Najlepsza nalewka z granatu. Warto nastawić ją właśnie teraz. Zobacz, jakie właściwości ma owoc życia i wypróbuj przepis na nalewkę na wódce

Marta Siesicka-Osiak
Wideo
od 16 lat
Granat, nazywany owocem życia, to prawdziwa kopalnia substancji aktywnych. Ma wiele właściwości leczniczych potwierdzonych współczesnymi badaniami. W prosty i szybki sposób przygotujesz z niego nalewkę, która wspiera pracę serca, podkręca apetyt i pomaga w leczeniu zamian w jamie ustnej. Wypróbuj przepis na nalewkę z granatu.

Spis treści

Nalewka z granatu – przepis na słodki różowy leczniczy trunek

Zanim zabierzemy się za nastawienie nalewki, w pierwszej kolejności musimy odpowiednio obrać dwa owoce granatu. Szczegółową instrukcję, jak to zrobić, można znaleźć w artykule: „Jak jeść i obierać granaty?”.

Słodka i lekko kwaśna w smaku nalewka z granatu to źródło witamin, składników mineralnych i cennych przeciwutleniaczy.
Słodka i lekko kwaśna w smaku nalewka z granatu to źródło witamin, składników mineralnych i cennych przeciwutleniaczy. Seva_blsv/GettyImages

Składniki na słodką nalewkę z owoców granatów:

  • 2 dojrzałe granaty,
  • 0,5 l wódki,
  • 100 g cukru.

Przygotowanie:

  1. Granty obierz, wyrzucając białą błonę i niedojrzałe ziarna.
  2. Ziarna wsyp do słoika, zasyp cukrem i przemieszaj.
  3. Zakryj słoik gazą i odstaw na tydzień w temperaturze pokojowej.
  4. Odsącz powstały płyn (zostaw go na później), a ziarna zalej wódką.
  5. Zamknij szczelnie słoik i odstaw na tydzień w ciemne miejsce.
  6. Przefiltruj zawartość słoika, wymieszaj obydwa płyny i przelej do butelek.
  7. Im dłużej nalewka będzie leżakowała – tym będzie smaczniejsza.

Nalewka z granatu – właściwości lecznice

Granat (Punica granatum L.) to jeden ze śródziemnomorskich leczniczych owoców, który od wieków stosowany jest w medycynie naturalnej do leczenia wrzodów, biegunki i niepłodności u mężczyzn. Swoje dobroczynne działanie zawdzięcza mnogości substancji czynnych.

Owoce grantu dostarczają do organizmu witaminy (m.in. B1, B2, B3 i C), składniki mineralne (wapń, fosfor, żelazo i potas) oraz ellagitaniny, antocyjany i kwasy organiczne o działaniu przeciwzapalnym i antyoksydacyjnym, które przenikają do nalewki.

Współczesne badania potwierdzają, że owoc granatu ma m.in. właściwości:

  • przeciwcukrzycowe,
  • przeciwnowotworowe,
  • przeciwzapalne,
  • przeciwmalaryczne,
  • przeciwgrzybicze,
  • przeciwbakteryjne,
  • przeciwnadciśnieniowe.

Na co może pomóc nalewka z granatu?

Nalewka z grantu przyjmowana w ilościach leczniczych może zmniejszyć ryzyko rozwinięcia się chorób układu krążenia oraz prawdopodobieństwo występowania spadków ciśnienia krwi. Może być także stosowana pomocniczo w leczeniu chorób jamy ustnej (używana do płukania) – substancje zawarte w granacie aktywnie zwalczają stany zapalne dziąseł i błon śluzowych.

Ponadto okresowe picie nalewki może poprawić stan szkliwa i zmniejszyć ryzyko rozwoju próchnicy. Nalewka z granatu podawana, jako aperitif wzmaga apetyt, co jest szczególnie korzystne dla osób z niedowagą, a zawarty niej alkohol, pity w niewielkich ilościach, sprzyja lepszemu trawieniu pokarmu.

Kto nie powinien pić nalewki z granatu?

Nalewki z granatu nie powinny pić osoby z przeciwwskazaniami do picia alkoholu, w tym ciężarne i karmiące piersią, a także dzieci oraz pacjenci przyjmujący określone leki. Powinni jej unikać także chorzy nadwrażliwością lub alergią na te owoce lub alkohol.

Nalewki nie powinny spożywać również osoby cierpiące na zapalenie żołądka i chorobę wrzodową, a także z przewlekłymi chorobami jelit. Wysokie lub niestabilne ciśnienie także wykluczają picie tego trunku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia