Nie musisz ćwiczyć tyle, co facet. Zyskasz nawet większe korzyści dla zdrowia! Zobacz, ile minut się ruszać, żeby zmniejszyć ryzyko śmierci

Anna Rokicka-Żuk
Opracowanie:
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Kobiety ćwiczą rzadziej niż mężczyźni, jeszcze niedawno sport uprawiało dwa razy mniej pań. Tymczasem wystarczą znacznie mniejsze dawki aktywności, by osiągały większe korzyści zdrowotne od panów. Ustalono także dokładne zalecenia dla kobiet, które pomagają zmniejszyć ryzyko śmierci. Zobacz, jak i ile ćwiczyć dla najlepszych efektów.

Spis treści

Ćwiczenia dla kobiet to większa ochrona przed zawałem

Kobiety ruszają się zdecydowanie za mało, a warto być choć trochę aktywną. Według nowych badań panie odnoszą większe korzyści zdrowotne z aktywności od panów. Chodzi o ryzyko śmierci z jakiejkolwiek przyczyny oraz śmiertelności z przyczyn sercowo-naczyniowych (np. wskutek zawału serca albo udaru mózgu). To wnioski z porównania, które opisano na łamach „Journal of the American College of Cardiology”.

ćwiczenia na siłowni
W przypadku mężczyzn najmniejszą śmiertelność wykazano przy wykonywaniu ćwiczeń przez około 5 godzin tygodniowo (300 minut), podczas gdy kobiety osiągnęły ten sam poziom korzyści przy ruchu trwającym niecałe 2,5 godziny (140 minut) w tygodniu. Getty Images

– Statystycznie i historycznie kobiety mniej angażują się w istotną aktywność fizyczną – mówi kardiolożka dr Martha Gulati, współautorka publikacji. – Piękno naszego badania polega na tym, że pokazujemy im, iż z każdej minuty umiarkowanej lub intensywnej aktywności mogą wyciągnąć dużo więcej niż panowie. To motywująca koncepcja, którą mamy nadzieję, panie wezmą sobie do serca.

Sprawdź: U kobiet ćwiczenia działają szybciej. Dotyczy to tych aspektów

Amerykańscy naukowcy ze Smidt Heart Institute w Kalifornii poddali analizie dane prawie 412,5 tysiąca osób, z których 55 proc. stanowiły kobiety. Uczestnicy wypełniali ankiety, w których pytano ich o podejmowaną w wolnym czasie aktywność fizyczną. W obliczeniach wzięto pod uwagę nie tylko płeć, ale także częstotliwość treningu, czas jego trwania, intensywność i rodzaj.

– Okazało się, że w przypadku wszystkich dorosłych podejmujących jakąkolwiek regularną aktywność fizyczną, ryzyko śmiertelności w porównaniu z osobami nieaktywnymi było niższe. Co ciekawe jednak, ryzyko zgonu u kobiet spadło o 24 procent, a u mężczyzn tylko o 15 procent – mówi kierownik badań dr Susan Cheng.

Jak powinny ćwiczyć kobiety?

Naukowcy ustalili także najlepszy rodzaj ćwiczeń dla kobiet. W tym celu porównali skuteczność ćwiczeń aerobowych o umiarkowanej lub wysokiej intensywności u obu płci. Wybranymi rodzajami aktywności były szybki marsz i jazda na rowerze.

W przypadku mężczyzn najmniejszą śmiertelność wykazano przy wykonywaniu ćwiczeń przez około 5 godzin tygodniowo (300 minut), podczas gdy kobiety osiągnęły ten sam poziom korzyści przy ruchu trwającym niecałe 2,5 godziny (140 minut) w tygodniu. To o połowę mniej czasu niż u panów!

Dowiedz się też: Czy kobiety biegają wolniej niż mężczyźni?

Podobną zależność wykazano w przypadku treningów wzmacniających, takich jak podnoszenie ciężarów lub ćwiczenia nastawione na pracę mięśni tułowia. Dla maksymalnych korzyści mężczyźni musieli wykonywać 3 sesje takiego treningu w tygodniu, a panie zaledwie jedną.

Ostatecznie wyliczono, że największe korzyści dla zdrowia ma sytuacja, w której kobiety ćwiczą 2,5 godziny lub więcej aerobowo (trening z umiarkowaną lub z wysoką intensywnością) albo wykonują 2 lub więcej sesji ćwiczeń wzmacniających mięśnie.

Zobacz też: Dlaczego kobiety powinny ćwiczyć rano?

Widać więc, jak duże korzyści mogą odnieść z każdej dodatkowej minuty ćwiczeń dziennie. Autorzy badania mają nadzieję, że ich odkrycia zmotywują kobiety, które nie podejmują regularnej aktywności fizyczną, do zmiany nawyków. „To bezcenna inwestycja w swoje długoterminowe zdrowie” – przekonują. (PAP)

Katarzyna Czechowicz
kap/ zan/ arz

Źródło:

Polska Agencja Prasowa

Polecane oferty

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia