Na choroby tarczycy w Polsce cierpi już ponad 20 proc. społeczeństwa, czyli co piąta osoba. Jednak nawet połowa z nich o tym nie wie, ponieważ zaburzenia pracy tarczycy dają bardzo niespecyficzne objawy takie jak np. łamliwość paznokci czy wypadanie włosów, które łatwo jest przeoczyć lub zignorować. Częściej chorują kobiety niż mężczyźni, a do głównych chorób tarczycy należą nadczynność i niedoczynność tarczycy.
Zobacz także:
Jak działa tarczyca?
Tarczyca to niewielki gruczoł w kształcie motyla znajdujący się na szyi (tuż pod krtanią). Tarczyca wytwarza hormony, które regulują wiele procesów życiowych w organizmie, przede wszystkim metabolizm, a także układ oddechowy i nerwowy, poziom cholesterolu we krwi, tętno, temperaturę i masę ciała, cykl menstruacyjny.
Gruczoł ten produkuje i uwalnia do krwiobiegu hormony trijodotyroninę (T3) i tyroksynę (T4). Do produkcji tych substancji tarczyca potrzebuje jodu dostarczanego z pożywienia. Poziom tych hormonów reguluje także przysadka mózgowa, która w przypadku zbyt niskiego ich poziomu we krwi uwalnia tyreotropinę (TSH), a gdy jest ich za dużo zmniejsza produkcję TSH.
Co szkodzi tarczycy? Sprawdź w galerii, czego unikać, aby nie szkodzić tarczycy!
Jak rozpoznać nieprawidłowe funkcjonowanie tarczycy?
Choroby tarczycy często nie dają charakterystycznych symptomów, przez co ich objawy mogą być skojarzone z chwilowym osłabieniem czy infekcją i zignorowane. Do chorób tarczycy należą m.in. niedoczynność i nadczynność tarczycy, choroba Hashimoto, choroba Gravesa-Basedowa, zapalenie tarczycy, nowotwory (rak tarczycy), wole guzkowe nietoksyczne.
Czytaj także: Ważny lek na tarczycę wycofany przez GIF. Lek może być niebezpieczny dla zdrowia. Sprawdź, czy nie masz go w domu
Objawy niedoczynności tarczycy, czyli niedoboru hormonów tarczycy:
- ciągłe zmęczenie i senność,
- uczucie ciągłego zimna,
- problemy z koncentracją i pamięcią,
- przyrost masy ciała bez zmiany diety,
- zaparcia,
- sucha, blada skóra,
- suche i łamliwe włosy i paznokcie,
- zaburzenia cyklu miesiączkowego.
Objawy nadczynności tarczycy, czyli nadmiaru hormonów tarczycy:
- odczuwanie gorąca i wzmożona potliwość,
- chudnięcie przy równocześnie zwiększonym apetycie,
- biegunki,
- nerwowość, niepokój, rozdrażnienie, drżenie rąk,
- osłabienie siły mięśniowej,
- wypadanie włosów,
- wytrzeszcz oczu lub podwójne widzenie,
- zaburzenia cyklu miesiączkowego i niepłodność.
Czego nie lubi tarczyca? Stres, toksyny, alkohol....
Tarczyca jest jednym z najmniejszych, a jednocześnie najważniejszych narządów w naszym organizmie. Hormony przez nią wydzielane wpływają m.in. na funkcjonowanie układu nerwowego i kostnego. Oprócz teg...
Diagnostyka chorób tarczycy – jakie badania wykonać?
Aby rozpoznać którąś z chorób tarczycy konieczne jest wykonanie badań krwi i oznaczenie stężenia hormonów TSH, FT3 i FT3 oraz oznaczenie przeciwciał przeciwko tyreoperoksydazie (badanie anty-TPO), tyreoglobulinie (badanie anty-TG), receptorom TSH (anty-TSHR). W dalszej kolejności wykonuje się także USG tarczycy, scyntygrafię tarczycy (badanie z użyciem radioizotopów) oraz biopsję aspiracyjną cienkoigłową (BACC).
Co szkodzi tarczycy i jak o nią dbać, aby nie dopuścić do rozwoju chorób? Sprawdź, jak zapobiegać chorobom tarczycy oraz jak leczyć już istniejące?
ZOBACZ: Choroba Hashimoto. Czym jest i na czym polega?