Spis treści
Na co jest dobry sok z granatu? Poznaj jego właściwości
Granat właściwy (Punica granatum L.) to gatunek rośliny należący do rodziny krwawnicowatych (Lythraceae). Roślina pochodzi z Azji Zachodniej, Kaukazu i Półwyspu Indyjskiego, ale uprawiana jest w wielu innych miejscach. Jest to krzew lub niewielkie drzewo o wysokości 3–5 m, które posiada sporej wielkości czerwone owoce. Twarda, skórzasta łupina skrywa w sobie nasiona otoczone galaretowatą, soczystą osnówką. To właśnie z jadalnego miąższu pozyskuje się sok z granatu.
W granacie znajdziemy witaminy takie jak B1, B2, B3 i witamina C, a także składniki mineralne: wapń, fosfor, żelazo i potas. Sok z granatu zawiera cenne składniki o działaniu antyoksydacyjnym i przeciwzapalnym: ellagitaniny, antocyjany i kwasy organiczne. Przeciwutleniacze wpływają korzystnie na pracę serca oraz działanie układu krążenia. Regulują także ciśnienie krwi i obniżają poziom cholesterolu.
Z jednego dużego owocu granatu uzyskamy aż ok. 3/4 szklanki i 2 łyżki stołowe soku z granatu. Sok jest niskokaloryczny, 100 g to tylko ok. 60 kcal. Dzięki temu może być z powodzeniem stosowany podczas diety odchudzającej jako zdrowy zamiennik słodzonych napojów.
Sok z granatu na zdrowe serce
Sok z granatu, dzięki zawartości przeciwutleniaczy, których jest jednym z najbogatszych źródeł, wykazuje działanie kardioprotekcyjne, czyli ochronne na serce i układ krążenia. Picie soku pomaga obniżyć poziom „złego” cholesterolu LDL, jednocześnie zwiększając udział korzystnego dla zdrowia cholesterolu HDL.
Czytaj też: Oprócz kremu na zmarszczki sięgnij też po te owoce. Jedz je częściej po 40., a będziesz wyglądać młodziej
Badania wykazały, że codzienne picie soku z granatów może obniżyć także skurczowe ciśnienie krwi nawet o 5 mmHg. Sok jest pomocny także w walce z anemią. Dzięki temu znacznie zmniejsza on ryzyko rozwoju groźnych chorób serca i układu naczyniowego takich jak zawał serca, nadciśnienie czy miażdżyca.
Sok z granatu odmładza i poprawia wygląd cery
Antyoksydanty zwalczają wolne rodniki i dzięki temu opóźniają procesy starzenia. Sok z granatu wspomaga również krążenie krwi, co sprawia, że skóra jest lepiej dotleniona i odżywiona, a to pozytywnie wpływa na jej wygląd. Dzięki temu cera jest gładka, jędrna i sprężysta, a zmarszczki wygładzone.
Sok oczyszcza także krew i ułatwia pozbywanie się zanieczyszczeń oraz działa przeciwzapalnie, dzięki czemu niweluje również zmiany trądzikowe i wypryski. Ujednolica również koloryt cery i zmniejsza widoczność przebarwień.
Sok z granatu na libido i potencję
Korzystne działanie soku z granatu odczują panowie, którzy mają problemy z libido i potencją. Sok z granatu zwiększa ukrwienie całego organizmu, a więc także prącia, dzięki czemu ułatwia osiągnięcie erekcji. Działa również jak afrodyzjak zwiększając odczuwanie przyjemności podczas zbliżenia.
Jednak nie tylko mężczyźni mogą korzystać z tych cennych właściwości soku z granatu. Również w przypadku kobiet sok wpływa korzystnie na libido i zwiększa ochotę na seks. Wzmacnia także przyjemność ze stosunku, dzięki zwiększeniu ukrwienia narządów płciowych. Natomiast zawarte w nim fitoestrogeny łagodzą objawy PMS oraz zmniejszają dolegliwości występujące w czasie menopauzy.
Przeciwutleniacze zawarte w soku z granatu wykazują również potencjał przeciwnowotworowy szczególnie w zapobieganiu i leczeniu raka piersi, prostaty czy jelita.
Przeciwwskazania do stosowania soku z granatu
Sok z granatu ze względu na zawartość kwasów organicznych ma silnie kwasowy odczyn, dlatego przeciwwskazaniem do jego stosowania są choroby układu pokarmowego takie jak:
- wrzody żołądka i dwunastnicy,
- zapalenie trzustki,
- nadkwaśność żołądka,
- zapalenie błony śluzowej żołądka (wywołana przez bakterię Helicobacter pylor).
Sok nie jest również zalecany osobom cierpiącym na zaparcia czy hemoroidy.