Spis treści
Obraz ciała wpływa na nawyki zdrowotne
Dobre samopoczucie i ochrona przed chorobami to kwestia dobrych nawyków. Jedne z najważniejszych to ćwiczyć i zdrowo się odżywiać. Łatwo jednak powiedzieć, znacznie trudniej wykonać. Problem z tym mają zwłaszcza kobiety, lecz okazuje się, że napotykają przy tym na całkiem różne przeszkody i problemy. To dlatego nie ma uniwersalnych rozwiązań, które pasowałyby każdemu.
Istnieją jednak podstawowe typy osobowości, które mierzą się z konkretnymi wyzwaniami. Mają też swoje mocne strony i mogą łatwo je wykorzystać. W kwestiach dbałości o aktywność fizyczną i dietę wyodrębniono ich cztery, o czym poinformowano we wrześniowym numerze pisma „Body Image”.
Jakie są 4 typy osobowości fitnessowej?
Typ osobowości wpływa na nasze przekonania, a co za tym idzie – prozdrowotne czy szkodliwe rodzaje zachowań. W kwestii odżywiania się i aktywności nazwano je typami fitnessowymi. Nie mają przy tym nic wspólnego ze starożytnym podziałem Hipokratesa.
W badaniu przeprowadzonym przez naukowców z czterech uniwersytetów australijskich podział na typy osobowości oparto na ocenie pozytywnych i negatywnych aspektów obrazu własnego ciała u 1,2 tys. kobiet w wieku wynoszącym średnio 41 lat. To właśnie obraz ciała wpływa na nasze przyzwyczajenia i podejmowane decyzje, stanowiąc też pewnego rodzaju klucz do rozwiązania problemów.
Zobacz: Jak samoakceptacja wpływa na nasze zdrowie?
Badacze poddali analizie zgromadzone dane, a oprócz BMI były to oceny cech świadczących o wstydzie ciała i jego docenianiu. Na tej podstawie wyodrębniono: typ doceniający, typ o średnim wstydzie, typ o wysokim wstydzie oraz typ przeciętny.
Gotowe rozwiązania dla czterech typów kobiet
W przypadku kobiet profil obrazu ciała ma znaczny wpływ na to, jakie ograniczenia w diecie stosujemy i jak ćwiczymy.
- Typ o wysokim poziomie wstydu i niskim poziomie doceniania własnego ciała charakteryzował największe obawy dotyczące jedzenia i najmniejszy poziom aktywności. Takie osoby potrzebują więcej zachęty i wsparcia, by prowadzić aktywny tryb życia. Najbardziej skorzystać mogą na korzystaniu ze specjalnych miejsc przestrzeni publicznej i społecznościach, gdzie promowany jest pozytywny obraz siebie, braku osądów i kultura tolerancji.
- Typ doceniający swoje ciało odznaczał się niskim poziomem problemów z jedzeniem i zdrowym poziomem codziennego ruchu. Takie osoby wciąż potrzebują jednak edukacji, a sposobem na utrzymanie dobrych nawyków może być ich ulepszanie i eksperymentowanie.
- Typ o średnim poziomie wstydu to osoby, które mają pewien poziom pewności siebie. Najbardziej skorzystają na „miękkich” interwencjach, które nie stanowią rewolucji w ich nawykach. Chodzi raczej o wsparcie tych istniejących, które są dla nich korzystne, i zachęcanie do czerpania radości z ich kontynuowania.
- Typ przeciętny to taki, który z definicji nie odczuwa zbytnich problemów z dietą i aktywnością, jednak może wymagać motywacji do wprowadzania i utrzymania prozdrowotnych zachowań, a także towarzystwa i akceptacji innych.
Sprawdź: Nie musisz ćwiczyć jak facet. Tyle minut trzeba, by zmniejszyć ryzyko śmierci
Uznanie i szacunek dla swojego ciała wiążą się z bardziej korzystnym stanem fizycznym i psychicznym, podczas gdy brak satysfakcji częściej występuje wraz z zaburzeniami odżywiania i tendencją do unikania ćwiczeń.
Osoby, które darzą swoje ciało szacunkiem i uznaniem, częściej stosują zbilansowaną i odżywczą dietę, a także częściej się ruszają. Kobiety, które wstydzą się swojej wagi lub mają inne kompleksy, rzadziej angażują się w prozdrowotne zachowania i łatwiej przybierają z czasem na wadze.
Co ważne, ćwiczenie dla lepszego wyglądu czy odchudzania nie stanowi skutecznej długoterminowej motywacji do tego, by być aktywnym. Ważniejsze jest to, by znaleźć pomoc w znalezieniu nawyków ruchowych, które sprawiają przyjemność. Motywacją do ich utrzymania będzie głównie to, że dzięki nim czujemy się dobrze.
Źródło: Gym workouts and other exercise can be tailored to four women's body types, researchers say Medical Xpress
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?