Spis treści
Nalewka z jagody kamczackiej – tradycyjny przepis na smaczną nalewkę
Jagoda kamczacka (a tak naprawdę wiciokrzew kamczacki) to roślina, którą często nazywa się również borówką kamczacką, jagodą kaukaską lub suchodrzewem jadalnym. Mylona jest także z borówką amerykańską, jednak nie jest z nią ani spokrewniona, ani nawet do niej podobna. Owoce jagody kamczackiej są ciemnoniebieskie na zewnątrz i w środku, a ich smak jest słodko-kwaśny. Doskonale nadają się do przygotowania dżemów, powideł, a także nalewek.
Nalewka z jagody kamczackiej ma intensywny ciemny kolor, a także słodki smak z wyczuwalną cierpką nutą. Jej przygotowanie jest niezwykle proste i wymaga tylko czterech składników. Warto zaopatrzyć się również w słoik o pojemności 3 litrów, gęste sitko do filtracji nalewek lub gazę i kilka ozdobnych, szklanych butelek.
Składniki na 1,5 litra nalewki:
- 1 kg jagód kamczackich,
- 500 ml spirytusu rektyfikowanego,
- 500 ml wódki 40 proc.,
- 450 g cukru.
Jak przygotować nalewkę z jagody kamczackiej?
- Owoce należy dokładnie umyć i wysuszyć na papierowym ręczniku, a następnie przesypać do wyparzonego wcześniej słoika.
- Jagody zalać spirytusem i wódką, wymieszać, zakręcić i odstawić w ciemne miejsce na minimum 6 tygodni. Jeśli chcemy, aby nalewka była delikatniejsza, zamiast spirytusu należy użyć 500 ml wódki. Co kilka dni mieszaj słojem po to, aby owoce szybciej wypuściły sok.
- Po tym czasie należy odcedzić płyn, a powstały nalew, czyli sok z alkoholem przelać do butelki, szczelnie zakręcić i odstawić w ciemne miejsce.
- Natomiast odsączone owoce trzeba ponownie wrzucić do słoika, zasypać cukrem, dokładnie zakręcić i odstawić na 2-3 tygodnie. Należy pamiętać, że przez pierwsze 7 dni należy słoikiem energicznie potrząsać 2 razy dziennie, po to, aby cukier znacznie szybciej się rozpuścił.
- Po tym czasie odcedzić powstały syrop i połączyć z wcześniej odlanym alkoholem.
- Całość dokładnie wymieszać i przefiltrować przez gazę lub sito. Aby uzyskać klarowną nalewkę należy przynajmniej 3 razy przefiltrować płyn przez gęstą gazę lub specjalny papierowy filtr.
- Nalewkę należy szczelnie zamknąć i odstawić na minimum 2 miesiące, jednak najlepszy smak osiąga dopiero po pół roku przechowywania.
Dlaczego warto jeść jagodę kamczacką? Korzyści są zaskakujące
Jakie właściwości wykazuje jagoda kamczacka i przygotowywane z niej przetwory, w tym nalewki? W galerii podpowiadamy, co się dzieje z organizmem, gdy regularnie jesz te owoce.
Tak na organizm działa jagoda kamczacka
Jagoda kamczacka nazywana jest przez mieszkańców japońskiej wyspy Hokkaido „eliksirem życia”, ponieważ stanowi bogactwo witamin i cennych związków mineralnych. Owoce są źródłem antyoksydantów, które chronią organizm przed szkodliwym działaniem wolnych rodników tlenowych, dzięki czemu opóźniają proces starzenia się komórek.
Borówka kamczacka zawiera beta-karoten, witaminy z grupy B, a także wapń, żelazo, potas, magnez, kwasy fenolowe i błonnik pokarmowy.