Masz cellulit? Skuteczny krem ujędrniający ciało zrobisz w domu! Sprawdź przepisy na kosmetyki przeciw pomarańczowej skórce

Anna Rokicka-Żuk
Domowe kosmetyki na cellulit mogą być równie skuteczne, co sklepowe, a przy tym mają lepszy skład.
Domowe kosmetyki na cellulit mogą być równie skuteczne, co sklepowe, a przy tym mają lepszy skład. 123RF
Cellulit to problem istotny zwłaszcza latem, gdy chcemy odsłaniać ciało. Aby wygładzić pomarańczową skórkę, wcale nie trzeba gotowych kosmetyków, bo skuteczne preparaty – a przy tym często o wiele lepsze niż sklepowe – można przygotować własnoręcznie w domu. Sprawdź, jakie składniki są najskuteczniejsze na cellulit i jak łatwo przygotować olejek i krem ujędrniający ciało.

Spis treści

Domowe sposoby na cellulit – kosmetyki własnej roboty

Cellulit, czyli pomarańczowa skórka, to określenie nierówności ciała, które powstają z powodu nierównomiernego rozmieszczenia komórek tłuszczowych pod skórą. Widoczne górki i dołki to także skutek zatrzymywania wody w tkance podskórnej, a razem z obrzękami częste są zaburzenia krążenia.

Latem oferta kosmetyków antycellulitowych zwykle się powiększa, jednak wśród dostępnych produktów trudno znaleźć jest taki, który miałby jednocześnie przyzwoity skład i cenę. Główne zarzuty to niewielki zestaw i ilość składników czynnych oraz nadmiar dodatków, które są uznawane za niekorzystne dla skóry.

Czytaj także: Darmowe kosmetyki na twarz i ciało z kawy. Odmłodzą, wygładzą zmarszczki i cellulit. Zrób peeling i maseczkę z fusów z kawy

Na szczęście najskuteczniejsze składniki na cellulit można kupić w sklepie, a wiele osób ma je także w swoim domu. Warto przygotować z nich domowy kosmetyk przeciw pomarańczowej skórce, który pomoże rozprawić się z problemem, a przynajmniej mocno zmniejszyć jego widoczność.

Zobacz także: Chcesz wyszczuplić ciało, zredukować cellulit i mieć dobry nastrój? Rób przysiady. To proste ćwiczenie dla każdego. Efekty zaskakują

W skład olejku lub kremu na cellulit powinny wejść składniki o działaniu pobudzających krążenie krwi, a dzięki temu drenaż limfatyczny, co pomoże usunąć ze skóry nadmiar wody i produktów przemiany materii, a także łatwiej spalić nadmiar tłuszczu. Ważne są także ich właściwości przeciwzapalne oraz wspierające odnowę skóry. Takie działanie mają przede wszystkim naturalne olejki eteryczne i wyciągi z roślin leczniczych. W skutecznych kosmetyków nie może ponadto zabraknąć kofeiny, która ma wybitne działanie poprawiające wygląd ciała z cellulitem.

Przepis na olejek grejpfrutowo-rozmarynowy

W przypadku pomarańczowej skórki niezwykle ważny jest masaż ciała, który jest w stanie optymalnie pobudzić ukrwienie skóry i dostarczyć głębiej aktywne składniki kosmetyków. Dlatego wiele z nich ma postać olejku, który zapewnia idealny poślizg dla dłoni albo bańki chińskiej. Niewielki gadżet stwarzający podciśnienie jest przy tym niezwykle skutecznym wspomaganiem kuracji ujędrniającej. Warto wiedzieć, że na takiej samej zasadzie działanie mają też polecane zabiegi maszynowe, a mowa tu endermologii.

Czytaj też: Lodówka na kosmetyki to must have czy zbędny gadżet? Sprawdź, co możesz w niej przechowywać i czy faktycznie potrzebujesz mini lodówki

W olejku na cellulit warto uwzględnić zwłaszcza olejek jałowcowy albo inny z drzewa iglastego, np. świerkowy, sosnowy czy pichtowy. Będzie świetnie komponował się z aromatycznym olejkiem grejpfrutowym oraz rozmarynowym. Wszystkie zmniejszają stan zapalny, a ten ostatni łagodzi zwłaszcza obrzęk skóry. Dobrą bazą dla nich będzie olej, a właściwie wosk jojoba, który jest wyjątkowo zgodny z ludzką skórą. Można jednak zastąpić go innym olejem, np. z oliwek.

Jak przygotować? Rozpuść w kąpieli wodnej 1/2 szkl. oleju jojoba lub innego i dodaj do niego po 15 kropli olejku jałowcowego, grejpfrutowego i rozmarynowego. Trzymaj mieszankę w szklanym słoiczku w ciemnym miejscu.

Jak stosować? Nakładaj olejek na obszary ciała objęte cellulitem 1-2 razy dziennie i masuj skórę przez ok. 5 minut. Dla najlepszych efektów regularnie złuszczaj skórę, np. za pomocą domowego peelingu kawowego lub solnego.

Jak wykonać masaż miodem?

Miód to wspaniały odżywczy kosmetyk, który nie potrzebuje już dodatkowych składników, by wspomagać wygląd skóry. Obfituje w cenne antyoksydanty, związki probiotyczne i mineralne oraz enzymy, a dzięki wysokiej zawartości cukru ma powierzchniowe działanie odwadniające. Oznacza to, że zmniejsza widoczność pomarańczowej skórki – tak samo, jak robi to kofeina – składnik numer jeden w przemysłowych recepturach na cellulit.

