Spis treści
Kampania #EUChooseSafeFood – co to jest i o co w niej chodzi?
EFSA, czyli Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności wydaje opinie dotyczące istniejących i pojawiających się zagrożeń, które są związane z żywnością. Wspólnie z Głównym Inspektoratem Sanitarnym EFSA prowadzi kampanię #Euchoosesafefood, która ma na celu zachęcić mieszkańców Europy do świadomego wybierania żywności. Kluczową rolę w ich pracy odgrywa nauka.
Sprawdź: Czy przejrzałe owoce są zdrowe? Zobacz, co z nimi zrobić
W 2023 roku odbywa się już trzecia edycja kampanii #EUChooseSafeFood i weźmie w niej udział aż 16 krajów.
Na czym polega kampania #EUChooseSafeFood? Chodzi w niej o wsparcie konsumentów w ich codziennych wyborach żywieniowych. Obejmuje ona m.in.:
- pomoc w odczytywaniu etykiet na produktach spożywczych,
- zaznajomienie się z dodatkami do żywności,
- porady dotyczące przygotowywania jedzenia,
- rady, jak przechowywać żywność.
Tych produktów nie trzymaj w lodówce. Zobacz 15 produktów, którym szkodzi zimno
Lodówki pierwszy raz pojawiły się w gospodarstwach domowych w XIX wieku w Australii. Dzisiaj ciężko sobie wyobrazić dom czy mieszkanie bez chłodziarki do przechowywania jedzenia. Wielu z nas włożyłoby...
Jak nie marnować jedzenia? Podpowie EFSA i GIS
Tym razem główną kwestią jest higiena żywności w domu, sposoby na niemarnowanie produktów spożywczych i przeciwdziałanie chorobom, które są przenoszone przez żywność.
– Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności współpracuje z krajowymi organami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo żywności i naukowcami z całej Europy, aby zapewnić, że żywność, która trafia na nasze stoły, jest bezpieczna, zdrowa i zrównoważona. Kampania #EUChooseSafeFood ukazuje połączenie między nauką o bezpieczeństwie żywności a żywnością, którą spożywamy każdego dnia. Daje to konsumentom możliwość dokonywania właściwych wyborów żywieniowych i przyczynia się do lepszego zrozumienia zagadnień związanych z żywnością przez wszystkich zainteresowanych. Cieszę się, że kampania nabiera coraz większego rozmachu – w tym roku do udziału w niej zgłosiło się więcej partnerów krajowych niż kiedykolwiek wcześniej – powiedział Bernhard Url, dyrektor wykonawczy EFSA.
Kampania edukuje konsumentów. Dzięki niej będą mogli łatwiej podejmować świadome decyzje i wybierać zdrowe produkty.
– To ważna inicjatywa, która zwiększa zaufanie konsumentów do unijnego systemu bezpieczeństwa żywności, opartego na podstawach naukowych. Rozpoczynająca się kampania pozwala na zacieśnienie współpracy pomiędzy GIS a EFSA oraz organizacjami konsumenckimi, producentami żywności i społeczeństwem obywatelskim. To wszystko sprzyjać będzie budowaniu zaufania obywateli UE do produktów spożywczych, po które sięgają – i to bez względu na to, w którym kraju Unii Europejskiej w danym momencie się znajdują – mówił Krzysztof Saczka, Główny Inspektor Sanitarny wz.
Czy myć mięso, pieczarki albo sałatę? Sprawdź, co można od razu zjeść
Często naszym pierwszym odruchem jest umycie mięsa oraz innych produktów, które tego nie wymagają. Nie zawsze pamiętamy o tym, że z kolei wszystkie owoce i warzywa – niezależnie od tego czy jemy je ze...
#EUChooseSafeFood. Do kogo jest skierowana kampania?
Akcja jest skierowana przede wszystkim do osób zamieszkujących Europę w wieku od 25 do 45 lat, a w szczególności do młodych rodziców oraz osób zainteresowanych bezpieczeństwem żywności i nauką.
Wcześniejsze edycje okazały się sukcesem i przyniosły pozytywne wyniki. Dzięki temu coraz więcej osób pamięta, że decyzje dotyczące bezpieczeństwa żywności są oparte na nauce. Wzrósł też poziom zaufania do unijnego systemu bezpieczeństwa żywności – w 2022 roku 70 proc. respondentów stwierdziło, że ufa Unii Europejskiej i rządom krajowym w kwestii bezpieczeństwa żywności. To o 10 proc. więcej niż w 2021 roku.
„Brudna dwunastka”, czyli owoce i warzywa, które mają najwięcej pestycydów
Jak co roku amerykańska organizacja ekologiczna Environmental Working Group (EWG) przygotowała listę warzyw i owoców, które zawierają największe ślady pestycydów. Czy to oznacza, że powinny całkowicie...
Jak dołączyć do kampanii #EUChooseSafeFood?
Kampania #EUChooseSafeFood to wiele inicjatyw, które będą realizowane na szczeblach unijnym i krajowym w 16 krajach Europy. Uczestnikami tej edycji są:
- Austria,
- Belgia,
- Bułgaria,
- Chorwacja,
- Cypr,
- Czechy,
- Grecja,
- Irlandia,
- Włochy,
- Łotwa,
- Polska,
- Portugalia,
- Rumunia,
- Słowacja,
- Słowenia,
- Macedonia Północna.
Wśród wydarzeń towarzyszących akcji jest m.in. kulinarny pojedynek naukowców i szefów kuchni. Jak mówią organizatorzy, efekty są bardzo smakowite. Na stronie akcji można znaleźć przepisy, które można wypróbować w domu.
Zobacz kulinarny pojedynek naukowców i szefów kuchni w ramach #EUChooseSafeFood:
Wszyscy ci, którzy chcieliby wesprzeć działanie, mogą zapoznać się ze szczegółami na stronie #EUChooseSafeFood. Znajduje się tam mnóstwo informacji o różnych zagadnieniach związanych z bezpieczeństwem żywności, (są przetłumaczone na wszystkie języki urzędowe UE).
– Ze strony internetowej można również pobrać zestaw narzędzi i materiałów. Znajdują się w nim grafiki, krótkie filmy i posty do publikacji w mediach społecznościowych dostępne w wielu językach, które można udostępniać we własnych kanałach – zachęcają organizatorzy.
Te konserwanty źle wpływają na organizm. Sprawdź, czy spożywasz je w nadmiarze
Konserwanty to substancje, których celem jest wydłużenie trwałości produktów oraz zahamowanie rozwoju drobnoustrojów chorobotwórczych. Najpopularniejszym konserwantem jest kwas askorbinowy, czyli wita...