Spis treści
Czy alkohol pomaga rozgrzać się na mrozie? Odpowiedź może być zaskakująca
Naturalną reakcją organizmu na zimno jest próba utrzymania optymalnej temperatury (ok. 37 stopni Celsjusza) narządów wewnętrznych. Skutkuje to zwężeniem naczyń krwionośnych, co odczuwamy jako obniżenie ciepłoty, głównie na skórze dłoni i stóp.
Głównym problemem picia alkoholu w chłodniejsze dni jest złudne poczucie, że dzięki niemu robi się nam cieplej. Dzieje się tak, ponieważ alkohol rozszerza naczynia krwionośne, głównie włosowate, znajdujące się tuż pod skórą, zwiększając przepływ krwi do kończyn i powodując rumieńce na policzkach. Mimo że powoduje to odczuwanie ciepła, to faktycznie prowadzi do jego utraty i obniżenia całkowitej temperatury ciała.
Może to prowadzić do błędnej oceny sytuacji – osobie spożywającej trunki wysokoprocentowe na mrozie wydaje się, że czuje ciepło, co prowadzi to tego, że nie ubiera się adekwatnie do pogody i np. zdejmuje rękawiczki czy szalik. Ponadto alkohol blokuje naturalny odruch drżenia mięśni, który ma na celu ogrzanie organizmu. Dodatkowo osoba pijąca może się pocić, co prowadzi do dodatkowego obniżenia temperatury ciała.
Alkohol znieczula i może zatuszować pierwsze objawy wychłodzenia i odmrożenia
Picie alkoholu zwiększa zagrożenie hipotermią, czyli wychłodzeniem organizmu, podczas którego dochodzi do nadmiernego obniżenia jego ciepłoty. W przypadku braku udzielenia pomocy osobie zagrożonej wyziębieniem może ono skutkować nawet zgonem.
Sprawdź: Jak się rozgrzać po przemarznięciu? To trzeba wiedzieć
Hipotermia bywa mylona z upojeniem alkoholowym, ponieważ objawia się m.in. upośledzeniem pracy układu nerwowego i układu krążenia, może też prowadzić do zahamowania czynności ośrodka oddechowego. Corocznie z powodu wychłodzenia ginie w Polsce kilkadziesiąt osób.
Przekłamanie w odczuwaniu temperatury może także mieć inne, groźne skutki – może prowadzić do odmrożeń, czyli groźnych uszkodzeń skóry. Powstają one w procesie zamarzania płynu wewnątrz- i zewnątrzkomórkowego, co prowadzi do zmian patologicznych i uszkodzenia białek budujących tkanki.
Pierwsze objawy odmrożenia są widoczne na skórze jako zaczerwienienie, któremu towarzyszy ból o niewielkim nasileniu, mrowienie i pieczenie. Osoba spożywająca alkohol może w łatwy sposób przeoczyć sygnały wysyłane przez ciało i doprowadzić do wystąpienia poważnych, często nieodwracalnych zmian, w tym martwicy skóry.
Osoby z chorobami serca muszą być ostrożne sięgając po alkohol, a szczególnie w chłodne dni. Zarówno ochrona przed zimnem, jak i spożycie procentowych trunków to dla organizmu duży wysiłek. Chorzy cierpiący z powodu niewydolności serca i układu krążenia są bardziej narażeni na wstąpienie przyspieszonej akcji serca i wzrost ciśnienia tętniczego. Ponadto odwodnienie organizmu i spadek poziomu składników mineralnych w organizmie, w tym magnezu, towarzyszący piciu alkoholu, grozi wystąpieniem arytmii.
Jak bezpiecznie pić alkohol, kiedy przebywamy na dworze w chłodny dzień?
Chcąc w bezpieczny sposób bawić się w karnawale na imprezach plenerowych z lampką szampana w dłoni, należy przestrzegać kilku zasad:
- planując zabawę na dworze, ubierz się ciepło – adekwatnie do pogody,
- pamiętaj o zjedzeniu pożywnego posiłku przed rozpoczęciem imprezy oraz o przekąskach w trakcie jej trwania,
- między drinkami sięgaj po napoje bezalkoholowe,
- unikaj zimnych trunków z dodatkiem lodu,
- dbaj o bezpieczeństwo swoje i bliskich,
- nie pozostawaj sam po spożyciu alkoholu.