Te mało znane objawy mogą wskazywać na raka jelita grubego. Zobacz też 4 symptomy śmiertelnego nowotworu u młodych osób

Anna Rokicka-Żuk
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
12 tysięcy lub więcej umiera co roku na raka jelita grubego. Lekarze mówią o pladze, bo to trzeci najczęstszy nowotwór i druga główna przyczyna zgonów w kraju. O rozwoju tego nowotworu mogą świadczyć pewne wczesne objawy, które koniecznie trzeba znać.

Spis treści

Mało znane objawy raka jelita grubego

Rak jelita grubego to zmiana, która najczęściej rozwija się z polipa. Brak wykrywających je badań i zabiegów w postaci kolonoskopii może więc przyczynić się do zbyt późnej diagnozy, gdy leczenie daje najlepsze wyniki i najdłuższe przeżycie. Na rozwój nowotworu mogą wskazywać jednak pewne objawy, których można nie skojarzyć z tą chorobą.

Niedocenianym objawem raka jelita grubego jest ból. W rzeczywistości to jedna z najczęstszych dolegliwości u chorych
Niedocenianym objawem raka jelita grubego jest ból. W rzeczywistości to jedna z najczęstszych dolegliwości u chorych aquaArts studio/Getty Images

Na rozwój nowotworu jelita grubego mogą wskazywać:

  • Anemia – rozwija się, gdy brakuje zdrowych czerwonych krwinek, które odpowiadają za natlenienie komórek. Niedobór tlenu powoduje objawy takie, jak zmęczenie, niska zdolność mięśni do wysiłku oraz bladość skóry i błon śluzowych. Przyczynę tych problemów należy zdiagnozować i leczyć, ponieważ anemia prowadzi do powikłań.

  • Nocne poty – mogą być objawem różnych rodzajów nowotworów, jednak zbyt często są ignorowane albo wyjaśniane stresem czy zmianami hormonalnymi. Ten niepokojący symptom nie powinien być lekceważony.

  • Tenesmus – uczucie parcia na stolec, gdy nie udaje się go oddać, to objaw wywołujący wyjątkowy dyskomfort. Może wiązać się z nadmiernym napinaniem, które sprzyja powikłaniom, a także odczuwaniem bólu i kolek. Dolegliwość może być wynikiem skurczów mięśni stymulujących ruchy perystaltyczne jelita związanych z nowotworem, ale także nierakowymi naroślami w jelicie czy innymi problemami takimi, jak zaparcia lub infekcje.

  • Wypadanie odbytu – dochodzi do niego, gdy ma on niedostateczne podparcie tkanek, najczęściej u kobiet w starszym wieku. Związane z tym dolegliwości to ból, zaparcia i krwawienie.

  • Ból – choć ból brzucha może mieć niezliczone przyczyny, w tym związane z dietą, przewlekła dolegliwość bez oczywistej przyczyny powinna stanowić sygnał ostrzegawczy. Choć nie jest to częste, dolegliwość może sygnalizować raka jelita grubego.

Rak jelita grubego – gdzie boli brzuch?

W przypadku, gdy rak jelita grubego wywołuje objawy bólowe, co według szacunków dotyczy aż 7 na 10 pacjentów. Dolegliwości mogą dotyczyć zarówno górnej, jak i dolnej części brzucha, a także pojawiać się na wysokości pępka. Towarzyszyć im może uczucie tkliwości i nadwrażliwości w tych rejonach.

Ból brzucha w przypadku raka jelita grubego może być związany z występowaniem nawracających wzdęć i gazów. Mogą pojawiać się także uczucie pełności, skurcze jelit i kolki, uczucie niepełnego wypróżnienia.

Jak rozwija się rak jelita grubego? Wczesne objawy

Rak jelita grubego może nie wywoływać żadnych dolegliwości, jeśli jednak pojawiają się wczesne objawy tego nowotworu, dotyczą zwykle zmian w sposobie oddawania stolca i towarzyszących temu dolegliwości.

Do pierwszych objawów raka jelita grubego należą:

W związku z rozwojem choroby pacjenci mogą cierpieć również z powodu nudności, wymiotów, utraty apetytu i osłabienia, bywa też, że rozwija się żółtaczka.

Chociaż wymienione symptomy mogą być wynikiem innych chorób, m.in. hemoroidów, wrzodów czy nieswoistego zapalenia jelit, trzeba omówić je z lekarzem. Szczególnie niepokojąca jest przy tym krew w stolcu.

W jednym z badań z udziałem osób z rakiem jelita przed 50. rokiem życia do czterech najczęściej odczuwanych objawów w okresie 2-24 miesięcy przed diagnozą należały: ból brzucha, krwawienie z odbytu, biegunka i anemia z niedoboru żelaza.

Występowanie tylko jednego z tych symptomów wiązało się z niemal dwukrotnie częstszym rozpoznaniem tego nowotworu niż w sytuacji, gdy nie odczuwano żadnych objawów. Natomiast 3 lub więcej z tych objawów powiązano z 6-krotnie większym ryzykiem zdiagnozowania raka jelita grubego.

Źródła:

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia