Szczypta robi różnicę. To kwestia życia i śmierci. Dodaj mniej soli, a zmniejszysz ryzyko rozwoju nadciśnienia, zawału i udaru

Monika Góralska
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Sól, podobnie jak cukier, jest w większości kupowanych przez nas produktów. Jej nadmierne spożycie prowadzi do podwyższenia ciśnienia krwi i wynikających z tego chorób serca. Naukowcy obliczyli, że wystarczy codzienne solić o szczyptę mniej, aby uniknąć nadciśnienia i chorób serca. Dzięki temu w ciągu kolejnych kilku lat można zapobiec śmierci ok. 6 milionów ludzi na świecie.

Spis treści

Szczypta robi różnicę. Nadmiar soli w diecie grozi nadciśnieniem i chorobami serca

Nadmierne spożycie soli podnosi ciśnienie krwi, a tym samym zwiększa ryzyko chorób układu krążenia, które są główną przyczyną śmierci i niepełnosprawności wielu osób na całym świecie. Może ono się nasilać wskutek spożywania zbyt dużej ilości soli i zwiększać ryzyko rozwoju zawału serca i udaru mózgu.

Im więcej solisz tym większe ryzyko, że zachorujesz na nadciśnienie oraz choroby serca takie jak zawał, co może skończyć się przedwczesną śmiercią.
Im więcej solisz tym większe ryzyko, że zachorujesz na nadciśnienie oraz choroby serca takie jak zawał, co może skończyć się przedwczesną śmiercią. freepik.com

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca wszystkim dorosłym, aby zmniejszyli spożycie soli do mniej niż 5 g dziennie (1 łyżeczka soli dziennie). Mimo to ograniczenie to może być trudne, ponieważ sól znajduje się w większości dostępnych w sklepach produktów takich jak np. pieczywo, płatki śniadaniowe, wędliny, sery, gotowe sosy i dania, a nawet ciastka i słodycze.

Jednak badania naukowców z Queen Mary University sugerują, że ograniczenie spożycia soli o zaledwie 1 g dziennie może zapobiec 9 milionom przypadków udaru mózgu i zawału serca do 2030 roku. To bardzo motywująca wiadomość, która zachęca do zredukowania spożycia soli o zaledwie jedną szczyptę dziennie.

Zmniejszenie spożycia soli pomoże zapobiec śmierci 6 mln osób

W badaniu wykorzystano dane dotyczące zdrowia uczestników z Chin, gdzie spożycie soli należy do najwyższych na świecie i wynosi ok. 11 g dziennie.

– Istnieją silne i spójne dowody na istnienie związku przyczynowo-skutkowego i zależności dawka-odpowiedź między spożyciem soli a ciśnieniem krwi, które jest głównym czynnikiem ryzyka chorób sercowo-naczyniowych. Zmniejszenie spożycia soli obniża ciśnienie krwi, a tym samym ryzyko chorób sercowo-naczyniowych – napisali w swoim artykule opublikowanym w British Medical Journal.

Naukowcy odkryli, że zmniejszenie spożycia soli o zaledwie 1 g dziennie mogłoby zmniejszyć ryzyko wystąpienia choroby niedokrwiennej serca o ok. 4 proc., a ryzyko wystąpienia udaru mózgu o ok. 6 proc.

– Jeśli obniżone spożycie soli utrzyma się przez kolejne 10 lat, do 2040 roku będzie można zapobiec łącznie ok. 13 milionom zdarzeń sercowo-naczyniowych – twierdzą naukowcy.

Badacze oszacowali także, że ok. 6 milionów chorób układu krążenia zakończy się śmiercią.

Wyniki te potwierdziły badanie przeprowadzone przez koreańskich naukowców, które wykazało, że regularne dosalanie potraw może zwiększać ryzyko wystąpienia migotania przedsionków o 22 proc. w porównaniu do osób, które nigdy nie używają tej przyprawy lub używają jej rzadko.

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia