Co oznacza zapach cebuli z pochwy? Przyczyn „cebulowej pochwy” może być wiele. Dowiedz się, jak sobie radzić z nieprzyjemnym zapachem

Gabriela Fedyk
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Zdrowa pochwa nie ma specyficznego zapachu. Każda kobieta ma swój charakterystyczny zapach, który zmienia się wraz z cyklem miesięcznym. Czasami jednak zdarza się, że aromat unoszący się z okolic intymnych jest inny i może niepokoić. Co oznacza cebulowy zapach pochwy? Poznaj prawdopodobne powody, przez które pochwa pachnie jak cebula.

Spis treści

Co oznacza zapach cebuli z pochwy?

Cebulowy zapach z pochwy nie jest normalny i może być oznaką infekcji. Większość przyczyn „cebulowej pochwy” można leczyć, dbając o zdrowy styl życia oraz za pomocą antybiotyków.

Niezależnie od tego, czy czekasz na diagnozę, czy niepożądany zapach z pochwy jest wynikiem diety, intensywnego wysiłku fizycznego lub zbyt rzadkiego
Niezależnie od tego, czy czekasz na diagnozę, czy niepożądany zapach z pochwy jest wynikiem diety, intensywnego wysiłku fizycznego lub zbyt rzadkiego zmieniania majtek, możesz podjąć działania, które pomogą usunąć nieprzyjemny zapach. Panuwat Dangsungnoen/Getty Images/Racool_studio/freepik

Choć zapach pochwy może się zmieniać w ciągu miesiąca, to czasem jego zmiana może być niepokojąca i wskazywać na problemy ze zdrowiem. Dowiedz się, co może powodować, że pochwa pachnie jak cebula. W dalszej części artykułu poznasz możliwe przyczyny cebulowego zapachu „tam na dole”.

Jakie jedzenie zmienia zapach pochwy?

Na cebulowy zapach pochwy może mieć wpływ jedzenie… cebuli! Spożywanie dużej ilości cebuli, ale także czosnku, może powodować, że wydzielina z pochwy i mocz będą miały silny cebulowy (lub czosnkowy) zapach. Również szparagi, curry i mocno przyprawione potrawy mogą się przyczynić do wyraźnego zapachu moczu lub pochwy.

Jeżeli przyczyną jest dieta, zapach powinien wrócić do normy w ciągu 48 godzin. Warto pić wtedy więcej wody, aby wypłukać pokarmy i zapachy z cewki moczowej i potu.

W przypadku, gdy nieprzyjemny zapach utrzymuje się powyżej trzech dnia, należy umówić się na wizytę u lekarza. Może to być objaw choroby podstawowej.

Nieprzyjemny zapach pochwy może powodować pot

Pot może wydostawać się z prawie każdego pora w ciele. Chociaż pomaga chłodzić ciało, może też... śmierdzieć. Gdy pot miesza się z płynami w pochwie i wokół niej, naturalny zapach może ulec zmianie. Zapach może być silniejszy, jeśli pocisz się dużo (np. w ciepłych miesiącach lub po intensywnym wysiłku fizycznym).

Jeżeli się mocno pocisz i chcesz zapobiec niepożądanym zapachom, często zmieniaj bieliznę i inne ubrania. Upewnij się też, że nosisz oddychające, naturalne tkaniny (np. bawełna).

Niewłaściwa higiena wpływa na zapach okolic intymnych

Jeśli nie pierzesz lub nie zmieniasz bielizny codziennie, możesz doświadczyć problemów z nieprzyjemnym zapachem. Niewłaściwa higiena warg sromowych może również prowadzić do podrażnień. Bakterie mogą rozwijać się w niezrównoważony sposób, co może prowadzić do infekcji pochwy.

  • Regularnie myj wargi sromowe i okolice pochwy łagodnym mydłem i wodą.
  • Zmieniaj ubrania po wysiłku fizycznym.
  • Unikaj noszenia mokrych strojów kąpielowych przez wiele godzin po wyjściu z basenu.
  • Unikaj noszenia obcisłych ubrań.
  • Noś bawełnianą bieliznę i unikaj też z materiałów syntetycznych (takich jak satyna czy poliester).

Co się może stać, jak ma się za długo tampon?

Zapomniany przez kilka dni tampon może dać o sobie znać zapachem. Stary tampon może zacząć pachnieć gnijącą cebulą (a dla niektórych jak gnijące mięso) w ciągu kilku dni.

Jeżeli tampon znajdował się w pochwie kilka godzin lub dodatkowy dzień, możesz usunąć go samodzielnie. Jeśli jednak nie masz pewności, jak długo tampon znajdował się w pochwie lub jeśli minęły więcej niż dwa dni, konieczna może być wizyta u lekarza. Tampon może się rozpaść podczas usuwania, a lekarz może usunąć go i upewnić się, że nie pozostały żadne kawałki. Może również określić, czy potrzebne jest dodatkowe leczenie, takie jak antybiotyk na infekcję.

Jakie są objawy bakteryjnego zapalenia pochwy?

Choć zazwyczaj pochwa radzi sobie z równoważeniem zdrowych, normalnych bakterii ze złymi bakteriami, to od czasu do czasu może jednak wystąpić brak równowagi. Złe bakterie mogą rosnąć i zaburzać równowagę pH, doprowadzając do bakteryjnego zapalenia pochwy (BV).

