Spis treści
Co jest powodem łuszczycy?
Łuszczyca jako przewlekła choroba na tle autoimmunizacyjnym może mieć różne przyczyny – genetyczne, immunologiczne i środowiskowe. Jest dziedziczona w rodzinie, powoduje nadprodukcję zapalnych cytokin, a sprzyja jej stres spowodowany szkodliwymi warunkami, infekcjami, niektórymi lekami.
Główny objawem łuszczycy jest powstawanie zmian skórnych, a u ok. co trzeciego pacjenta rozwija się też łuszczycowe zapalenie stawów. Możliwe są też inne powikłania i skutki w postaci innych chorób? Co jednak leży u samych podstaw choroby?
Najbardziej prawdopodobną przyczynę łuszczycy odkryli naukowcy z Uniwersytetu w Bath w Wielkiej Brytanii, co opisali na łamach „Nature Communications”.
– Łuszczyca jest chorobą dermatologiczną zmieniającą życie. Pacjenci stają w obliczu potencjalnie oszpecającej i trwającej całe życie dolegliwości, która głęboko wpływa na ich życie, powodując dyskomfort fizyczny i cierpienie emocjonalne. Stan ten może również prowadzić do innych poważnych schorzeń – mówi jedna z autorek badania dr Charareh Pourzand z Uniwersytetu w Bath.
Związek łuszczycy z żelazem
Wyniki nowego badania sugerują zdecydowanie, że przyczyną rozwoju łuszczycy jest hormon o nazwie hepcydyna. Jego zadaniem jest regulacja poziomu żelaza w organizmie.
Już 50 lat temu donoszono w badaniach o wysokich stężeniach żelaza w komórkach skóry pacjentów z łuszczycą, jednak przyczyny tego nadmiaru i jego znaczenia w tej chorobie nie były dotąd jasne. To pierwsze badanie, w którym połączono te fakty razem.
Żelazo jest niezbędnym składnikiem mineralnym nie tylko do transportu tlenu w organizmie, ale też dla zdrowej skóry. Bierze udział w wielu zachodzących w niej procesach takich, jak gojenie ran, produkcja kolagenu czy reakcje immunologiczne. Jednak nadmiar żelaza w skórze może być szkodliwy, zwielokrotniając uszkodzenia spowodowane działaniem promieniowania UV i wywołując przewlekłe choroby, w których komórki namnażają się bardziej niż normalnie.
– Nadzieję daje nowe leczenie ukierunkowane na nierównowagę hormonów regulujących gospodarkę żelazem w skórze. To innowacyjne podejście mogłoby znacząco poprawić jakość życia milionów ludzi, przywracając im pewność siebie i dobre samopoczucie – przekonuje dr Charareh Pourzand.
Czym jest hepcydyna?
Hepcydyna jest hormonem odpowiedzialnym za regulację ilości żelaza wchłanianych z jedzenia i dostępnych później w ustroju. U zdrowych osób hormon ten produkowany jest w wątrobie, jednak w nowym badaniu wykazano, że u chorych z łuszczycą wytwarza go również skóra.
Narażenie na hepcydynę skórną powodowało rozwój łuszczycy u gryzoni. Wysoki poziom tego hormonu sprawiał, że komórki skóry gromadziły więcej żelaza, niż było potrzebne. W rezultacie wywołało to nasilone zmiany proliferacyjne (namnażanie się komórek) i anormalnie wysokie stężenie neutrofili w górnych warstwach skóry – komórek odpornościowych należących do białych krwinek, które wywołują stan zapalny. Są to typowe zmiany chorobowe w łuszczycy.
Aktualnie nie istnieje terapia lecząca łuszczycę. Możliwe jest jedynie kontrolowanie objawów i zapobieganie zaostrzeniom. Pomagają w tym leki na skórę, terapia światłem i doustna, w tym leki biologiczne, które nie są niestety dostępne dla wszystkich pacjentów. Autorzy badania wierzą, że leczenie ukierunkowane na hepcydynę ma potencjał, by dramatycznie poprawić opcje terapeutyczne dla wszystkich chorych z łuszczycą.
– Nasze dane zdecydowanie sugerują, że hepcydyna byłaby dobrym celem w leczeniu łuszczycy skóry. Lek kontrolujący ten hormon mógłby być stosowany w leczeniu zaostrzeń choroby i utrzymywaniu remisji u pacjentów, aby zapobiec nawrotom – skomentowała ekspertka. – Ponadto, regulując nadmiar żelaza w łuszczycowej skórze za pomocą dostosowanych chelatorów żelaza (substancji wiążących nadmiar żelaza i pomagających je usuwać), mielibyśmy na celu powstrzymanie niekontrolowanej proliferacji komórek skóry z łuszczycą.
Na takiej terapii prawdopodobnie najbardziej zyskaliby chorzy z krostkowatą formą łuszczycy, która w postaci uogólnionej należy do najcięższych form choroby.
Źródło: Hormone hepcidin identified as potential trigger for psoriasis News Medical