Spis treści
Jak się ćwiczy mięśnie Kegla? Postaw na jogę!
Mięśnie Kegla to nic innego, jak mięśnie dna miednicy. Utrzymują one w jej obrębie narządy wewnętrzne i zapobiegają ich obniżaniu się, na które cierpi 30 proc. kobiet. Jest to szczególnie ważne w przypadku kobiet, u których ten niekorzystny proces może doprowadzić do rozwoju poważnych problemów, z nietrzymaniem moczu i wypadaniem macicy włącznie.
Sprawdź: Rozciąganie na ból pleców przed snem. 6 skutecznych ćwiczeń
Na wzmocnienie kobiecych rejonów można polecić nie tylko znane od dekad specjalne ćwiczenia nazywane „keglami”. Znaczną poprawę można zyskać dzięki zwykłym i popularnym ćwiczeniom, które wiele osób wykonuje na co dzień podczas codziennej gimnastyki. Pochodzą z jogi, a każde z nich zapewnia dodatkowe korzyści.
Zestaw tych ćwiczeń proponuje lekarz dr Teresa Irwin, amerykańska uroginekolog i chirurg, która na TikToku prowadzi konto dr.teresa.irwin. Ich zaletą jest fakt, że nie wywołują zbyt dużego ciśnienia w jamie brzusznej i ułatwiają wzmocnienie mięśni tułowia i dna miednicy, które są osłabione po ciąży, w wyniku braku ruchu czy zmian następujących wraz z wiekiem.
Zobacz w naszej galerii 5 łatwych asan jogi na wzmocnienie mięśni Kegla.
Jak wzmocnić mięśnie dna miednicy?
Pomimo skuteczności polecanych ćwiczeń dr Irwin radzi, by nie rezygnować z regularnego wykonywania oryginalnych ćwiczeń Kegla. Taki podwójny trening daje najlepsze rezultaty.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Stronę Zdrowia codziennie. Obserwuj StronaZdrowia.pl!
Czytaj także: Trening EMS, czyli z elektrostymulacją mięśni. Wzmacnia ciało i wspomaga rehabilitację
Kobietom, które nigdy tego nie robiły, radzi, by próbować napinać mięśnie pochwy jakby wokół tamponu. Po ich zlokalizowaniu wystarczy naprzemiennie zaciskać je przez 3-5 sekund, a potem przez tyle samo czasu rozluźniać, powtarzając 10 razy. Warto stopniowo wydłużyć czas do 10 sekund i upewnić się, że nie zaciskamy jednocześnie również innych mięśni.