Co szkodzi tarczycy? Tych rzeczy nie rób! Możesz uniknąć niedoczynności lub nadczynności tarczycy oraz choroby Hashimoto!

Monika Góralska
Monika Góralska
Na choroby tarczycy w Polsce cierpi już co 5 osoba, ale połowa z chorych nie zdaje sobie z tego sprawy. Chora tarczyca nie boli, a niecharakterystyczne objawy takie jak chudnięcie czy tycie, wypadanie włosów, łamliwość paznokci czy odczuwanie wyczerpania lub rozdrażnienia łatwo zrzucić na karb zmęczenia lub infekcji.Co szkodzi tarczycy i jak o nią dbać, aby nie dopuścić do rozwoju chorób? Sprawdź, jak zapobiegać chorobom tarczycy oraz jak  leczyć już istniejące?Zobacz kolejne slajdy, przesuwając zdjęcia w prawo, naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.
Na choroby tarczycy w Polsce cierpi już co 5 osoba, ale połowa z chorych nie zdaje sobie z tego sprawy. Chora tarczyca nie boli, a niecharakterystyczne objawy takie jak chudnięcie czy tycie, wypadanie włosów, łamliwość paznokci czy odczuwanie wyczerpania lub rozdrażnienia łatwo zrzucić na karb zmęczenia lub infekcji.Co szkodzi tarczycy i jak o nią dbać, aby nie dopuścić do rozwoju chorób? Sprawdź, jak zapobiegać chorobom tarczycy oraz jak leczyć już istniejące?Zobacz kolejne slajdy, przesuwając zdjęcia w prawo, naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE. yuriisokolov/123rf.com
Tarczyca reguluje wiele procesów w organizmie, a przede wszystkim odpowiada za gospodarkę hormonalną. Kontroluje metabolizm oraz układ nerwowy, wpływa na masę ciała i reguluje jego temperaturę. Ten mały organ pełni więc wiele różnych funkcji, z których na co dzień nie zdajemy sobie sprawy. Jednak pracę tarczycy mogą zaburzać nasze nawyki, a przede wszystkim dieta. Te czynniki mogą doprowadzić do rozwoju choroby Hashimoto, niedoczynności tarczycy lub jej nadczynności. Sprawdź, czego unikać, żeby nie szkodzić tarczycy.

Na choroby tarczycy w Polsce cierpi już ponad 20 proc. społeczeństwa, czyli co piąta osoba. Jednak nawet połowa z nich o tym nie wie, ponieważ zaburzenia pracy tarczycy dają bardzo niespecyficzne objawy takie jak np. łamliwość paznokci czy wypadanie włosów, które łatwo jest przeoczyć lub zignorować. Częściej chorują kobiety niż mężczyźni, a do głównych chorób tarczycy należą nadczynność i niedoczynność tarczycy.

Zobacz także:

Jak działa tarczyca?

Tarczyca to niewielki gruczoł w kształcie motyla znajdujący się na szyi (tuż pod krtanią). Tarczyca wytwarza hormony, które regulują wiele procesów życiowych w organizmie, przede wszystkim metabolizm, a także układ oddechowy i nerwowy, poziom cholesterolu we krwi, tętno, temperaturę i masę ciała, cykl menstruacyjny.

Zobacz także: Putin miał raka tarczycy, a leczenie wywołało urojenia? Sprawdź, jakie są objawy raka tarczycy i na czym polega leczenie nowotworu

Gruczoł ten produkuje i uwalnia do krwiobiegu hormony trijodotyroninę (T3) i tyroksynę (T4). Do produkcji tych substancji tarczyca potrzebuje jodu dostarczanego z pożywienia. Poziom tych hormonów reguluje także przysadka mózgowa, która w przypadku zbyt niskiego ich poziomu we krwi uwalnia tyreotropinę (TSH), a gdy jest ich za dużo zmniejsza produkcję TSH.

Co szkodzi tarczycy? Sprawdź w galerii, czego unikać, aby nie szkodzić tarczycy!

Jak rozpoznać nieprawidłowe funkcjonowanie tarczycy?

Choroby tarczycy często nie dają charakterystycznych symptomów, przez co ich objawy mogą być skojarzone z chwilowym osłabieniem czy infekcją i zignorowane. Do chorób tarczycy należą m.in. niedoczynność i nadczynność tarczycy, choroba Hashimoto, choroba Gravesa-Basedowa, zapalenie tarczycy, nowotwory (rak tarczycy), wole guzkowe nietoksyczne.

Objawy niedoczynności tarczycy, czyli niedoboru hormonów tarczycy:

  • ciągłe zmęczenie i senność,
  • uczucie ciągłego zimna,
  • problemy z koncentracją i pamięcią,
  • przyrost masy ciała bez zmiany diety,
  • zaparcia,
  • sucha, blada skóra,
  • suche i łamliwe włosy i paznokcie,
  • zaburzenia cyklu miesiączkowego.

Objawy nadczynności tarczycy, czyli nadmiaru hormonów tarczycy:

  • odczuwanie gorąca i wzmożona potliwość,
  • chudnięcie przy równocześnie zwiększonym apetycie,
  • biegunki,
  • nerwowość, niepokój, rozdrażnienie, drżenie rąk,
  • osłabienie siły mięśniowej,
  • wypadanie włosów,
  • wytrzeszcz oczu lub podwójne widzenie,
  • zaburzenia cyklu miesiączkowego i niepłodność.

Diagnostyka chorób tarczycy – jakie badania wykonać?

Aby rozpoznać którąś z chorób tarczycy konieczne jest wykonanie badań krwi i oznaczenie stężenia hormonów TSH, FT3 i FT3 oraz oznaczenie przeciwciał przeciwko tyreoperoksydazie (badanie anty-TPO), tyreoglobulinie (badanie anty-TG), receptorom TSH (anty-TSHR). W dalszej kolejności wykonuje się także USG tarczycy, scyntygrafię tarczycy (badanie z użyciem radioizotopów) oraz biopsję aspiracyjną cienkoigłową (BACC).

Co szkodzi tarczycy i jak o nią dbać, aby nie dopuścić do rozwoju chorób? Sprawdź, jak zapobiegać chorobom tarczycy oraz jak leczyć już istniejące?

ZOBACZ: Choroba Hashimoto. Czym jest i na czym polega?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia