Spis treści
Szczypta robi różnicę. Nadmiar soli w diecie grozi nadciśnieniem i chorobami serca
Nadmierne spożycie soli podnosi ciśnienie krwi, a tym samym zwiększa ryzyko chorób układu krążenia, które są główną przyczyną śmierci i niepełnosprawności wielu osób na całym świecie. Może ono się nasilać wskutek spożywania zbyt dużej ilości soli i zwiększać ryzyko rozwoju zawału serca i udaru mózgu.
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca wszystkim dorosłym, aby zmniejszyli spożycie soli do mniej niż 5 g dziennie (1 łyżeczka soli dziennie). Mimo to ograniczenie to może być trudne, ponieważ sól znajduje się w większości dostępnych w sklepach produktów takich jak np. pieczywo, płatki śniadaniowe, wędliny, sery, gotowe sosy i dania, a nawet ciastka i słodycze.
Jednak badania naukowców z Queen Mary University sugerują, że ograniczenie spożycia soli o zaledwie 1 g dziennie może zapobiec 9 milionom przypadków udaru mózgu i zawału serca do 2030 roku. To bardzo motywująca wiadomość, która zachęca do zredukowania spożycia soli o zaledwie jedną szczyptę dziennie.
Zmniejszenie spożycia soli pomoże zapobiec śmierci 6 mln osób
W badaniu wykorzystano dane dotyczące zdrowia uczestników z Chin, gdzie spożycie soli należy do najwyższych na świecie i wynosi ok. 11 g dziennie.
– Istnieją silne i spójne dowody na istnienie związku przyczynowo-skutkowego i zależności dawka-odpowiedź między spożyciem soli a ciśnieniem krwi, które jest głównym czynnikiem ryzyka chorób sercowo-naczyniowych. Zmniejszenie spożycia soli obniża ciśnienie krwi, a tym samym ryzyko chorób sercowo-naczyniowych – napisali w swoim artykule opublikowanym w British Medical Journal.
Naukowcy odkryli, że zmniejszenie spożycia soli o zaledwie 1 g dziennie mogłoby zmniejszyć ryzyko wystąpienia choroby niedokrwiennej serca o ok. 4 proc., a ryzyko wystąpienia udaru mózgu o ok. 6 proc.
– Jeśli obniżone spożycie soli utrzyma się przez kolejne 10 lat, do 2040 roku będzie można zapobiec łącznie ok. 13 milionom zdarzeń sercowo-naczyniowych – twierdzą naukowcy.
Badacze oszacowali także, że ok. 6 milionów chorób układu krążenia zakończy się śmiercią.
Wyniki te potwierdziły badanie przeprowadzone przez koreańskich naukowców, które wykazało, że regularne dosalanie potraw może zwiększać ryzyko wystąpienia migotania przedsionków o 22 proc. w porównaniu do osób, które nigdy nie używają tej przyprawy lub używają jej rzadko.
Źródło: Reducing daily salt intake in China by 1 g could prevent almost 9 million cardiovascular events by 2030: a modelling study British Medical Journal Nutrition, Prevention & Health