Spis treści
- Jakie efekty uzyskasz, gdy codziennie będziesz robić przysiady? To nie tylko rzeźbienie sylwetki
- Przysiady są skuteczne w walce z cellulitem i nadmierną masą ciała
- Rób przysiady dla sprawnych stawów i lepszej równowagi
- Regularne wykonywanie przysiadów poprawi twój nastrój
- Jak prawidłowo robić przysiady?
Jakie efekty uzyskasz, gdy codziennie będziesz robić przysiady? To nie tylko rzeźbienie sylwetki
Przysiady to świetny sposobów na poprawienie równowagi i koordynacji ruchowej. Wykonywane codziennie pozwalają szczególnie na rozbudowanie masy mięśniowej dolnych partii ciała, usprawniają funkcjonowanie układu nerwowego, wzmacniają kręgosłup i kolana. Mogą też pozytywnie wpłynąć na nastrój i chronić przed wieloma chorobami. Aby tak się stało, trzeba zadbać o prawidłową technikę.
Przysiady polegają na uginaniu i prostowaniu nóg w kolanach. Przy ich wykonywaniu najbardziej zaangażowane są mięśnie nóg i pośladków. Jednak przy prawidłowej technice oraz systematyczności w ćwiczenie angażujemy także mięśnie brzucha i pleców. Dodatkowo, jeśli zastosujemy ciężarki, np. hantle, to przysiady wpłyną też na wzmocnienie mięśni rąk. W czasie wykonywania tego ćwiczenia pracują więc mięśnie pośladkowe – małe, średnie i duże, mięsień czworogłowy i dwugłowy uda, mięśnie czworoboczne grzbietu, mięśnie naramienne oraz biceps, czyli mięsień dwugłowy ramienia, a także łydki, plecy i brzuch.
Zobacz: Przyrządy do ćwiczeń w domu. Które są najlepsze?
Dzięki wzmocnieniu tych partii mięśni poprawia się postawa całego ciała, przestajemy się garbić, wzmacnia się kręgosłup, a miednica przybiera odpowiednią pozycję.
Przysiady są skuteczne w walce z cellulitem i nadmierną masą ciała
Cellulit, czyli tzw. skórka pomarańczowa powstaje na skutek nierównomiernego rozkładania się podskórnej tkanki tłuszczowej głównie na udach i pośladkach. Przysiady oddziałują właśnie na te partie mięśni, dzięki czemu wzmacniają je, ujędrniają uda i pośladki, poprawiają też wygląd skóry, wygładzają ją i niwelują cellulit. Jedną z głównych przyczyn powstawania skórki pomarańczowej jest brak ruchu, który prowadzi do rozleniwienia organizmu, spowalnia metabolizm i krążenie krwi oraz prowadzi do zatrzymywania wody w organizmie. Ćwiczenia fizyczne takie jak przysiady pobudzają krążenie krwi, co sprawia, że komórki są odpowiednio dotlenione, a grudki tkanki tłuszczowej zostają rozbite i w efekcie rozkłada się ona równomiernie.
Każda aktywność fizyczna pomaga również w pozbyciu się zbędnych kilogramów, ale pod warunkiem, że jest połączona z prawidłowo zbilansowaną dietą. Aby więc cieszyć się niższą masą ciała, należy regularnie ćwiczyć przysiady i zredukować ilość dostarczanych z dietą kalorii.
Rób przysiady dla sprawnych stawów i lepszej równowagi
Przyzwyczajenie ciała do prawidłowego ruchu pochylania się, jaki wykonujemy w czasie robienia przysiadów, wpływa na naszą koordynację ruchową oraz równowagę całego ciała. Przysiady usprawniają także stawy, ponieważ systematyczne poruszanie nimi podczas zginania i prostowania nóg przyzwyczaja je do ruchu i zapobiega urazom. Dzięki temu ciało wie, jak się zachować w czasie niekontrolowanego ruchu, aby nie doszło do urazu. Systematyczne wykonywanie przysiadów sprawia również, że codzienne schylanie się, np. żeby podnieść dziecko czy ciężkie torby z zakupami, nie jest już dla nas problemem.
Regularne wykonywanie przysiadów poprawi twój nastrój
Podczas aktywności fizycznej podnosi się poziom endorfin, zwanych hormonami szczęścia. Dzięki temu, mimo zmęczenia fizycznego, mamy więcej energii oraz jesteśmy w dobrym nastroju. Codzienne wykonywanie rutynowych ćwiczeń takich jak przysiady pozwala również oderwać nasze myśli od bieżących spraw i problemów i skupić się tylko na wykonywanych czynnościach. Dzięki temu możemy się zrelaksować i odpocząć od codziennego stresu oraz pośpiechu. Należy również pamiętać, że aktywność fizyczna zapobiega rozwojowi chorób neurodegeneracyjnych, takich jak demencja czy choroba Alzheimera.
Jak prawidłowo robić przysiady?
Aby przysiady przyniosły oczekiwane efekty, należy wykonywać je prawidłowo, zachowując odpowiednią postawę. W celu trzeba stanąć w rozkroku, a nogi rozstawić na szerokość bioder z palcami u stóp zwróconymi lekko na zewnątrz. Stopy muszą przylegać płasko do podłoża, nie można odrywać pięt ani palców również w czasie wykonywania ćwiczenia. Podczas schodzenia w dół należy powoli zginać kolana, napiąć mięśnie brzucha i pośladków oraz wypchnąć biodra lekko do tyłu. Przy tym plecy muszą być wyprostowane, nie należy się pochylać do przodu, a głowę utrzymywać w górze. Przy schodzeniu w dół kolana nie powinny wychodzić poza linię palców stóp. Ręce można wyciągnąć przed siebie lub wziąć w nie ciężarki, dzięki czemu uruchomimy również mięśnie rąk, pleców i karku.
Należy także pamiętać o systematycznym, codziennym wykonywaniu przysiadów, zaczynając np. od 20-30 dziennie i z każdym kolejnym dniem zwiększając ich liczbę aż do 100-120 dziennie, a w miarę możliwości nawet więcej. Już po miesiącu regularnego wykonywania przysiadów będzie można zauważyć wyżej wymienione efekty.