Spis treści
Czy dzielenie się ręcznikami jest dobrym pomysłem?
Tak niewinna czynność jak użycie ręcznika partnera lub partnerki może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia. Przed takim zachowaniem przestrzega dr Sarah Welsh. Lekarka ostrzega, że dzielenie się z kimś ręcznikiem może mieć poważny wpływ na zdrowie.
– Unikaj dzielenia się ręcznikami, ponieważ wszy łonowe mogą potencjalnie rozprzestrzeniać się za ich pośrednictwem, podobnie jak dzielenie się pościelą lub odzieżą – mówi Mirror dr Welsh.
Choć może się wydawać, że po kąpieli jest się czystym, to w rzeczywistości ludzkie ciało jest pokryte zarazkami (nawet po kąpieli czy prysznicu).
– Twoje ciało jest przyzwyczajone do własnych zarazków i są one generalnie nieszkodliwe, chyba że cierpisz na schorzenie lub chorobę. Jednak osuszanie się cudzym ręcznikiem naraża cię na kontakt z nowymi zarazkami, do których twój organizm nie jest przyzwyczajony. W rezultacie możesz zachorować – czytamy na Towel Super Center.
Jakie bakterie są na ręczniku?
W ręcznikach rozwijają się m.in. bakterie wywołujące zakażenia gronkowcem. To jeden z potencjalnie poważniejszych skutków dzielenia się ręcznikiem. Jeżeli bakterie dostaną się do otwartej rany na ciele, może dojść do infekcji – często antybiotykoopornej.
Przez ręczniki mogą się również rozprzestrzeniać bakterie powodujące trądzik. Możesz tego łatwo uniknąć. Po prostu nie dziel się ręcznikami.
W mokrych ręcznikach mogą też przetrwać grzyby – w tym te, które powodują grzybicę stóp. Stopa atlety to kolejna infekcja grzybicza, która może potencjalnie rozprzestrzeniać się przez wspólne ręczniki.
Ręcznik, którym wycierasz twarz, a też jest używany przez inną osobę (lub osoby) może przyczynić się do różowego oka. Z drugiej strony (ciała i ręcznika), wycieranie intymnych części wspólnym ręcznikiem może skutkować przenoszeniem bakterii związanymi z kałem oraz bakteriami E. coli, które mogą powodować zatrucia pokarmowe i infekcje dróg moczowych.
Źródła: