Syrop z kwiatów czarnego bzu – domowy sposób na przeziębienie z apteczki Pana Boga. Wypróbuj prosty przepis na syrop z bzu

Agata Orzełowska
Kwiaty do zrobienia syropu najlepiej zbierać w suchy i ciepły dzień, w porze porannej lub do południa. Syrop warto przygotować od razu po zerwaniu kwiatów.
Kwiaty do zrobienia syropu najlepiej zbierać w suchy i ciepły dzień, w porze porannej lub do południa. Syrop warto przygotować od razu po zerwaniu kwiatów. madeleinesteinbach/123RF
Czarny bez dawniej był nazywany apteczką Pana Boga. Nasze babcie chętnie korzystały z jego zdrowotnych właściwości i przygotowywały nalewki i syropy. Mimo że syrop z czarnego bzu kojarzy się nam przede wszystkim z leczeniem przeziębienia, to nie są to wszystkie właściwości zdrowotne tej rośliny. Zobacz, jakie działanie ma czarny bez i wypróbuj prosty przepis na pyszny syrop z jego kwiatów. Spiesz się, bo możesz go przyrządzić tylko teraz.

Spis treści

Co to jest czarny bez? Rozpoznasz go po biało-żółtych kwiatach

Czarny bez (Sambucus nigra) to krzew z rodziny przewiertnicowatych (Caprifoliaceae) dorastający do 3-8 metrów wysokości. Czarny bez jest powszechną rośliną, która rośnie dziko na terenie całej Polski, ale również w na terenach Azji, Ameryki i Afryki. Kwitnie w czerwcu w postaci drobnych, biało-żółtych kwiatów zebranych w płaskie baldachy o średnicy ok. 10 cm. Owoce czarnego bzu są niewielkie, podobne wielkością do jarzębiny. Mają kulisty kształt oraz błyszczącą skórkę, która w miarę dojrzewania przybiera czarną barwę. Po roztarciu owocu ukazuje się krwistoczerwony miąższ z malutkimi pestkami.

Kwiaty czarnego bzu i ich właściwości zdrowotne

Surowcem zielarskim są suche kwiaty czarnego bzu, kora krzewu oraz dojrzałe owoce. Kwiaty czarnego bzu cechują się wysoką zawartością różnorodnych substancji o szerokim spektrum działania. Kwiat czarnego bzu jest zasobny we flawonoidy. To grupa barwników roślinnych, wykazujących silne właściwości antyoksydacyjne. Głównymi ich przedstawicielami w surowcu są: astragalina, kempferol, kwercetyna, izokwercytryna, rutyna, hyperozyd oraz nikotyfloryna.

Dużą grupą związków zasobnie występujących w kwiatach czarnego bzu są triterpeny: alfa-amyryna, beta-amyryna, kwas oleanolowy i kwas ursolowy. Związki te mają właściwości przeciwutleniające i antynowotworowe. W kwiatach czarnego bzu zawarte są także fitosterole, kwasy fenolowe (kwas kawowy, ferulowy, p-kumarowy, chlorogenowy) oraz olejek eteryczny. W śladowych dawkach kwiat czarnego bzu zawiera różnorodne garbniki, pektyny, śluzy, etyloaminę, izobutyloaminę, kwas walerianowy i cholinę.

Jakie właściwości zdrowotne ma syrop z kwiatów czarnego bzu?

  • łagodzi objawy przeziębienia i grypy,
  • ma działanie napotne, wynikające z zawartych w nim flawonoidów, które zwiększą działanie gruczołów potowych,
  • ma działanie wykrztuśne – powoduje rozkurcz mięśni gładkich oskrzeli, co ułatwia odkrztuszanie zalegającej wydzieliny. wspomaga leczenie przeziębienia, działając przeciwbakteryjnie, przeciwwirusowo i immunomodulacyjne.

Syrop z kwiatów czarnego bzu ma także działanie moczopędnie, co oznacza, że zwiększa diurezę (oddawanie moczu). Wynika to z działania rozszerzającego naczynia krwionośne w nerkach, co zwiększa dopływ krwi do nerek. Flawonoidy zawarte w kwiatach czarnego bzu działają na ścianki kanalików nerkowych, co utrudnia zwrotne wchłanianie wody.

Kwiaty czarnego bzu mają też działanie rozkurczowe, pobudzają krążenie i obniżają poziom cukru we krwi, co sprawia, że są wskazane dla diabetyków – lepiej jednak w ich przypadku stosować napary z kwiatów bzu, ponieważ syrop zawiera dużą ilość sacharozy. Syrop ma właściwości uszczelniające i wzmacniające naczynia krwionośne, działa detoksykująco (ułatwia i przyspiesza usuwanie produktów przemiany materii) i poprawia krążenie krwi (rozszerza naczynia wieńcowe).

Regularne stosowanie syropu lub soku z czarnego bzu pomaga obniżyć poziom cholesterolu we krwi. W badaniu, w którym pacjenci zażywali 3 razy dziennie przez dwa tygodnie 0,4 mg liofilizowanego proszku (5 ml soku), zaobserwowano nieznaczne obniżenie poziomu cholesterolu LDL o 5 proc. i trójglicerydów we krwi. Uczestników pouczono, aby przestrzegać diety, która nie dostarcza więcej niż 35 proc. energii diety z tłuszczu.