Jak stosować? Aby wykonać masaż miodem, warto wiedzieć, jak obchodzić się z tym lepkim produktem:

  1. Nałóż ok. 2 łyżek płynnego miodu na czyste i suche dłonie, po czym złóż je i rozetrzyj miód na ich powierzchni.
  2. Rozprowadź cienką warstwę miodu na skórze i zaczynając od kostek masuj skórę krótkimi ruchami w górę (tak, jak przy masażu ciała na sucho). Jeżeli masz problem, żeby go rozetrzeć, dodaj na dłonie ok. łyżeczki oleju.
  3. Posuwaj się stopniowo w górę, poświęcając więcej czasu na obszary z cellulitem – najlepiej delikatnie szczyp i unoś skórę. Jeśli miód stanie się zbyt lepki, dodaj go więcej.
  4. Na udach masuj skórę okrężnymi ruchami, poświęcając na cały zabieg w sumie 5-10 minut.
  5. Po zakończeniu spłucz skórę wodą, ew. zmyj mydłem, po czym nałóż olejek antycellulitowy.
  6. Powtarzaj masaż 2-3 razy w tygodniu lub częściej.

Antycellulitowy krem z olejkiem cynamonowym

Olejek cynamonowy należy do najskuteczniejszych antycellulitowych składników, należy jednak pamiętać, że ze względu na silne działanie może uczulać. Należy zawsze stosować go w rozcieńczeniu, a przed pierwszą aplikacją na skórę wykonać test alergiczny. Wystarczy dodać kroplę do odrobiny olejku i taką mieszankę nałożyć np. za uchem i obserwować przez dobę.

Bazą kosmetyku nich będzie dowolny produkt nawilżający, który uzupełni w skórze niezbędny poziom wilgoci. To poprawi jej wygląd, podobnie jak zestaw olejków eterycznych uzupełniających działanie tego cynamonowego. Polecana tu mieszanka pomaga detoksyfikować skórę, poprawić jej jędrność, zmniejszyć opuchliznę oraz wzmocnić tkankę podskórną i naczynia krwionośne.

Jak przygotować? Wlej do szklanego słoiczka lub małej butelki:

  • 150 ml dowolnego balsamu do ciała, najlepiej o neutralnym zapachu lub bezzapachowego,
  • 10 kropli naturalnego olejku rozmarynowego,
  • 30 kropli naturalnego olejku cyprysowego,
  • 10 kropli naturalnego olejku z geranium,
  • 5 kropli naturalnego olejku cynamonowego (najlepiej z liści),
  • 20 kropli naturalnego olejku z limonki.

Mieszaj składniki przez co najmniej 2-3 minuty, by dobrze je połączyć. Przed użyciem odstaw na 24 godziny.

Jak stosować? Nakładaj na skórę codziennie przez 3 tygodnie, wmasowując krem okrężnymi ruchami w kierunku wskazówek zegara i w górę. Zrób tydzień przerwy, zanim powtórzysz kurację. Zużyj krem w ciągu 3 miesięcy.

Maska z bluszczem pospolitym

Bluszcz pospolity (Hedera helix) to jedno z najefektywniej działających ziół w walce z pomarańczową skórką, bardzo często stosowane w produktach sklepowych. Wyciąg z rośliny można jednak przygotować samodzielnie i zamienić w maskę na ciało.

Jak przygotować? Do sporządzenia mieszanki potrzebne są:

  • 12 suszonych liści bluszczu (ze sklepu zielarskiego lub apteki),
  • 250 ml oleju migdałowego,
  • 10 kropli naturalnego olejku grejpfrutowego.

Zalej liście małą ilością wrzątku, przykryj i odstaw na 30 min, po czym odciśnij zmiksuj z 5 kroplami oleju migdałowego. Połącz jego resztę z olejkiem grejpfrutowym, dodając wywar z liści.

Jak stosować? Nałóż papkę z bluszczu na skórę z cellulitem i zostaw na pół godziny, a następnie spłucz skórę i zastosuj przygotowany olejek do 5-minutowego masażu (przed użyciem wstrząśnij).

Jak przygotować kofeinowy balsam na cellulit?

Do najpopularniejszych składników zwalczających cellulit słusznie należy naturalna kawa, jednak większość receptur z jej udziałem nie może być skuteczna. Jest ku temu ważny powód – domowe mieszanki przygotowuje się z kawowych fusów, skąd wypłukana już została kofeina.

Aby wydobyć z ziaren kawy nie tylko pobudzający krążenie związek, ale też liczne przeciwutleniacze, należy przyrządzić olejowy ekstrakt z tego produktu, a następnie połączyć go z resztą składników.

Jak przygotować? Połącz 1/2 rozdrobnionej kawy ze szklanką oleju bazowego – dobrą opcją jest oliwa z oliwek, która obfituje w witaminę E i inne przeciwutleniacze. Taką mieszankę należy szczelnie przykryć i odstawić na 2 tygodnie w ciemne miejsce, albo podgrzać w kąpieli wodnej przez godzinę, a następnie ostudzić. Po takim czasie olej należy odcedzić, np. przez filtr do kawy albo specjalne gęste sitko.

Tak przygotowany olej (1/2 szkl.) należy połączyć z 1/2 szkl. płynnego oleju kokosowego i 1 szkl. sklepowego żelu aloesowego, najlepiej za pomocą robota kuchennego. Stosuj go najlepiej codziennie i zużyj w ciągu 4-6 tygodni.

Kosmetyki z apteki

Materiały promocyjne partnera
Dodaj firmę
Logo firmy Główny Inspektorat Sanitarny
Warszawa, Targowa 65
Autopromocja
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wybory w USA. Głosowanie nad aborcją w 10 stanach

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia