Ten ból może oznaczać raka prostaty. Nigdy go nie lekceważ, to także objaw innych nowotworów

Anna Rokicka-Żuk
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Ból pleców jest tak powszechny, że wiele osób żyje z nim na co dzień. Tymczasem przyczyna dolegliwości może być inna, niż sądzimy. U mężczyzn może oznaczać raka prostaty, jednak problem ten u obu płci może być objawem także innych chorób, w tym nowotworowych.

Spis treści

Ból pleców a rak prostaty

Ból pleców może wystąpić w sytuacji, gdy rozwiną się przerzuty raka prostaty w czwartym stadium choroby. W pierwszej kolejności dotyczą właśnie kości – kręgosłupa, ale też żeber i bioder. To najczęściej sytuacja w 4. stadium raka. Przerzuty do kości dotyczą ok. 6 proc. pacjentów z rakiem gruczołu krokowego.

Rak prostaty w 80 proc. przypadków dotyczy mężczyzn po 65. roku życia. Chorobie nowotworowej sprzyja mu wiek, ale też wysokotłuszczowa, kaloryczna dieta, siedzący tryb życia i zanieczyszczenia chemiczne
Rak prostaty w 80 proc. przypadków dotyczy mężczyzn po 65. roku życia. Chorobie nowotworowej sprzyja mu wiek, ale też wysokotłuszczowa, kaloryczna dieta, siedzący tryb życia i zanieczyszczenia chemiczne olegdudko/123RF

Nawet bez przerzutów rak prostaty może powodować ból pleców, bioder, a nawet górnych części ud. Gdy w jednym z badań porównano stan zdrowia pacjentów z bólami pleców (ale też bioder i szyi) po roku i po 10 latach ich występowania, po roku liczba przypadków raka prostaty była wśród nich 5 razy większa, a po dekadzie – wyższa o połowę. Wymienione rodzaje bólu sygnalizowały częstsze występowanie nowotworu pomimo braku widocznego związku z chorobą.

Natomiast przerzutowy rak prostaty może zaatakować tkanki kości, często dotykając komórek kościotwórczych. W porównaniu z normalną tkanką takie zmiany na zdjęciach RTG są widoczne jako zagęszczenie kostne. Nowotwór może wpłynąć też na proces rozpadu i regeneracji kośćca, co na zdjęciach może dawać obraz niekompletnych kości z ubytkami.

Jakie są bóle przy raku prostaty?

Przy raku prostaty może występować ból przy oddawaniu moczu, a także bóle w podbrzuszu i kroczu. Jeśli natomiast chodzi o ból pleców, ma on pewne charakterystyczne cechy.

Objawy bólu pleców związanego z rakiem stercza:

  • ból nasila się wraz z ruchem,

  • ból jest większy w nocy lub podczas leżenia,

  • występuje sztywność pleców lub szyi,

  • pojawiają się problemy z chodzeniem,

  • zmniejsza się wrażliwość na ból, gorąco, zimno,

  • odczuwane jest osłabienie, drętwienie lub mrowienie w kończynach dolnych albo górnych.

Są też inne symptomy mogące sygnalizować raka prostaty. Do tych zgłaszanych w jednym z badań przez mężczyzn, u których 2 lata później zdiagnozowano raka prostaty, należały także:

  • utrudnione oddawanie moczu,

  • niemożliwość oddania moczu,

  • impotencja,

  • częste oddawanie moczu,

  • konieczność oddawania moczu w nocy,

  • krwiomocz,

  • utrata masy ciała.

Pacjenci doświadczające takich problemów, ale także mężczyźni z chronicznym bólem pleców bez ewidentnej przyczyny, powinni zwrócić się do lekarza w celu wykonania badań.

Ponieważ rak gruczołu krokowego we wczesnych stadiach rozwoju często nie wywołuje objawów, najczęstszym sposobem wykrycia jest badanie antygenu PSA we krwi. W przypadku bólów pleców wykonuje się badanie RTG, zmiany obrazują rezonans magnetyczny i komputerowa tomografia osiowa.

Przy jakim nowotworze bolą plecy?

Ból pleców może być skutkiem przerzutów do kości innych również innych typów raka i dotyczyć obu płci. Bywa też efektem zmian spowodowanych przez nowotwory kręgosłupa i rdzenia kręgowego, a także płuc, piersi, jelita grubego, macicy, wątroby, trzustki, żołądka, jajników, szyjki macicy, a także chłoniak Hodgkina (choroba nowotworowa układu chłonnego). Jako ból pleców odczuwane są zwykle bóle promieniujące z innych miejsc.

Chorobowe przyczyny bólu pleców związane są nie tylko z chorobami układu ruchu, jak np. zwyrodnienie kręgosłupa. Mogą dotyczyć także problemów takich, jak między innymi:

Źródła:

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia