Czy branie witaminy D pomoże uchronić się przed COVID-19? Jej niedobór wpływa na przebieg choroby

Monika Góralska
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Czy witamina D pomaga w leczeniu COVID-19? Istnieje wiele badań dotyczących wpływu witaminy D na przebieg choroby i leczenia pacjentów zakażonych koronawirusem. Czy jednak suplementacja może pomóc złagodzić objawy choroby lub zapobiec zachorowaniu?

Spis treści

Niedobór witaminy D zwiększa ryzyko długiego COVID-19 i powikłań

Od początku pandemii COVID-19 badany był wpływ witaminy D na przebieg choroby koronawirusowej. Kilka z nich sugerowało związek między niskim poziomem witaminy D a zwiększoną podatnością na ostre infekcje dróg oddechowych, w tym także COVID-19. Wykazano także, że suplementacja witaminy D zmniejsza ryzyko infekcji dróg oddechowych, ponieważ wzmacnia układ odpornościowy i zmniejsza stan zapalny. Wiele badań wykazało też, że niedobór witaminy D u osób z COVID-19 może wiązać się z cięższym przebiegiem infekcji oraz zwiększać ryzyko śmiertelności wśród pacjentów z COVID-19 i niskim poziomem witaminy D.

Jeśli zastanawiasz się czy warto brać witaminę D, żeby uchronić się przed COVID-19 sprawdź opinie naukowców.
Jeśli zastanawiasz się czy warto brać witaminę D, żeby uchronić się przed COVID-19 sprawdź opinie naukowców. Kinga Krzeminska/gettyimages.com

Najnowsza analiza dokumentacji medycznej około 155 milionów pacjentów ze 131 organizacji opieki zdrowotnej na całym świecie wskazuje, że osoby z niedoborem witaminy D są bardziej narażone na ciężki przebieg COVID-19. Badanie objęło ostatecznie 68 814 dorosłych pacjentów (w wieku powyżej 18 lat) z pierwszym udokumentowanym zakażeniem COVID-19 w okresie od stycznia 2022 r. do września 2024 r. Pacjentów podzielono na kategorie na podstawie poziomu witaminy D we krwi w ciągu trzech miesięcy przed diagnozą COVID-19:

W ciągu 30 dni obserwacji okazało się, że u pacjentów z niedoborem witaminy D chorujących na COVID-19 wystąpiło znacznie wyższe ryzyko konieczności zastosowania intensywnej terapii w porównaniu z grupą kontrolną.

– Niedobór witaminy D wiąże się ze zwiększonym ryzykiem konieczności skorzystania z usług opieki krytycznej wśród pacjentów z COVID-19, co sugeruje, że niedobór witaminy D może przyczyniać się do większego nasilenia choroby. Wyniki te podkreślają potencjalne znaczenie oceny i leczenia niedoboru witaminy D u pacjentów z COVID-19 w celu poprawy wyników klinicznych – zaznaczyli naukowcy w podsumowaniu badania.

Jak witamina D wpływa na przebieg długiego COVID-19?

Z badania przeprowadzonego w 2023 roku wynika z kolei, że ​​pacjenci z długotrwałym COVID-19, czyli infekcją utrzymującą się dłużej niż 12 tygodni, mają niższy poziom witaminy D niż inni pacjenci z COVID-19.

Włoscy naukowcy przeanalizowali dane pochodzące od osób dorosłych w średnim wieku 61 lat (od 51 do 73 lat) hospitalizowanych w Istituto San Raffaele w Mediolanie (Włochy) z potwierdzoną diagnozą COVID-19 i wypisanych w czasie pierwszej fali pandemii, od marca do maja 2020 r. Zbadano te osoby także sześć miesięcy później podczas wizyt kontrolnych.

Dwie trzecie osób z niskim poziomem witaminy D w chwili przyjęcia do szpitala nadal miało niski poziom po sześciu miesiącach. Jednak pacjenci z długotrwałym COVID-19 mieli znacznie niższy średni poziom witaminy D w porównaniu z pacjentami, którzy wyleczyli chorobę wcześniej.

– Nasze badanie wykazało, że u pacjentów z COVID-19 i niskim poziomem witaminy D istnieje większe ryzyko wystąpienia długotrwałej postaci choroby, ale nie wiadomo jeszcze, czy suplementacja witaminą D może złagodzić objawy lub całkowicie zmniejszyć to ryzyko. Jeśli nasze dane zostaną potwierdzone w dużych randomizowanych, kontrolowanych badaniach interwencyjnych, suplementacja witaminą D może stanowić możliwą strategię zapobiegawczą mającą na celu zmniejszenie wpływu następstw COVID-19 – podkreśla lekarz i starsza autorka badania, dr Andrea Giustina.

Czy suplementacja witaminy D może pomóc w leczeniu COVID-19?

Z kolei wyniki metaanalizy 16 publikacji przeprowadzonej w marcu 2024 r. wykazały zasadność stosowania suplementacji witaminą D przed zachorowaniem na COVID-19. Badania wykazały spadek zachorowań na COVID-19 u osób, które suplementowały witaminę D, zwłaszcza w populacjach, w których częściej występują znaczne niedobory witaminy D.

Jedno z badań wykazało także, że u osób otrzymujących witaminę D śmiertelność była znacznie niższa. Ponadto suplementacja witaminą D chroniła przed przyjęciem na oddziale intensywnej terapii związanym z COVID-19.

– Wyniki naszej metaanalizy zdają się potwierdzać zasadność stosowania witaminy D, zwłaszcza w populacjach z niedoborami witaminy D, w zapobieganiu zakażeniom COVID-19 i powiązanym z nimi powikłaniom – podsumowali autorzy badania.

Źródła:

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

H
Hughes
● PART TIME JOBS▬▬▬▬▬ ● My last salary was $ 3,500 for working 12 hours a week online. My sister’s friend has been averaging $ 8,0000 for several months now, and she works about 30 hours a week. I can’t believe how easy it was when I tried it. The potential with it is endless. That’s what I do check this site >>> .....↠↠↠Www.Get.Salary7.Com
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia