Naukowcy z Uniwersytetu w Edynburgu: badanie wzroku pozwala przewidzieć ryzyko zawału serca

Tomasz Dereszyński
Opracowanie:
Ludzkie oko kryje wiele tajemnic. Badanie wzroku może pomóc przewidzieć ryzyko zawału serca
Ludzkie oko kryje wiele tajemnic. Badanie wzroku może pomóc przewidzieć ryzyko zawału serca fot. Łukasz Kaczanowski/polska press
Proste i nieinwazyjne badanie wzroku w połączeniu z innymi informacjami pozwala przewidzieć ryzyko zawału serca – przekonują naukowcy z Uniwersytetu w Edynburgu (Szkocja). O wynikach ich badań pisze niemiecki portal N-TV cytowany przez portal dw.com.

Badacze odkryli, że połączenie informacji o układzie naczyń krwionośnych w siatkówce oka z tradycyjnymi czynnikami klinicznymi pozwala określić ryzyko zawału serca lepiej niż w przypadku znanych modeli naukowych, które uwzględniają zazwyczaj jedynie dane demograficzne – pisze portal dw.com.

Zespół naukowców wykorzystał w swoim badaniu dane z brytyjskiego biobanku, który zawiera 500 000 danych medycznych oraz dane dotyczące stylu życia badanych. Na tej podstawie obliczono indywidualne przewidywane ryzyko zawału serca. Następnie naukowcy połączyli te dane z takimi czynnikami, jak wiek, płeć, ciśnienie tętnicze, masa ciała i palenie tytoniu. Skoncentrowano się szczególnie na tych osobach, które przeszły zawał serca, a wśród zapisanych danych były zdjęcia ich siatkówki.

- Wiedzieliśmy już, że zmiany w naczyniach siatkówki mogą być źródłem informacji na temat naszego zdrowia – powiedziała główna autorka badania Ana Villaplana-Velasco, cytowana w komunikacie prasowym.

- Ponieważ obrazowanie siatkówki jest techniką nieinwazyjną, postanowiliśmy zbadać, jakie korzyści dla zdrowia można uzyskać dzięki tym obrazom – wyjaśniła Villaplana-Velasco, doktorantka na Uniwersytecie w Edynburgu.

Portal dw.com przypomina, że średni wiek wystąpienia zawału serca to 60 lat. Naukowcy z Edynburga odkryli, że ich model osiągnął lepszą skuteczność na ponad pięć lat przed wystąpieniem zawału serca. Mają oni nadzieję, że w przyszłości zwykłe badanie siatkówki będzie mogło dostarczyć wystarczających informacji, aby zidentyfikować osoby z grup ryzyka. Wówczas ryzyko można będzie jeszcze bardziej zmniejszyć, np. poprzez rzucenie palenia, normalizację poziomu cholesterolu i ciśnienia krwi.

Według naukowców możliwe jest, że każda choroba ma unikalny profil w siatkówce oka, dlatego sugerują oni, że wyniki ich badań mogą być przydatne w określaniu skłonności do innych chorób.

Według Any Villaplana-Velasco analiza zostanie powtórzona osobno u mężczyzn i kobiet, aby zbadać, czy model zawału serca uwzględniający płeć pozwala na lepszą klasyfikację ryzyka.

Badanie, które zostało już wstępnie opublikowane w grudniu 2021 r., zostanie przedstawione w tym tygodniu na dorocznej konferencji Europejskiego Towarzystwa Genetyki Człowieka w Wiedniu.

Źródło: dw.com

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia