Może rozwijać się latami, nie ma specyficznych objawów. U Franciszka Smudy ten nowotwór sprawił, że trener jest w stanie krytycznym

Anna Rokicka-Żuk
Wideo
od 12 lat
Ta choroba nowotworowa nie objawia się z postaci guza, stąd trudności w jej diagnozowaniu i leczeniu. Franciszek Smuda zmagał się z nią latami, teraz znalazł się w stanie krytycznym w szpitalu. O raku krwi trzeba wiedzieć to, że zwiastują go nawet „zwykłe” objawy.

Spis treści

Franciszek Smuda cierpi na nowotwór krwi

Franciszek Smuda od wielu lat cierpi na nowotwór krwi. Ten znany sportowiec, trener wielu polskich klubów piłkarskich, m.in. Wisły Kraków, Widzewa Łódź czy Lecha Poznań, a także były selekcjoner reprezentacji Polski, znajduje się obecnie w stanie krytycznym w szpitalu. Niestety, rokowania u 76-latka nie są pomyślne.

Franciszek Smuda i powiększenie komórek białaczki
Franciszek Smuda trafił do szpitala. Trener piłkarski i były selekcjoner reprezentacji Polski choruje na nowotwór krwi Wojciech Matusik/Polska Press, Maksym/Wikimedia C.

Choroba nowotworowa u Franciszka Smudy ma charakter przewlekły, a ponieważ zmiany w organizmie są nieoperacyjne, może to być białaczka. Leczenie opiera się na farmakoterapii, w ramach której mamy w Polsce dostęp do nowoczesnych leków onkologicznych, jednak o skuteczności terapii decyduje szybkość jej wdrożenia i stan pacjenta.

Jak objawia się nowotwór krwi?

Nowotwory krwi mogą przez wiele lat wymykać się diagnozie ze względu na niejednoznaczne objawy. Niektóre z nich szczególnie łatwo jest przypisać innym, często mniej groźnym problemom.

Zwłaszcza z początku osobie prowadzącej aktywne życie może być trudno uznać takie symptomy za niepokojące, jednak zaalarmować powinno być ich występowanie wraz z innymi dolegliwościami.

Rak krwi może objawiać się jako:

  • zmęczenie,

  • osłabienie,

  • spadek wydolności,

  • bóle głowy,

  • bóle brzucha,

  • kołatanie serca,

  • duszność,

  • bladość skóry,

  • utrata apetytu,

  • chudnięcie,

  • nadmierne pocenie się,

  • powiększenie śledziony,

  • powiększenie węzłów chłonnych.

Wśród nowotworów krwi są zarówno zmiany wywodzące się z układu krwiotwórczego, jak i z układu chłonnego, czyli limfatycznego.

Od czego powstaje rak krwi?

Rak krwi, a właściwie nowotwór krwi, powstaje w wyniku mutacji DNA krwiotwórczej komórki macierzystej lub prekursorowej szpiku. W tej chorobie hematoonkologicznej powstają i namnażają się nieprawidłowe komóreki szpiku kostnego i krwi. Gdy takie nowotworowe leukocyty, trombocyty czy limfocyty zajmują miejsce zdrowych komórek, krew przestaje stopniowo spełniać swoje funkcje, a nowotwór może rozprzestrzeniać się w inne miejsca w organizmie.

Wśród przewlekłych nowotworów krwi szczególnie częsta jest przewlekła białaczka limfocytowa. Ta choroba często rozwija się bez objawów przez wiele lat. Gdy już występują, obejmują symptomy wymienione wyżej. Podobne dolegliwości wywołuje przewlekła białaczka szpikowa, w której mogą wystąpić także stany gorączkowe czy bóle kostne. Podczas gdy postać limfocytowa rozwija się zwykle między 40. a 50. rokiem życia, ta dotyczy najczęściej osób, które ukończyły 65 lat.

O nowotworze krwi może świadczyć nieprawidłowy wynik podstawowego badania diagnostycznego, które można wykonywać regularnie za darmo. To morfologia krwi. W przypadku nieprawidłowych wyników dotyczących składników krwi zawsze należy skonsultować je z lekarzem, który zleci badania uzupełniające, by znaleźć przyczynę zaburzeń.

Źródła:

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia