Spis treści
WHO: gruźlica najczęstszą przyczyną śmierci. Ile ludzi zabiła gruźlica?
Już nie COVID-19, a gruźlica jest najczęstszą przyczyną śmierci z powodu chorób zakaźnych – podała we wtorek 29 października 2024 r. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). W 2023 r. zdiagnozowano ją u ponad 8,2 mln ludzi na całym świecie, a 1,25 mln osób zmarło z jej powodu (w tym 161 tys. osób zakażonych wirusem HIV).
– Po trzech latach, w których gruźlica została zastąpiona przez koronawirusa (COVID-19), gruźlica prawdopodobnie powróciła na pozycję głównej przyczyny zgonów na świecie z powodu pojedynczego czynnika zakaźnego. Była również głównym zabójcą osób z HIV i główną przyczyną zgonów związanych z opornością na środki przeciwdrobnoustrojowe – czytamy na stronie internetowej Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).
Dane z 2023 r. świadczą o najwyższej liczbie zachorowań na gruźlicę od 1995 r., kiedy to WHO rozpoczęło globalny monitoring.
Coraz więcej przypadków gruźlicy. 5 czynników ryzyka
Według opublikowanego 29 października 2024 r. raportu liczba chorych na gruźlicę wzrosła o ponad 700 tys. w porównaniu z 2022 r. Jest ona główną przyczyną zgonów z powodu chorób zakaźnych, wyprzedzając COVID-19.
WHO szacuje, że całkowita liczba chorych, w tym tych, którzy nie zostali odnotowani przez system opieki zdrowotnej, to ok. 10,8 mln.
Najwięcej zakażeń wykryto w:
- Indiach (26 proc.),
- Indonezji (10 proc.),
- Chinach (6,8 proc.),
- Filipinach (6,8 proc.),
- Pakistanie (6,3 proc.).
Łącznie tych pięć państw odpowiada za 56 proc. zachorowań na całym świecie. Ponad połowa osób, u których rozwinęła się gruźlica, to mężczyźni (55 proc,), 33 proc. to kobiety, a 12 proc. – dzieci i młodzież.
Eksperci z WHO uważają, że znaczna liczba nowych przypadków gruźlicy jest spowodowana przez pięć głównych czynników ryzyka:
- niedożywienie,
- zakażenie wirusem HIV,
- palenie papierosów (szczególnie wśród mężczyzn),
- cukrzycę,
- alkoholizm.
– Zakończenie epidemii gruźlicy do 2030 r. jest jednym z celów zdrowotnych Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ (SDGs) – podaje WHO.
Jak objawia się gruźlica?
Gruźlica to choroba zakaźna wywoływana przez bakterie, która najczęściej atakuje płuca. Rozprzestrzenia się przez powietrze, gdy osoby chore na gruźlicę kaszlą, kichają lub plują. Gruźlicy można zapobiegać i można ją leczyć.
Objawy gruźlicy to:
- przedłużający się kaszel (czasami z krwią),
- ból w klatce piersiowej,
- osłabienie,
- zmęczenie,
- utrata masy ciała,
- gorączka,
- nocne poty.
Źródło:
Tuberculosis Światowa Organizacja Zdrowia (WHO)
Źródło: