Spis treści
Zobacz: 7 wskazówek na lepszy sen
Kiedy jest najzdrowszy sen? Najlepsza pora na zaśnięcie
Czy istnieje idealna pora na zaśnięcie? Okazuje się, że tak. Naukowcy twierdzą, że pora położenia się do łóżka wpływa na zdrowie serca. Przeprowadzone w Wielkiej Brytanii badania jako najlepszy czas na początek nocnego odpoczynku wskazują między 22 a 23 godziną.
– Nasze badanie wskazuje, że optymalny czas na pójście spać jest w określonym punkcie 24-godzinnego cyklu organizmu, a odchylenia mogą być szkodliwe dla zdrowia – czytamy w oświadczeniu prasowym dr. Davida Plansa, autora badania i starszego wykładowcy w dziedzinie neurobiologii organizacyjnej na Uniwersytecie w Exeter.
Poza najlepszym czasem badacze wskazali też ten najbardziej ryzykowny dla naszego zdrowia – po północy. Jest to spowodowane tym, że zmniejsza się prawdopodobieństwo zobaczenia porannego światła, które resetuje zegar naszego ciała.
– Ciało ma 24-godzinny wewnętrzny zegar, zwany rytmem okołodobowym, który pomaga regulować fizyczne i psychiczne funkcje. Chociaż nie możemy wnioskować o związku przyczynowym z naszego badania, wyniki sugerują, że wczesne lub późne godziny snu mogą zwiększyć prawdopodobieństwo zakłócenia zegara ciała z niekorzystnymi konsekwencjami dla zdrowia sercowo-naczyniowego – wyjaśniał dr Plans.
Co ciekawe, czas rozpoczęcia snu może się również przyczynić do dobrego stanu zdrowia układu krążenia. Z kolei zbyt wczesne lub zbyt późne pójście spać zwiększa ryzyko rozwoju chorób sercowo-naczyniowych.
– Osoby źle sypiające z jakiegokolwiek powodu żyją krócej – mówi dr Thomas Kilkenny, dyrektor medycyny snu ze Szpitala Uniwersyteckiego Staten Island w Nowym Jorku.
Sprawdź również:
Właściwy czas na sen a zdrowie. Pora snu jest ważniejsza niż ilość
Choroby sercowo-naczyniowe występują częściej u osób, które chodzą spać po północy i później, a najrzadziej u tych, którzy zasypiają między godziną 22:00 a 22:59 – tak wynika z przeprowadzonych badań. Warto zwrócić uwagę, że u osób, które zasypiają o północy lub później, ryzyko chorób sercowo-naczyniowych wzrasta o 25 proc., o 12 proc. rośnie ryzyko chorób układu krążenia u zasypiających między 23:00 a 23:59. U tych, którzy kładą się spać przed godziną 22:00, ryzyko chorób sercowo-naczyniowych wzrasta o 24 proc.
Związek pomiędzy zaburzeniami snu a ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych był wyższy wśród kobiet, choć może to być spowodowane menopauzą, po której kobiety są bardziej narażone na te dolegliwości.
Przeczytaj także: Lubisz spać nago? Poznaj korzyści zdrowotne płynące ze spania bez ubrania
Ludzie, którzy śpią mniej niż 7 godzin w nocy, są bardziej narażeni na:
- choroby serca,
- wysokie ciśnienie krwi,
- udar mózgu,
- cukrzyca typu 2,
- otyłość.
– Jeśli nasze wyniki zostaną potwierdzone w innych badaniach, czas snu i podstawowa higiena snu może być tanim narzędziem zdrowia publicznego dla obniżenia ryzyka chorób serca – powiedział dr Plans.
Dr Harly Greenberg, szef oddziału medycyny płucnej, krytycznej i snu w Northwell Health w New Hyde Park w Nowym Jorku, zauważa, że idealna pora na sen między 22:00 a 23:00 może nie dotyczyć wszystkich i potrzebne są dalsze badania.
– Optymalny czas snu może być różny dla niektórych osób, zwłaszcza tych, które są „skowronkami” lub „sowami” – powiedział dr Greenburg.
Jak zasnąć o właściwej porze? 7 dobrych praktyk na lepszy sen
Odpowiednia ilość snu jest bardzo ważna dla naszego zdrowia. Istnieją proste praktyki, których wprowadzenie do naszej codziennej rutyny sprawi, że komfort naszego snu będzie lepszy.
Zobacz, co robić, żeby poprawić swój sen:
– Często mamy tendencję do dopasowania snu, kiedy możemy, pozwalając, aby praca i grafiki społeczne kolidowały z dobrym czasem snu. Sen jest jedną z trzech rzeczy, które my, ludzie, musimy zrobić, aby przetrwać: jeść, pić i spać. Wszystko inne jest tak naprawdę kwestią wyboru – mówi dr Thomas Kilkenny, dyrektor medycyny snu w Szpitalu Uniwersyteckim Staten Island w Nowym Jorku.
Źródła:
- Accelerometer-derived sleep onset timing and cardiovascular disease incidence: a UK Biobank cohort study European Heart Journal Digital Health
- How Does Sleep Affect Your Heart Health? Centers for Disease Control and Prevention