Bakteryjne zapalenie pochwy może wystąpić w każdym wieku, choć najczęściej występuje w okresie rozrodczym. Nie wszystkie kobiety doświadczają objawów, jednak gdy występują, mogą one obejmować:

  • gęstą wydzielinę w kolorze białym lub szarym,
  • silny zapach, szczególnie po seksie lub prysznicu,
  • swędzenie.

Jeśli doświadczasz objawów bakteryjnego zapalenia pochwy, umów się na wizytę u swojego lekarza. Prawdopodobnie dostaniesz antybiotyki, które pomogą przywrócić równowagę bakteryjną w pochwie. Co ważne, bakteryjnego zapalenia pochwy nie można leczyć samodzielnie.

Pamiętaj, że antybiotyki mogą tymczasowo pogorszyć nieprzyjemny zapach z pochwy. Po zakończeniu antybiotykoterapii infekcja powinna ustąpić, a nieprzyjemny zapach zniknąć.

Jakie są objawy rzęsistkowicy?

Rzęsistkowica to infekcja wywoływana przez Trichomonas vaginalis. Te mikroskopijne organizmy są przenoszone podczas kontaktów seksualnych, więc rzęsistkowica jest uważana za infekcję przenoszoną drogą płciową.

Kobiety są bardziej narażone na zdiagnozowanie rzęsistkowicy (starsze bardziej niż młodsze) niż mężczyźni. Tylko u ok. 30 proc. osób z tą infekcją rozwijają się objawy. Oprócz silnego zapachu z pochwy mogą one obejmować:

  • swędzenie,
  • pieczenie,
  • dyskomfort,
  • dyskomfort podczas oddawania moczu,
  • nietypową wydzielinę z pochwy.

Jeśli podejrzewasz u siebie zakażenie rzęsistkiem, powinnaś umówić się na wizytę u lekarza. Lekarz przepisze lek na receptę, który pomoże pozbyć się pasożytów. Ważne jest, aby przyjmować wszystkie leki w celu całkowitego wyeliminowania infekcji.

Jak rozpoznać przetokę odbytniczo-pochwową?

Przetoka odbytniczo-pochwowa to nieprawidłowy otwór między odbytnicą a pochwą. Występuje, gdy dolna część jelita grubego przecieka do pochwy. Treść jelitowa może przez nią przeciekać, co może powodować wydostawanie się stolca lub gazów przez pochwę, a to z kolei nietypowe zapachy, które można pomylić z zapachem z pochwy.

Przetoka odbytniczo-pochwowa nie jest powszechna. Może być wynikiem urazu (np. podczas porodu), choroby Leśniowskiego-Crohna i nieswoistego zapalenia jelit.

Objawy przetoki odbytniczo-pochwowej zależą od umiejscowienia otworu i jego wielkości. Mogą to być wydobywające się z pochwy zamiast odbytnicy gazy, stolec lub ropa. Jeśli otwór jest mały, może być wyczuwalny nietypowy zapach (np. cebulowy). Wokół otworu może się też rozwinąć się infekcja, która może prowadzić do gorączki, swędzenia, pieczenia i podrażnienia.

Jeśli podejrzewasz u siebie przetokę, umów się na wizytę u lekarza. Jeżeli lekarz potwierdzi obecność nieprawidłowego otworu, prawdopodobne jest przeprowadzenie operacji. Lekarz może również przepisać antybiotyki w celu wyeliminowania infekcji lub lek przeciwzapalny w celu zmniejszenia wrażliwości i podrażnienia.

Co zrobić, gdy brzydko pachnie z pochwy? Tak usuniesz nieprzyjemny zapach

Niezależnie od tego, czy czekasz na diagnozę, czy niepożądany zapach z pochwy jest wynikiem diety, intensywnego wysiłku fizycznego lub zbyt rzadkiego zmieniania majtek, możesz podjąć działania, które pomogą usunąć nieprzyjemny zapach pochwy.

  1. Regularnie myj wargi sromowe i pachwiny ciepłą wodą z mydłem. Pamiętaj, aby dokładnie wypłukać mydło z otworu pochwy, aby nie zaburzać naturalnej równowagi pH.
  2. Noś oddychające tkaniny (zwłaszcza bieliznę). Postaw na bawełnę – to najlepszy wybór dla zdrowia twojej pochwy. Unikaj jedwabiu, satyny i poliestru.
  3. Unikaj noszenia obcisłych spodni lub rób to możliwie jak najrzadziej. Pochwa naturalnie uwalnia wilgoć przez cały czas. Jeśli wilgoć nie może się wydostać z powodu ubrania, równowaga bakteryjna może zostać zaburzona, a to może doprowadzić do nieprzyjemnego zapachu i podrażnień.
  4. Unikaj perfumowanych i zapachowych środków myjących. Wbrew pozorom i obietnicom producentów, używanie ich może zadziałać odwrotnie, niż byś tego oczekiwała, pogarszając zapach. Mogą one eliminować dobre bakterie, a równowaga może zostać zachwiana. Skutkiem może być zapalenie pochwy i podrażnienia.

Źródła:

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Bądź zawsze w formie

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia