Pogoda dla meteopatów nie jest łaskawa. Może nasilać inne dolegliwości. Jak wpływa na zdrowie? Ekspertka wyjaśnia, czym jest meteopatia

OPRAC.:
Monika Góralska
Monika Góralska
Wideo
od 16 lat
Pogoda ma istotny wpływ na nasze samopoczucie. Jej częste zmiany, których doświadczamy w Polsce, rzutują na naszą koncentrację, nastrój i nierzadko relacje z innymi. Mówi się, że niemal wszyscy Polacy to meteopaci, ale istnieją osoby, które są dużo bardziej wrażliwe na działanie pogody. Czy meteopatia to choroba? Podpowiadamy, jak sobie z nią radzić, by lepiej znosić upały czy nagłe wahania temperatury i ciśnienia atmosferycznego.

Spis treści

Kobieta, ból głowy
To nie choroba, ale może nasilać inne dolegliwości. Meteopata intensywnie odczuwa zmiany pogody. Drazen Zigic/freepik.com

Co to jest meteopatia? Tak pogoda wpływa na ludzki organizm

Meteopatia to nadwrażliwość na zmiany pogody. Nie jest chorobą, ale może powodować nasilenie różnych dolegliwości.

– Czasem jest to sygnał, że warto poddać się badaniom i w razie potrzeby rozpocząć leczenie – wskazuje dr Aleksandra Szymańska, internistka z Gliwic.

Mimo, że z medycznego punktu widzenia wrażliwość na pogodę i jej zmiany nie jest jednostką chorobową, lekarze nie kwestionują wpływu tych zmian na ludzki organizm. Może on objawiać się m.in.:

  • bólami głowy,
  • bólami brzucha,
  • bólami stawów,
  • sennością,
  • apatią,
  • poczuciem rozbicia,
  • nerwowością,
  • niepokojem.

– Nadwrażliwość na warunki pogodowe jest coraz częściej zgłaszana przez osoby starsze, które chorują przewlekle. Szczególnie w ostatnich latach pogoda faktycznie może nam sprawiać takie problemy: gwałtowne zmiany będą szczególnie dotkliwe dla pacjentów, którzy cierpią z powodu schorzeń np. układu krążenia – wyjaśnia dr Aleksandra Szymańska, specjalistka chorób wewnętrznych ze Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach.

Kto jest bardziej wrażliwy na zmiany pogody?

Zmiany pogody szczególnie odczuwają osoby starsze, ale ich skutki mogą dotykać też osoby przemęczone i przepracowane. Co ważne, na tego typu dolegliwości częściej skarżą się kobiety niż mężczyźni, co może wiązać się też z liczbą zadań, które wykonują. Z badań biometeorologów wynika, że na związek swoich dolegliwości z pogodą wskazuje – choć nie zawsze słusznie – nawet 50-70 proc. ludzi.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Stronę Zdrowia codziennie. Obserwuj StronaZdrowia.pl!

– Jeśli są to pacjenci już zdiagnozowani, np. w zakresie choroby wrzodowej, chorób reumatycznych czy kardiologicznych, to warto jednak poszukać przyczyny tego, że częściej odczuwają bóle głowy, osłabienie czy zaostrzenie dolegliwości – wskazuje dr Szymańska.

Dr Szymańska uważa, że również osoby, u których nie zdiagnozowano wcześniej konkretnej choroby, mogą traktować nasilenie dolegliwości w wyniku zmian pogody jako sygnał, że warto poddać się badaniom. Nie wszystko bowiem – jak czynią to niektórzy pacjenci – da się wytłumaczyć skokami ciśnienia atmosferycznego, temperatury, czy deszczową aurą.

– Jeżeli ktoś pod wpływem czynników pogodowych czuje się gorzej, np. boli go głowa czy stawy, powinien przede wszystkim poszukać przyczyny choroby, która powoduje zaostrzenie dolegliwości. Warto zatem pójść do lekarza, który zleci podstawowe badania laboratoryjne czy np. obrazowe – mówi dr Szymańska.

Jak leczyć meteopatię? Sposoby radzenia sobie z meteopatią

Meteopatia to nie choroba, ale istnieją sposoby, które mogą pomóc uniknąć jej nieprzyjemnych skutków. I choć nie da się zmienić pogody, to możemy podjąć kroki, które złagodzą jej wpływ na nasze samopoczucie. Zdaniem dr Aleksandry Szymańskiej takim sposobem jest zdrowy tryb życia.

– Należy porządnie się wysypiać, starać się dużo czasu spędzać aktywnie, ruchowo, najlepiej na świeżym powietrzu, a także dobrze i zdrowo się odżywiać – wtedy te dolegliwości na pewno ulegną zmniejszeniu – podsumowała.

Mając świadomość, że stan pogody się na nas odbija, warto obserwować, jakie wzorce pogodowe przyczyniają się do pogorszenia samopoczucia. Pomocne może prowadzenie notatek. Warto monitorować też prognozy pogody, aby móc się przygotować na trudniejsze dni.

Objawy meteoropatii zazwyczaj utrzymują się przez kilka dni i ustępują wraz z poprawą pogody. Choć mogą być niekorzystne dla naszego samopoczucie, to w wielu przypadkach nie zakłócają aż tak bardzo codziennego funkcjonowania. Jeśli jednak aura znacząco wpływa na nasz nastrój, warto skonsultować się z lekarzem, aby wykluczyć ewentualne schorzenia lub wdrożyć właściwe leczenie. (PAP)

mab/ mhr/ gf

Bądź zawsze w formie

Materiały promocyjne partnera
Dodaj firmę
Logo firmy Narodowy Fundusz Zdrowia Centrala
Warszawa, ul. Rakowiecka 26/30
Autopromocja

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia