Spis treści
Aktywność fizyczna zmniejsza ryzyko rozwoju raka
Jak zdrowa jest aktywność fizyczna? Oto dowód na to, że to potężna broń w walce z rakiem! Jej efektem jest wysoka wydolność organizmu, która w przyszłości chroni przed 9 rodzajami nowotworów. To wnioski z długoterminowego badania szwedzkiego, którego do tej pory brakowało do potwierdzenia korzyści.
Wydolność krążeniowo-oddechowa organizmu to przy tym nic innego, jak zdolność do wykonywania ćwiczeń aerobowych (tlenowych) – takich, które wykorzystują tlen do spalania m.in. glukozy i kwasów tłuszczowych. Wysiłek jest o niskiej lub średniej intensywności, a przykłady takich aktywności to np. pływanie, bieganie czy jazda na rowerze przez określony czas.
Czytaj też: Dlaczego kobiety powinny ćwiczyć rano, a mężczyźni wieczorem?
W swojej pracy naukowcy wykorzystali dostępne dane gromadzone do 2019 r. dotyczące żołnierzy poborowych, którzy swoją służbę rozpoczęli w latach 1968-2005. Na początku służby, w wieku 15-16 lat, przeszli ocenę stanu zdrowia, gdy zanotowano ich wzrost, wagę, ciśnienie krwi, siłę mięśni i wydolność krążeniowo-oddechową organizmu. Ostatecznie analiza objęła ponad milion mężczyzn. W ciągu okresu monitorowania, którego średnia długość wynosiła 33 lata, u 7 proc. z nich (84 117 osób) rozwinął się co najmniej jeden nowotwór.
Wykazano, że wysoka wydolność w młodym wieku wiązała się z niższym ryzykiem zdiagnozowania choroby onkologicznej u mężczyzn nawet o 40 procent, co opisano w „British Journal of Sports Medicine”. Niestety, częstotliwość występowania jednego z typów nowotworów nie zmalała, tylko wzrosła.
Wysoka wydolność chroni przed rakiem płuca, ale naraża na nowotwór skórę
Badania wykazały, że u mężczyzn z niższą wydolnością fizyczną występowało większe prawdopodobieństwo rozwoju otyłości. Częściej mieli wcześniej problem z nadużywaniem alkoholu i częściej pochodzili z rodzin o niskim poziomie wykształcenia. W porównaniu do nich u poborowych z wysoką wydolnością występowało dużo niższe ryzyko rozwoju nowotworów, szczególnie:
- raka płuca – ryzyko niższe o 42 proc.,
- raka wątroby – 40 proc.,
- raka przełyku – 39 proc.,
- raka żołądka – 21 proc.,
- raka nerki – 20 proc.,
- nowotworów głowy i szyi – 19 proc.,
- raka jelita grubego – 18 proc.,
- raka trzustki – 12 proc.,
- raka odbytnicy – 5 proc.
Niestety, zauważono jednocześnie, że wysoka wydolność krążeniowo-oddechowa występowała wraz z większym ryzykiem rozwoju raka prostaty (o 7 procent) oraz złośliwych nowotworów skóry (o 31 proc.).
Badacze sugerują, że w przypadku raka prostaty może to być związane z jego większą wykrywalnością u tych mężczyzn, co jest zgodne z poprzednimi badaniami, które pokazały jednocześnie, że wzrost ten nie wiąże się ze zwiększoną śmiertelnością z powodu raka prostaty.
W przypadku nowotworów skóry wzrost zagrożenia może być spowodowany wyższą ekspozycją na promieniowanie ultrafioletowe podczas ruchu na świeżym powietrzu. W ochronie przed nimi zaleca się stosowanie kosmetyków z wysokim filtrem SPF i dedykowanej sportowej odzieży ochronnej.
Sprawdź też: Czy kobiety biegają wolniej niż mężczyźni?
Jak zaznaczają naukowcy, są to wnioski z badania obserwacyjnego, które nie pozwala określić związków przyczynowo-skutkowych. Zwracają także uwagę na niepełność danych, z których korzystali – nie mieli bowiem informacji na temat innych potencjalnych czynników sprzyjających rozwojowi nowotworów u badanych mężczyzn, takich jak rodzaj diety, palenie tytoniu czy predyspozycje genetyczne. (PAP)
Źródło: Associations between cardiorespiratory fitness in youth and the incidence of site-specific cancer in men: a cohort study with register linkage British Journal of Sports Medicine
doc/ agt/ arz
Źródło:
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?