Spis treści
Jałowcówka – przepis na spirytusie
Przepis na jałowcówkę jest krótki, a wykonanie proste, warto jednak wiedzieć, jak odmierzać te owoce. Świeża sztuka waży zazwyczaj 1-2 g, natomiast w szklance zazwyczaj mieści się 150 g jagód.
Prosty przepis na nalewkę jałowcową:
Składniki:
- 1 szklanka świeżych jagód jałowca,
- 0,5 l spirytusu 70 proc. alk. obj.,
- 3 łyżki miodu, ew. cukru.
Przygotowanie jałowcówki:
- Owoce jałowca utłucz, a następnie przełóż do słoja, zalej spirytusem i odstaw na 6 tygodni w ciepłe i zaciemnione miejsce.
- Przez ten czas regularnie mieszaj zawartością słoja, a gdy upłynie, dodaj miód, dokładnie wymieszaj i odstaw na 2 tygodnie.
- Gdy nalewka stanie się klarowna, przefiltruj ją i zamknij w butelkach, a następnie odstaw na 3 miesiące w suche i chłodne miejsce.
Ze względu na silne działanie niezmiernie ważne jest odpowiednio oszczędne dawkowanie jałowcówki. Porcja to zwykle 10-20 kropli na kieliszek wody (można ją dodatkowo osłodzić) najlepiej 3 razy dziennie.
Specyfik można przygotować także w słabszej wersji, rozcieńczając spirytus – wystarczy dodać tyle samo filtrowanej, przegotowanej wody. Innym sposobem jest sporządzenie nalewki na zwykłej wódce (40-45 procent alkoholu objętościowo).
Sprawdź także inne lecznicze nalewki:
Na co pomaga owoc jałowca? Właściwości jałowcówki
Jałowiec pospolity (Juniperus communis) to zimozielony krzew iglasty lub małe drzewko z rodziny cyprysowatych. Nazywany jest też brzewikiem, brewikiem, kadykiem, jodłowcem lub jagliną.
Surowcem leczniczym są aromatyczne owoce jałowca – kuliste jagody zwane też szyszkojagodami, które zbiera się w pełni dojrzałości od października do listopada. Dojrzewają przy tym te, które mają dwa lata. Przybierają one czarny kolor i są pokryte siną szadzią.
Owoce te zawierają m.in. do 30 proc. cukrów, antyoksydacyjne flawonoidy (w tym leukoantocyjanidyny), pobudzające trawienie związki goryczowe, żywice, kwasy organiczne oraz do 2 proc. olejku eterycznego, który także jest środkiem leczniczym. Ma działanie rozgrzewające, moczopędne i wykrztuśne. Przeważają w nim monoterpeny takie jak terpinenol, a także pinen czy kamfen.
Ten skład jagód jałowca sprawia, że w organizmie wykazują one cenne właściwości:
- silne moczopędne,
- żółciopędne,
- pobudzające wydzielanie soku żołądkowego,
- symulujące produkcję soków jelitowych,
- hamujące rozwój bakterii, grzybów i pierwotniaków,
- zwiększające ukrwienie narządów miednicy mniejszej,
- obniżające stężenie glukozy we krwi.
Owoce jałowca i ich przetwory poprawiają trawienie, natomiast oddziaływanie na układ moczowy obejmuje zwiększanie przepływu krwi przez nerki i przesączania w ich kłębuszkach, a także hamowanie zwrotnego wchłaniania sodu i chloru, co nasila wydalanie tych jonów z organizmu.
Sprawdź także:
Zastosowanie nalewki z jałowca. Działanie wewnętrzne i zewnętrzne
Owoce jałowca i ich przetwory, takie jak odwar czy nalewka, stanowią źródło cennych związków bioaktywnych. Z tego względu znajdują zastosowanie w następujących wskazaniach:
- zaburzenia w oddawaniu moczu,
- stany zapalne dróg moczowych,
- objawy niestrawności, takie jak odbijanie, wzdęcia, uczucie pełności,
- obrzęki nóg i ciała.
Czytaj też: Nalewka z pędów sosny na kaszel i reumatyzm
W herbatkach, suplementach diety i lekach ziołowych jałowiec jest często łączony z innymi roślinami o działaniu moczopędnym, takimi jak ziele nawłoci, korzeń wilżyny ciernistej, owoce pietruszki i selera, ziele rdestów czy kłącza perzu.
W medycynie ludowej ceniono także napotne właściwości jagód jałowca, jak również zwiększające nasilenie słabych krwawień miesięcznych i odświeżające oddech, co wiązało się z działaniem dezynfekującym w jamie ustnej podczas ich żucia.
Preparaty z jałowca stosuje się też zewnętrznie. Odwar lub napar z jagód można dodawać się do kąpieli (do 20 szt. zmiażdżonych owoców zalewa się szklanką wrzątku, gotuje 5 min lub zaparza przez 20 min, po czym przecedza), natomiast jałowcówkę wykorzystuje się do nacierania ciała po ew. rozcieńczeniu wodą.
Takie zabiegi mają działanie odprężające, przeciwzapalne i przeciwbólowe. Poleca się je przy problemach takich jak:
- bóle stawowe,
- bóle mięśni i ścięgien,
- nerwobóle,
- reumatoidalne zapalenie stawów,
- dna moczanowa, czyli podagra.
Dowiedz się więcej na temat:
Jałowiec i jałowcówka. Środki ostrożności i przeciwwskazania
Stosowanie preparatów z jałowca powinno odbywać się z zachowaniem środków ostrożności. Nie należy przekraczać zalecanych dawek ani stosować kuracji jałowcem dłużej niż przez 4-6 tygodni. Ostrożnie należy stosować też olejek jałowcowy na skórę, zawsze po rozcieńczeniu i na nieduże powierzchnie ciała.
Możliwe skutki przedawkowania substancji zawarte w owocach to trudności w oddawaniu moczu, bóle nerek i białkomocz. W badaniach ustalono jednak, że wbrew wcześniejszym przekonaniom nie powodują one uszkodzenia nerek, ponieważ dobrej jakości preparaty nie wykazują takiego działania.
Dawka dzienna to wyciągi przygotowane z 2-10 g szyszkojagód, albo po 1-2 g tych owoców 3 razy dziennie, np. sproszkowanych lub stosowanych do żucia. Porcja 2-3 g odpowiada przy tym jednej łyżce stołowej w przypadku jagód suszonych (ok. 20 sztuk).
Przeciwwskazania do kuracji jałowcem, a zwłaszcza nalewką jałowcową, obejmują sytuacje takie jak:
ciąża,
- karmienie piersią,
- wiek do 18. roku życia,
- ostre zapalenie dróg moczowych,
- niewydolność nerek,
- niewydolność lub marskość wątroby,
- zapalenie pęcherzyka żółciowego,
- stany zapalne jelit,
- zapalenie wyrostka robaczkowego,
- wrzody żołądka lub dwunastnicy,
- intensywne krwawienia miesięczne u kobiet,
- skłonność do krwotoków z macicy,
- przyjmowanie lekarstw mogących wchodzić w interakcje ze składnikami jagód lub nalewki (alkoholem), w tym środków regulujących ciśnienie, antybiotyków czy leków psychotropowych.