Spis treści
- Jak przygotować napar z korzenia imbiru?
- Herbatka imbirowa na przeziębienie i grypę
- Napar z imbiru pomocny przy porannych mdłościach w ciąży
- Herbatka z imbiru na wysoki cholesterol i miażdżycę
- Przy jakich jeszcze dolegliwościach pomaga napar z imbiru?
- Przeciwwskazania do spożywania herbatki imbirowej
Jak przygotować napar z korzenia imbiru?
Imbir lekarski (Zingiber officinale) to roślina uprawna pochodząca z Melanezji. W stanie dzikim obecnie nie występuje, a do Polski trafia z importu. Obecnie korzeń imbiru popularnie występuje w większości sklepów spożywczych, zarówno jako świeży produkt lub sproszkowany. Przygotowanie imbirowego naparu jest niezwykle łatwe i wymaga tylko kilku ogólnodostępnych produktów.
Czytaj także: Masz nudności i wymioty w ciąży? Wcale nie musi tak być
Składniki na napar z korzenia imbiru:
- 300 ml wrzącej wody,
- 4 g korzenia imbiru,
- 1/2 łyżeczki miodu.
Przygotowanie:
- Imbir dokładnie umyć i pokroić w cienkie plasterki.
- Do gorącej wody wrzucić imbir i parzyć 15 minut pod przykryciem.
- Po tym czasie, gdy napar osiągnie temperaturę niższa niż 40 stopni Celsjusza, dodać miód, wymieszać i pić małymi łykami.
Nie powinno się spożywać więcej niż 5 g korzenia imbiru dziennie, ponieważ zjedzenie większej ilości może wywołać silny ból brzucha oraz biegunkę i wymioty.
Herbatka imbirowa na przeziębienie i grypę
Korzeń imbiru jest znakomitym źródłem cennych związków odżywczych. Jak podaje znany fitoterapeuta i zielarz dr Henryk Różański, stanowi on źródło cennych olejków eterycznych, oleożywicy, fenyloalkanów, monoterpenów i seskwiterpenów, w tym: alfa-zingiberen, zingiberol, alfa-farnezen, beta-bisabolen, beta-felandren, kamfen, cyneol, linalol, limonen, geraniol, terpineol, ar-kurkumen.
To właśnie gingerol należy do przeciwutleniaczy, które chronią organizm przed szkodliwymi rodnikami tlenowymi i łagodzą stan zapalny organizmu. Wykazano, że związek ten działa przeciwgorączkowo, napotnie i przeciwwirusowo, dlatego picie naparów z imbiru może wspierać leczenie infekcji wirusowych i bakteryjnych.
Z kolei kamfen to aromatyczna substancja, która działa rozgrzewająco i uspokajająco. Wykazano również, że związek ten łagodnie obniża ciśnienie tętnicze krwi i ułatwia zasypianie.
Dowiedz się więcej: Dlaczego warto pić wodę z imbirem?
Napar z imbiru pomocny przy porannych mdłościach w ciąży
Napar z imbiru wspiera również leczenie mdłości, związanych z niestrawnością lub ciążą. Kobiety spodziewające się dziecka często w pierwszym trymestrze skarżą się na uciążliwe mdłości lub wymioty. Pomocna okazać się może herbatka z imbiru, ponieważ zawarty w korzeniu szoagol i gingerol wykazują silne działanie przeciwwymiotne.
Ginekolodzy i położnicy sugerują również, że kobiety ciężarne po wypiciu takiej herbatki powinny przez kilka minut ssać plasterki imbiru, aby dodatkowo wzmocnić efekt zdrowotny.
Herbatka z imbiru na wysoki cholesterol i miażdżycę
Napar z imbiru stosowany jest również w przypadku zbyt wysokiego stężenia cholesterolu frakcji LDL we krwi. Działanie obniżające wykazuje gingerol, który przyspiesza metabolizm cholesterolu, spowalnia tworzenie się i odkładanie w tętnicach blaszki miażdżycowej, a tym samym zmniejsza ryzyko rozwoju chorób układu krążenia – zawału serca, udaru mózgu i miażdżycy.
Dowiedz się więcej: Po czym poznać, że serce choruje?
Przy jakich jeszcze dolegliwościach pomaga napar z imbiru?
Kiedy warto stosować herbatkę z imbirem? Fitoterapeuci sugerują, że ten napój może okazać się pomocny przy różnych dolegliwościach, do których należą:
- miażdżyca,
- hipercholesterolemia,
- umiarkowane nadciśnienie tętnicze krwi,
- cukrzyca typu 2, ale bez stosowania leków przeciwcukrzycowych,
- stan przedcukrzycowy,
- infekcje górnych dróg oddechowych,
- przeziębienie i grypa,
- gorączka,
- ból i skurcze brzucha różnego pochodzenia,
- nudności,
- zatrucie pokarmowe,
- niestrawność,
- brak apetytu.
Przeciwwskazania do spożywania herbatki imbirowej
Mimo dobroczynnych właściwości imbiru nie wszyscy mogą bezpiecznie sięgać po herbatki z jego dodatkiem. Gingerol może wchodzić w reakcję z lekami przeciwcukrzycowymi i zaburzać ich prawidłowe działanie, w konsekwencji prowadząc do hipoglikemii. Dlatego osoby chore na cukrzycę typu 1 lub cukrzycę typu 2 z równoczesnym przyjmowaniem leków nie powinny sięgać po herbatkę imbirową.
Wśród innych przeciwwskazań można wymienić:
- alergię na imbir lub kurkumę,
- wrzody żołądka i refluks żołądkowo-przełykowy,
- kamicę nerkową lub żółciową,
- hemofilię, ponieważ imbir dodatkowo może zaburzać krzepnięcie krwi i nasilać krwawienia,
- stosowanie leków przeciwzakrzepowych, przeciwhistaminowych lub inhibitorów pompy protonowej (zmniejszających kwaśność żołądka)
- planowany za 2 tygodnie zabieg chirurgiczny.
Źródło: Imbir lekarski – Zingiber officinale w medycynie Medycyna Dawna i Współczesna