Wysoka wydolność dzięki aktywności to ochrona przed 9 typami nowotworów. Ale są też złe wieści

Anna Rokicka-Żuk
Opracowanie:
Wideo
od 16 lat
Antyrakowe działanie aktywności fizycznej objawia się po dekadach. Uzyskana dzięki niej wydolność fizyczna wiąże się z rzadszym rozwojem aż 9 typów nowotworów, co wykazano po upływie 33 lat u szwedzkich mężczyzn. Ryzyko jednego z nich jest niższe nawet o 40 procent, badacze ostrzegają jednak, że zagrożenie innym rośnie.

Spis treści

Aktywność fizyczna zmniejsza ryzyko rozwoju raka

Jak zdrowa jest aktywność fizyczna? Oto dowód na to, że to potężna broń w walce z rakiem! Jej efektem jest wysoka wydolność organizmu, która w przyszłości chroni przed 9 rodzajami nowotworów. To wnioski z długoterminowego badania szwedzkiego, którego do tej pory brakowało do potwierdzenia korzyści.

Młody mężczyzna rozciąga mięśnie na bieżni
Osoby aktywne w młodym wieku o wiele częściej są takie również w dorosłości. Warto, by dobry start przerodził się w nawyk na całe życie, wtedy ochrona przed rakiem jest największa. Alora Griffiths/123RF

Wydolność krążeniowo-oddechowa organizmu to przy tym nic innego, jak zdolność do wykonywania ćwiczeń aerobowych (tlenowych) – takich, które wykorzystują tlen do spalania m.in. glukozy i kwasów tłuszczowych. Wysiłek jest o niskiej lub średniej intensywności, a przykłady takich aktywności to np. pływanie, bieganie czy jazda na rowerze przez określony czas.

Czytaj też: Dlaczego kobiety powinny ćwiczyć rano, a mężczyźni wieczorem?

W swojej pracy naukowcy wykorzystali dostępne dane gromadzone do 2019 r. dotyczące żołnierzy poborowych, którzy swoją służbę rozpoczęli w latach 1968-2005. Na początku służby, w wieku 15-16 lat, przeszli ocenę stanu zdrowia, gdy zanotowano ich wzrost, wagę, ciśnienie krwi, siłę mięśni i wydolność krążeniowo-oddechową organizmu. Ostatecznie analiza objęła ponad milion mężczyzn. W ciągu okresu monitorowania, którego średnia długość wynosiła 33 lata, u 7 proc. z nich (84 117 osób) rozwinął się co najmniej jeden nowotwór.

Wykazano, że wysoka wydolność w młodym wieku wiązała się z niższym ryzykiem zdiagnozowania choroby onkologicznej u mężczyzn nawet o 40 procent, co opisano w „British Journal of Sports Medicine”. Niestety, częstotliwość występowania jednego z typów nowotworów nie zmalała, tylko wzrosła.

Wysoka wydolność chroni przed rakiem płuca, ale naraża na nowotwór skórę

Badania wykazały, że u mężczyzn z niższą wydolnością fizyczną występowało większe prawdopodobieństwo rozwoju otyłości. Częściej mieli wcześniej problem z nadużywaniem alkoholu i częściej pochodzili z rodzin o niskim poziomie wykształcenia. W porównaniu do nich u poborowych z wysoką wydolnością występowało dużo niższe ryzyko rozwoju nowotworów, szczególnie:

  • raka płuca – ryzyko niższe o 42 proc.,
  • raka wątroby – 40 proc.,
  • raka przełyku – 39 proc.,
  • raka żołądka – 21 proc.,
  • raka nerki – 20 proc.,
  • nowotworów głowy i szyi – 19 proc.,
  • raka jelita grubego – 18 proc.,
  • raka trzustki – 12 proc.,
  • raka odbytnicy – 5 proc.

Niestety, zauważono jednocześnie, że wysoka wydolność krążeniowo-oddechowa występowała wraz z większym ryzykiem rozwoju raka prostaty (o 7 procent) oraz złośliwych nowotworów skóry (o 31 proc.).

Badacze sugerują, że w przypadku raka prostaty może to być związane z jego większą wykrywalnością u tych mężczyzn, co jest zgodne z poprzednimi badaniami, które pokazały jednocześnie, że wzrost ten nie wiąże się ze zwiększoną śmiertelnością z powodu raka prostaty.

W przypadku nowotworów skóry wzrost zagrożenia może być spowodowany wyższą ekspozycją na promieniowanie ultrafioletowe podczas ruchu na świeżym powietrzu. W ochronie przed nimi zaleca się stosowanie kosmetyków z wysokim filtrem SPF i dedykowanej sportowej odzieży ochronnej.

Sprawdź też: Czy kobiety biegają wolniej niż mężczyźni?

Jak zaznaczają naukowcy, są to wnioski z badania obserwacyjnego, które nie pozwala określić związków przyczynowo-skutkowych. Zwracają także uwagę na niepełność danych, z których korzystali – nie mieli bowiem informacji na temat innych potencjalnych czynników sprzyjających rozwojowi nowotworów u badanych mężczyzn, takich jak rodzaj diety, palenie tytoniu czy predyspozycje genetyczne. (PAP)

Źródło: Associations between cardiorespiratory fitness in youth and the incidence of site-specific cancer in men: a cohort study with register linkage British Journal of Sports Medicine

doc/ agt/ arz

Dodaj firmę
Logo firmy Ministerstwo Zdrowia
Warszawa, ul. Miodowa 15
Autopromocja

Źródło:

Polska Agencja Prasowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia