowe zachowują zdolność produkowania kalcytoniny, nawet po przerzucie, który najczęściej lokalizuje się w węzłach chłonnych, wątrobie, płucach lub kościach.
Rak tarczycy należy do rzadkości. Jakie daje rokowania?
Rak tarczycy jest rzadkim typem nowotworu, a większość jego przypadków to łagodne guzy, które nazywane są gruczolakami. Są one niegroźne i związane z tkanką wydzielniczą budującą gruczoły dokrewne.
Natomiast złośliwe nowotwory tarczycy, które mogą dawać przerzuty do innych miejsc w organizmie, są diagnozowane u około 1800 osób rocznie w Polsce.
Rodzaje raka tarczycy można podzielić na cztery główne grupy:
- brodawkowate,
- pęcherzykowe,
- rdzeniaste,
- anaplastyczne.
Różnią się one częstością występowania, sposobem rozprzestrzeniania się przerzutów oraz reakcją na leczenie. Leczenie zwykle obejmuje operację, a także potencjalnie terapię hormonalną, leczenie jodem radioaktywnym, leki celowane, radioterapię lub chemioterapię. Przeważająca większość pacjentów odzyskuje zdrowie – terapie mają skuteczność sięgającą nawet 80-90 procent.