Na co pomaga syrop z kwiatów czarnego bzu? Poznaj jego zastosowanie

Syrop z kwiatów czarnego bzu jest najczęściej stosowany pomocniczo w leczeniu przeziębienia i grypy. W badaniu naukowym zaobserwowano, że zażywanie syropu z kwiatów czarnego bzu skróciło czas trwania grypy średnio o 3-4 dni w porównaniu z placebo.

Ze względu na dużą zawartość antyoksydantów, syrop z kwiatów czarnego bzu wspomaga organizm w walce z chorobą i wzmacnia układ odpornościowy. Syrop zawiera sporą ilość flawonoidów, fitosteroli, potasu i witamin (głównie witaminy C) – jest pomocny w stanach osłabienia organizmu oraz jako środek łagodzący kaszel i regulujący przemianę materii. Stosuje się go więc wspomagająco w leczeniu nieżytów górnych dróg oddechowych, chorób zakaźnych, przerostu prostaty oraz chorób skóry i problemów ze strony układu naczyniowego.

Przepis na syrop z kwiatów czarnego bzu. Jak dawkować syrop z apteczki Pana Boga?

Przygotowanie syropu z kwiatu czarnego bzu jest szybkie i proste. Jednak należy pamiętać o tym, aby przyrządzić go możliwie najszybciej od momentu zebrania kwiecia.

Syrop z kwiatów czarnego bzu — składniki:

  • 1 litr wody,
  • 1 kg cukru,
  • około 50 baldaszków kwiatowych bzu czarnego.

Syrop z kwiatów czarnego bzu —przygotowanie:

  1. Kwiaty czarnego bzu zebrane w czerwcu pozbawiamy łodyg. Nie powinno się ich myć, gdyż spowoduje to utratę cennego pyłku kwiatowego.
  2. Następnie kwiaty zalewamy wrzącą wodą i odczekujemy, aż napar ostygnie.
  3. Miksturę wstawiamy na 24 godziny do lodówki.
  4. Po upływie doby, kwiaty odcedź od płynu, dodaj cukier, całość zagotuj i zagotuj na małym ogniu, aż do całkowitego rozpuszczenia się cukru, zbierając tworzącą się pianę.
  5. Gotowy syrop z kwiatów czarnego bzu przelej do słoiczków i pasteryzować. Syrop należy przyjmować 3-4 razy dziennie po 1 łyżeczce.

Inne przetwory z kwiatów czarnego bzu: sok, nalewka, i napar

Oprócz syropu z kwiatów czarnego bzu znane są też i stosowane: wino, nalewka lub sok z kwiatów czarnego bzu. Napar z kwiatów bzu czarnego można stosować na skórę i błony śluzowe – ma działanie przeciwzapalne, antyseptyczne i przeciwobrzękowe, pomoże też przy problemach z cerą suchą, trądzikową (trądzik różowaty) i skłonną do podrażnień.

Sok można również zrobić z owoców czarnego bzu – zbiera się je jesienią i gotuje około dwóch godzin w wodzie z dodatkiem cukru, koniecznie bez przykrycia, by substancje toksyczne wyparowały z naparu.

Stosowanie syropu z kwiatów czarnego bzu — środki ostrożności

Czarny bez zawiera substancje toksyczne: prunazyny i sambunigryny. Mają one działanie drażniące układ pokarmowy, mogą powodować wymioty i osłabienie. Sambunigryna rozkłada się do cyjanowodoru, dlatego spożycie dużej ilości nieodpowiednio przygotowanych przetworów z czarnego bzu, surowych owoców lub kwiatów tego krzewu może spowodować nawet śmierć.

Prawidłowo przygotowany syrop z kwiatów czarnego bzu jest jednak w pełni bezpieczny i może być spożywany zarówno przez osoby dorosłe, jak i dzieci oraz kobiety w ciąży.

Źródła:

  1. Zielińska-Pisklak M., Szeleszczuk Ł., Młodzianka A.: Bez czarny domowy sposób nie tylko na grypę i przeziębienie. Farmakoterapia, 2013.
  2. Murkovic M. et al.: Effects of elderberry juice on fasting and postprandial serum lipids and low-density lipoprotein oxidation in healthy volunteers... Eur. J. Clin. Nutr., 2004.
  3. Zakay-Rones Z., Thom E., Wollan T., Wadstein J.: Randomized study of the efficacy and safety of oral elderberry extract in the treatment of influenza A and B virus infections. Journal of International Medical Research, 2004.
Dodaj firmę Autopromocja
Polecjaka Google News - Strona Zdrowia
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Fala upałów w Polsce. Będzie bardzo gorąco

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Herbata z kwiatów czarnego bzu to super lek. Natomiast wszelkiego rodzaju syropy wiecej szkody przynoszą niż pożytku. (Sacharoza i fruktoza uszkadzaja zarówno żyły i tętnice , tragicznie wpływają na przemianę materii. Dezorganizuja działanie trzustki

itp.itd.).

Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia